آیا زگیل تناسلی خود به خود درمان می شود؟

11/18/2020
آیا زگیل تناسلی خود به خود درمان می شود؟

متاسفانه امروزه زگیل تناسلی یکی از رایج ترین زائده هایی می باشد که در نواحی تناسلی دختران و پسران جوان، زنان و مردان یافت می شود. اغلب دلیل به وجود آمدن این زگیل های ویروس اچ پی وی hpv یا همان پاپیلومای انسانی می باشد. یکی از دلایل عمده گسترش این ویروس آن است که از طریق تماس دست و زخم های باز پوست منتقل می شود.
از یکی دیگر از دلایل آن می توان به برقرار کردن رابطه جنسی با افراد متعدد، نداشتن رابطه جنسی ایمن و بدون کاندوم اشاره کرد. البته لازم به ذکر است، که این ویروس از طریق قسمت هایی که تحت پوشش کاندوم نیستند، قابل انتقال می باشند.

بسیاری این سوال را دارند که آیا درمان خود به خودی زگیل تناسلی ممکن است؟ ما هم دقیقا در ارتباط با همین موضوع برای شما عزیزان توضیحاتی آورده ایم

برای پیشگیری از زگیل چه باید کرد؟

طبق گزارش سازمان غذا و دارو آمریکا، تا کنون سه واکسن به رسمیت شناخته شده اند که در دوره های سنی مختلف قابل تزریق می باشند. واکسن گارداسیل ۹ (Gardasil 9) برای زنان و مردان از ۹ تا ۴۵ سالگی استفاده می‌شود که از آن‌ها در برابر ابتلا به زگیل های تناسلی و سرطان دهانه رحم ( در خانم ها ) جلوگیری خواهد کرد.
بنا بر گفته های سازمان غذا و دارو این واکسن ها باید در سنین 11 تا 15 سالگی به طور مرتب به پسران و دختران پیش از داشتن رابطه جنسی تزریق شود.

آیا واکسن اچ پی وی و و گارداسیل عوارض جانبی دارند؟

خیر. لازم به ذکر است که هنگام تزریق این واکسن ها و بعد از آن ها، هرگونه عوارض جانبی به ندرت یافت می شوند. فقط بعضی از افراد در محل تزریق واکسن احساس سوزش می کنند، برخی دیگر سردرد دارند، تب و علائمی شبیه آنفولانزا را تجربه می‌کنند ولی در حقیقت خبری از آنفولانزا نیست!

زگيل تناسلي بعد از چه مدت ظاهر ميشود ؟

پس از گذشت 2 الی 3 ماه پس از ابتلا به عفونت اگر به ویروس اچ پی وی hpv مبتلا شده باشید، علائم این زائده به طور جدی ظاهر شده و شروع به رشد می کنند. ولی در برخی دیگر از افراد ممکن است این علائم طی مدت کوتاه تر در سه هفته یا حتی تا یک سال برای ظاهر شدن به طول بینجامد.

علائم تشخیص زگیل تناسلی

بیشتر افراد مبتلا به اچ پی وی hpv علائم خاصی ندارند، به همین علت می تواند در بدن شیوع بیشتری پیدا کند و قابل انتقال باشد. ولی این ویروس در بدن بعضی دیگر از افراد به شکل:

  • خارش
  • سوزش
  • خونریزی و درد
  • رعشه های پوستی

ظاهر می شود. همچنین در موارد مشخص تر، فرد می تواند خود زائده زگیل تناسلی را در ناحیه عفونی ببیند.
پزشکان معمولا با بررسی فیزیکی ظاهر عارضه می توانند به نوع و منشا آن پی ببرند ولی در مواردی که بیمار دچار علائم نمی باشد، برای او آزمایش تجویز می کنند.

مطلب مرتبط : برای درمان زگیل تناسلی به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

زگيل تناسلي بعد از چه مدت ظاهر ميشود ؟

زگيل تناسلي بعد از چه مدت ظاهر ميشود ؟

از بین رفتن خود به خودی زگیل تناسلی

در اغلب موارد خبری از زگیل تناسلی نیست و فقط زگیل هایی معمولی هستند که در نواحی تناسلی خود مانند دهانه واژن، روی چین خوردگی های آن، دور مقعد، روی آلت تناسلی، کشاله های ران و حتی دهان مشاهده می شوند.
اگر این زگیل ها از نوع معمولی باشند، طی 2 الی 4 هفته خود به خود درمان یافته و از بین می روند ولی اگر اینطور نشد، برای درمان به پزشک پوست و برای درمان تخصصی تر به جراح مراجعه کنید.
* البته اغلب ترجیح می دهند که پیش از مراجعه به پزشک متخصص از روش های درمان خانگی زگیل تناسلی استفاده کنند.
در این موارد باید به این نکته اشاره کنیم که ممکن است زگیل از نوع تناسلی خود به خود در بدن شما از بین برود و شکل ظاهری آن دیگر معلوم نباشد ولی ویروس آن ( ویروس اچ پی وی ) هنوز در بدن فرد وجود دارد و از بین نرفته است. پس حتما محض اطمینان آزمایش بدهید. چرا که این نوع 16 و 18 ویروس از نوع پر خطر بوده و در صورت عدم تشخیص و درمان درست منجر به سرطان دهانه رحم می شود.

برای خواندن روش های خانگی درمان قطعی زگیل تناسلی کلیک کنید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
تمام نظرات را نمایش بده

تمامی حقوق سایت محفوظ می باشد.