درمان فیستول با لیزر قطعی + عمل جراحی فیستول مقعد

بهترین درمان فیستول مقعدی

بیماری فیستول مقعدی یکی از عارضه های نشیمنگاهی است که به شکل یک لوله توخالی دو عضو از بدن را به یکدیگر متصل می کند و عدم درمان فیستول مقعدی با لیزر یا جراحی منجر به عفونت می گردد. این کانال چرکی به طور معمول در اطراف سوراخ مقعد یا روی باسن ظاهر می شود. درمان قطعی فیستول مقعدی فقط با روش های تهاجمی مانند لیزر و عمل جراحی فیستول امکان پذیر است که به طور کامل عفونت را سوزانده و از وارد شدن آن به خون جلوگیری می کنند.

به این نکته توجه داشته باشید که روش های دارویی، گیاهی یا خانگی شاید از پیشرفت آن جلوگیری کنند ولی اصولا به اصل روند درمان هیچ کمکی نمی کنند.

علائم فیستول چیست؟

بیماری فیستول یکی از عارضه هایی است که در صورت عدم درمان به سرعت پیشرفت کرده و در مراحل پیشرفته ممکن است عفونت وارد خون شود.

❗ برای فیکس مشاوره و تعیین نوبت در کلینیک اچ پی وی تماس بگیرید: ☎️ 02188871078☎️

عکس فیستول مقعدی
عکس فیستول مقعدی

جالب است بدانید از بین روش های عمل جراحی و لیزر؛ 90% بیماران درمان فیستول با لیزر را ترجیح می دهند. به این دلیل که لیزر فیستول به مراتب کمتر تهاجمی بوده و عارضه در مدت زمان بسیار کمی بهبود پیدا می کند.

حتما ببینید: عکس فیستول مقعدی

درمان فیستول با لیزر بدون عمل جراحی

امروزه در حال حاضر لیزر فیستول تنها راه قطعی برای درمان این عارضه بوده که احتمال بازگشت آن تقریبا نزدیک به صفر است. این روش درمانی طی یک جلسه در کلینیک پزشک بدون هیچ گونه معطلی و طی یک ساعت انجام می شود. از آنجا که در گذشته از تیغ جراحی برای برش محل عفونت و تخلیه کامل فیستول استفاده می شد، به دلیل عوارض بالای عمل جراحی؛ جراحان و متخصصین لیزر را جایگزین مناسبی برای آن انتخاب کردند که در اکثر نقاط جهان از جمله ایران استفاده می شود. 

ارسال عکس و درمان سریع

برای ارائه سریع ترین روش درمان ابتدا نیاز به معاینه و تشخیص دقیق است. با ارسال عکس به شماره روبرو در واتساپ توسط مشاوران ما بهترین روش درمان را دریافت کنید.

طی عمل با لیزر دکتر فیستول با استفاده از اشعه به طور کامل کانال چرکی را تخلیه کرده و هیچگونه خونریزی ندارد زیرا لیزر قسمت برش را جوش می دهد. در نتیجه محل زخم نیازی به زدن بخیه ندارد از این رو محل برش خورده از داخل به بیرون شروع به ترمیم می کند.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح فیستول کیست؟

لیزر فیستول در تهران

از آنجا که درمان فیستول با لیزر نیازمند دقت دقیق و توانایی بالا پزشک است، احتمال هرگونه آسیب به صفر رسیده و فرد دچار بی اختیاری در دفع نمی شود. در حالی که در جراحی نمی توان این مورد را صد در صد تضمین کرد.

البته این موضوع به شرطی بوده که این عمل توسط یک پزشک ماهر و زبردست انجام بگیرد. امروزه تعداد بیماران زیادی از شهرستان ها و شهرهای اطراف برای درمان فیستول با لیزر به کلینیک ما مراجعه می کنند و پس از درمان می توانند همان روز به خانه خود باز گردند.

مزایا عمل فیستول با لیزر نسبت به جراحی

موارد زیر به روشنی بیان می کنند که چرا لیزر فیستول اولویت تمامی بیماران برای درمان می باشد:

 • هزینه به صرفه و مناسب
 • درمان در کوتاه ترین زمان ممکن حدود یک ساعت
 • عمل سرپایی و بدون نیاز به بستری در بیمارستان
 • بدون درد، خونریزی و سوزش
 • بدون نیاز به بیهوشی
 • دوره نقاهت کوتاه مدت و بازگشت به کارهای روزمره از فردا همان روز
 • عمل با بی حسی موضعی
 • مناسب برای تمام سنین و زنان باردار

The procedure consists of delivering laser energy at 360° within the lumen of fistulas by means of a radial fiber which is slowly withdrawn from the external orifice.

لیزر درمانی شامل تاباندن انرژی لیزر در 360 درجه درون لومن فیستول با استفاده از یک فیبر شعاعی انجام می شود که در آخر به آرامی از دهانه خارجی فیستول خارج می شود.

نقل قول از link.springer.com
عکس عمل فیستول با لیزر

هزینه

از آنجا که درمان فیستول با لیزر در کلینیک به صورت سرپایی انجام شده و نیاز به بستری شدن در بیمارستان و دارو بیهوشی ندارد، در نتیجه هزینه درمان فیستول با لیزر بسیار به صرفه و کم هزینه تر است. ولی در رابطه با قیمت دقیق باید عرض کنیم لازم است که بیمار ابتدا توسط پزشک معاینه شود. زیرا هزینه عمل به عوامل متعددی از جمله محل فیستول، طول آن، پیشرفت بیماری و … وجود دارد که پزشک پس از بررسی تمامی این موارد هزینه دقیق را می سنجد.

هزینه درمان فیستول با لیزر در کلینیک اچ پی وی

جهت اطلاع از هزینه دقیق در کلینیک ما می توانید از طریق شماره روبرو از مشاوران ما کمک بگیرید.

مراقبت های بعد از لیزر فیستول و عمل جراحی

متاسفانه تعداد کمی از بیماران پس از گذشت چند روز به دلیل رعایت نکردن نکات مراقبتی ممکن است خروج خون آبه یا سوزش را تجربه کنند. لازم است بدانید که رعایت نکات مراقبت های پس از لیزر فیستول و عمل جراحی بخشی از روند تسریع در بهبودی است. پس موارد زیر را با دقت بخوانید:

 • نوشیدن 8 تا 10 لیوان آب در روز به منظور جلوگیری از یبوست
 • تمیز نگه داشتن و حفظ بهداشت مقعد
 • اجتناب از استفاده از مواد عطری برای شستشو مقعد
 • تعویض منظم پانسمان ها
 • خودداری از رابطه جنسی مقعدی
 • مصرف حداقل 30 گرم فیبر در روز مانند سبزیجات و میوه ها برای جلوگیری از یبوست
 • انجام ورزش های سبک مانند 30 دقیقه پیاده روی در روز
 • انجام حمام سیتز
 • دوری از هرگونه مشروبات الکلی

سایر راههای درمان فیستول با جراحی

برخی از روش های عمل جراحی فیستول وجود دارند که امروزه دیگر استفاده نشده یا در موارد بسیار خاص استفاده می شوند. لازم است با تمام آنها آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین راه درمان را با کمک پزشک متخصص انتخاب کنید. این روش ها عبارتند از:

عمل جراحی فیستول مقعدی یا فیستولوتومی

فیستولوتومی یا Fistulotomy یکی از روشهای رایجی بوده که پیش از لیزر انجام می شده است. طی این روش پزشک مسیر فیستول را برش داده و شستشو می دهد. این زخم بدون بخیه باز می ماند تا از داخل شروع به ترمیم کند. به مرور زمان محل برش خورده به حالت برجسته در آمده و از بین می رود. 

یکی از نکاتی که در این روش درمانی اهمیت بسیار بالایی دارد، مهارت و تجربه پزشک است زیرا با کوچکترین اشتباه ممکن است عضلات مقعد آسیب دیده و فرد دچار بی اختیاری در دفع شود.

همانطور که پیشتر ذکر کردیم، این روش پیش از لیزر به عنوان پر طرفدار ترین روش درمان به کار می رفته است ولی امروزه توصیه نمی شود.

عکس عمل جراحی فیستول با روش فیستولوتومی

جراحی فیستول با تکنیک ستون یا استن Seton

اگر فیستول از بخش مهمی در بین عضلات اسفنکتر مقعدی عبور کند ، جراح ممکن است در ابتدا توصیه کند که نخ جراحی ستون در فیستول قرار دهید.

ستون یک تکه نخ جراحی است که به مدت چند هفته در فیستول باقی می ماند تا این مسیر عفونی بسته نشود و درمان پیدا کند.

درست است که در روش ستون بخشی از اسفنکتر برش داده نمی شود ولی بیمار باید هر چند هفته یک بار به پزشک مراجعه کند تا نخ را چند سانت بیرون بکشد که این کار بسیار دردناک است.

به همین دلیل نخ های ستون فیستول را تخلیه می کنند ولی در درمان آن خیلی نقشی ندارند. از این رو جراح یا پزشکی که به او مراجعه می کنید، ممکن است به شما پیشنهاد دهد ستون را همراه با فیستولوتومی انجام دهد.

فلپ پیشرفته یا Advancement flap procedure

اگر فیستول از عضلات اسفنکتر مقعدی عبور کرده و انجام فیستولوتومی خطر بالایی در ایجاد بی اختیاری داشته باشد ، ممکن است روش فلپ پیشرفته در نظر گرفته شود.

این شامل بریدن یا تراشیدن فیستول و پوشاندن سوراخ محل ورود آن به روده با یک تکه بافت گرفته شده از داخل راست روده است که قسمت نهایی روده است.

این میزان موفقیت کمتری نسبت به فیستولوتومی دارد ، اما از قطع عضلات اسفنکتر مقعدی جلوگیری می کند.

عکس فلپ پیشرفته یا ادونسمنت

جراحی فیستول به روش پلاگین بیولوژیکی یا بیو پروتز

یکی دیگر از گزینه های درمان قرار دادن پلاگین بیو پروتز یا همان پلاگین بیولوژیکی است. این پلاگین یک شاخه مخروطی شکل است که از بافت روده ساخته شده است و برای بستن دهانه داخلی فیستول استفاده می شود. این بافت به دهانه خارجی فیستول وصل شده و بافت داخل بدن را شبیه سازی می کند.

گزارش شده است که این روش برای انسداد فیستول مقعدی تا 80% مواقع خوب عمل می کند و نگرانی جدی در مورد ایمنی آن وجود ندارد. اما از معایب آن این است که باید به مدت 24 ساعت در بیمارستان بستری بود.

چسب فیبرین

در حال حاضر به غیر از لیزر؛ درمان با چسب فیبرین تنها گزینه درمان فیستول بدون جراحی است.طی روش جراحی چسب فیبرین، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و پزشک چسب را به داخل فیستول تزریق می کند. چسب به مهر و موم فیستول کمک کرده و آن را ترمیم می کند.

به طور کلی برای فیستول های ساده کمتر از فیستولوتومی موثر است و اثر بخشی این روش معمولا طولانی مدت نیست، اما ممکن است گزینه مفیدی برای فیستول هایی باشد که از عضلات اسفنکتر مقعد عبور می کنند زیرا با این روش نیازی به برش ندارند.

مراقبت های بعد از جراحی فیستول مقعدی

تمام روشهایی که برای درمان معرفی کردیم، به شرطی موثر هستند که بیمار برای بهبودی خود تلاش کرده و موارد مراقبت بعد از عمل را به خوبی انجام دهد. با رعایت نکات زیر می توانید به تسریع روند بهبودی خود کمک کنید:

 • نوشیدن آب کافی به منظور جلوگیری از یبوست
 • مصرف فیبر به مقدار لازم و رژیم غذایی درست
 • داشتن فعالیت بدنی و ورزش های سبک به مدت 30 دقیقه در روز
 • مصرف مسکن، آنتی بیوتیک و داروهای تجویز شده پزشک در زمان معین
 • تعویض مرتب پانسمان ها با روش درست
 • رعایت بهداشت مقعد و عدم استفاده از شوینده های عطری یا اسانس دار
 • خودداری از برقراری رابطه جنسی از پشت
 • کم کردن سیگار و ترک مشروبات الکلی

عوارض بعد از عمل فیستول مقعدی

عوارض اولیه پس از عمل ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • احتباس ادرار
 • خون ریزی
 • نهفتگی مدفوع
 • هموروئید ترومبوزه

دسته ای دیگر از عوارض وجود دارند که مدتی پس از عوارض اولیه ظاهر می شوند. که شامل موارد زیر هستند:

 • عود کردن مجدد بیماری
 • بی اختیاری در دفع مدفوع
 • تنگی مقعد: روند بهبودی باعث فیبروز کانال مقعد شده و در نتیجه حجم دهنده های مدفوع به جلوگیری از باریک شدن کمک می کنند.
 • تاخیر در بهبود زخم: بهبود کامل تا 12 هفته اتفاق می افتد مگر اینکه یک بیماری زمینه ای وجود داشته باشد (به عنوان مثال، عود مجدد فیستول، بیماری کرون)

میزان عود و بی اختیاری پس از عمل بسته به روش انجام شده متفاوت است، به شرح زیر:

 • فیستولوتومی: میزان عود گزارش شده 0-18٪ و میزان بی اختیاری مدفوع در هر فرد 3-7٪ است.
 • استفاده از ستون: میزان عود گزارش شده 0-17٪ و میزان بی اختیاری مدفوع 0-17٪ است.

فلپ پیشرفته مخاطی: میزان عود گزارش شده 17-1 درصد و میزان هرگونه بی اختیاری مدفوع 8-6 درصد است.

دسترسی به : دانلود PDF مقاله

سوالات متداول لیزر فیستول

41 دیدگاه

 1. سحر گفت:

  سلام دکتر همسر من یکم سوزش مقعد داشت و الان خیلی بیشتر شده. خودشون میگن که یه چیزی مثل آبسه بالای مقعدشونه. میشه با لیزر درمانش کرد؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. شما ابتدا باید برای تشخیص دقیق بیماری به متخصص مراجعه کنید و سپس برای درمان ایشون بهترین روش رو خدمتتون معرفی میکنند. امکان درمان با لیزر هم وجود دارد.

 2. سعید گفت:

  سلام خسته نباشین من حدود دو سال پیش فیستولمو عمل کردم ولی حس می کنم سر باز کرده. جراحیم کرده بودم. راهی برای درمان قطعیش پیشنهاد کنین لطفا

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. میتونید برای درمان با لیزر اقدام کنید که به طور کامل مسیر فیستول را سوزانده و عفونت را هم از بین می برد. شماره های تلفن برای تعیین نوبت و مشاوره : ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱ – ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶

 3. مصطفی گفت:

  دکتر من بعداز عمل سه روز میشه که خروج خونابه دارم. این طبیعیه یا لازمه باز به جراحم مراجعه کنم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز تا یک هفته طبیعی بوده و کمتر میشود. اگر علائم بهبودی ظاهر نشد، بله باید به جراح مراجعه کنید.

 4. امنه گفت:

  سلام
  بعد از عمل فیستول با لیزر چند ساعت در بیمارستان نگهداری می شود؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. بستگی به شرایط بیمار دارد ولی اگر عمل جراحی باشد ممکنه یک روز نیاز به بستری در بیمارستان باشد.

 5. بهفر گفت:

  سلام دکتر درمان فیستول با لیزر نیاز به بستری شدن داره؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز خیر این عمل به طور سرپایی انجام میشه و شما بعداز عمل به محل کار یا زندگیتون بر میگردید.

 6. فلاحی گفت:

  سلام دکتر من تقریبا هر دو روز یه بار یه بسته سیگار میکشم و عمل فیستول انجام دادم دکتر بهم گفت سیگار نکش من تا کی صبر کنم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز تا زمانی که کاملا بهبود نیافتید مصرف دخانیات ممنوع می باشد زیرا از خوب شدن زخم جلوگیری می کند.

 7. صدرا گفت:

  آیا می شود فیستول را عمل نکرد و خود به خود خوب بشه؟ یا با دارو؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. متاسفانه خیر حتما باید مسیر عفونی را عمل و تخلیه کرد

 8. نازی گفت:

  عوارض بعد از عمل فیستول مقعدی با لیزر چقدره؟ چون من میخواستم عمل کنم ولی ترسیدم خیلی درد داشته باشه

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز جای نگرانی نیست عمل فیستول مقعدی با لیزر تحت بیحسی موضعی انجام شده و مانند جراحی بعداز عمل دردی حس نخواهی کرد به علاوه دوره نقاهت هم کوتاه تر است.

 9. درویشی گفت:

  دکتر عمل فیستول با لیزر چقد طول میکشه؟ من میخواستم از شهرستان بیام

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز نیم ساعته انجام میشه و میتونید به محل زندگیتون برگردین. برای تعیین نوبت و مشاوره با شماره 02188871078 تماس بگیرید.

 10. احمد گفت:

  دکتر چطوری فیستولمو از بین ببرم؟ دو ساله که واقعا دارم اذیت میشم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز باید برای درمان با لیزر اقدام کنید که مسیر فیستول کامل سوزانده شده و از بین برود. شماره های تماس کلینیک برای تعیین نوبت و مشاوره 02188871078

 11. افتخاری گفت:

  دکتر من دو ساله کخ فیستول دارم و الان ترشحات زیادی داره ولی به دلیل عوارض بعد از عمل فیستول مقعدی میترسم برم برای درمان

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز در صورتی که با لیزر عمل کنید دچار این عوارض نخواهی شد. به علاوه دیر کردن برای درمان فقط شرایط رو بدتر میکنه و میتونه مسیر فیستول پر از عفونت بشه. پیشنهاد میکنیم برای درمان سریع و قطعی بدون درد حتما برای لیزر فیستول خود اقدام کنید. شماره تماس کلینیک برای تعیین نوبت و مشاوره: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 12. حانیه گفت:

  دکتر شوهر من جراحی فیستول انجام داد و الان بعد دو ماه بی اختیاری داره همراه با اسهال طبیعیه به نظرتون؟

 13. H گفت:

  سلام دکتر من جراحی انجام دادم و نخ داخل مقعدم مونده که ذره ذره خارج میکردم و میبریدم ولی الان که رسیده تهش نمیدونم چیکار کنم انگار گیر کرده

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز حتما برای خارج کردن باقیمانده نخ به پزشک مراجعه کنید.

 14. سجاد صفری گفت:

  سلام دکتر من آبسه مقعد داشتم .عفونت کرد و شش ماه درگیر بودم.گفتن به خاطر اینکه پیوند کلیه انجام دادم و سیستم دفاعی بدنم ضعیفه.حالا جدیدا دچار فیستول مقعدی شدم . درمان فیستول مقعدی با لیزر دوران نقاهتش برای من با این شرایط چقدره. ممنون از لطفتون

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز بستگی به این داره که فیستول مسیرش چقدره و در چه قسمتی از مقعد شما به وجود اومده. لطفا برای تعیین هزینه دقیق تماس بگیرید یا حضوری مراجعه کنید. 02188871078

 15. جرتوتی گفت:

  ممنونم از توشیحات شما/ من یک ماه و نیمه که عمل شدم خونریزی ندارم ولی دکتر گفته یک بار دیگه باز عمل لازمه امیدوارم که خوب بشم فقط

 16. narges گفت:

  من باردارم و فیستول دارم چیکار کنم؟؟ میشه لیزر کنم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. بله با مشورت پزشک مانعی نداره. لطفا برای تعیین نوبت و مشاوره با کلینیک تماس بگیرید ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 17. آرش نیازی گفت:

  ممنون دکتر زارعی عزیز که با صبر و حوصله زیاد برای مریضان وقت میگذارن من هفته پیش توسط ایشون ویزیت شدمو بسیار راضی بودم

 18. نینو گفت:

  عمل فیستول با لیزر هم نخ میذارید؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   با سلام، خیر عمل فیستول با لیزر بدون گذاشتن نخ انجام میشه

 19. امید گفت:

  تشکر و قدردانی از زحمات شما و کلینیک خوبتون

 20. ساناز گفت:

  ایا میشود فیستول را عمل نکرد و هر موقع بدتر شد اقدام کنیم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   با سلام، خیر زیرا عفونتش میتونه وارد خون شده و منجربه مرگ بشه.

 21. لیزر فیستول گفت:

  ایا میشود فیستول را عمل نکرد؟؟ من خیلی ترس دارم واقعا

 22. دارابی گفت:

  دکتر فیستول همون دمل مقعدی هست؟

 23. تانیا گفت:

  عنبرنسا برای فیستول بعد از لیزر خوبه؟؟ دود کنیم که عفونتش سریع تر خوب بشه

 24. احمدی گفت:

  سلام
  سال ۹۹ برای درمان فیستول به مطب دکتر زارعی مراجعه کردم
  همان روز با تشخیص دکتر عمل انجام دادم و بعد از گذشت یک هفته بهبود کامل حاصل شد. برای چکاب امسال مراجعه کردم و هیچگونه مشکل با معاینه دکتر مشاهده نشد.
  ممنونم از دکتر زارعی و تیم مجرب و دلسوزشون
  ایشان یکی از دکتر های متخصص و مجرب ایران هستند.
  پایدار و سربلند باشید

 25. نامی گفت:

  یلام من فیستول پری آنال دارم وقت عمل هم گرفتم ولی فعلا مسافرم و نمیتونم کاری کنم چه دارویی استفاده کنم که موقت دردش خوب یشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
تماس واتساپ اینستاگرام