درمان زگیل تناسلی چیست؛ علائم، علت، راههای انتقال و عوارض

زگیل تناسلی یا ویروس اچ پی وی در زنان و مردان

زگیل تناسلی که در انگلیسی با اصطلاح Genital Warts نام برده می شود، یکی از رایج ترین بیماری های جنسی می باشد که امروزه در مردان و زنان به طور شایع دیده می شود. همچنین انتخاب بهترین روش درمان زگیل تناسلی از دغدغه های اصلی این بیماران می باشد که در ادامه به بررسی کامل آنها می پردازیم. در ابتدا لازم است نکات زیر را بدانید:

 1. عامل زگیل تناسلی، ویروس اچ پی وی (HPV) است.
 2. زگیل تناسلی هم زنان و هم مردان را مبتلا می کند، اما برای زنان عوارض خطرناک تری دارد.
 3. درمان زگیل تناسلی امکان پذیر است، اما ممکن است مجدداً عود کند، مگر اینکه ریشه ویروس و بیماری بصورت کامل درمان شود.

زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل تناسلی بافتی نرم و برجسته است که بر روی ناحیه تناسلی ظاهر می شود. این بیماری از طریق ارتباط جنسی منتقل میشود و نوع خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) می باشد. زگیل تناسلی ممکن است باعث درد، ناراحتی و خارش شود.

ویروس HPV شایع ترین نوع بیماری های آمیزشی یا جنسی می باشد. مردان و زنانی که روابط جنسی بیشتری دارند، بیشتر از سایرین در معرض آلودگی به ویروس اچ پی وی HPV یا زگیل های تناسلی هستند. بیماری HPV برای زنان خطرناک تر است زیرا برخی از انواع HPV می توانند سرطان دهانه رحم یا واژن را ایجاد کنند.

آیا زگیل تناسلی واگیر دار است؟

یکی از سوالاتی که به طور شایع مطرح است این موضوع می باشد که آیا زگیل تناسلی واگیر دار است؟ در پاسخ باید گفت که بله. این زائده ها از طریق تماس با فردی که دارای این ویروس می باشد، قابل انتقال است. همچنین ویروس ناشی از این عارضه به همراه انتقال خود زگیل ها از طریق ارتباط دهانی وجود دارد. اما طبق تحقیقات پزشکی امکان انتقال آن از طریق دستشویی ها وجود ندارد.

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از طریق روابط جنسی، دهانی، واژن و مقعد منتقل می شود. معمولاً از زمان انتقال ویروس تا ایجاد زگیل چندین هفته تا چندین ماه فاصله است. زگیل تناسلی همیشه با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، زیرا ممکن است این زگیل ها بسیار کوچک و به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. همچنین ممکن است زائده های ایجاد شده شبیه گل کلم، صاف یا کمی زبر و حساس به لمس باشند. این بافت ها ممکن است به شکل یک خوشه زگیل یا فقط یک زگیل تنها ظاهر شوند.

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در یکی از این نواحی ظاهر شود:

 • آلت تناسلی
 • اسکروتوم (کیسه بیضه)
 • کشاله ران
 • در داخل یا اطراف حنجره

 

زگیل تناسلی در زنان ممکن است در یکی از این نواحی ظاهر شود:

 • داخل مهبل (واژن)
 • مقعد
 • خارج از مهبل (واژن)
 • بر روی دهانه رحم
زگیل تناسلی ویروس اچ پی وی HPV در زنان تصویر کوچک
تصویر زگیل تناسلی در زنان

علاوه بر نواحی ذکر شده زگیل های تناسلی ممکن است بر روی لب ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که تماس جنسی دهانی با فرد مبتلا به ویروس اچ پی وی (HPV) داشته، ظاهر شود. بعد از ابتلا به این ویروس علائمی به این شرح ظاهر می شوند :

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خونریزی
 • سوزش

این علائم ممکن است، قبل از بروز زگیل نیز وجود داشته باشند. اما اگر زگیل ها گسترش پیدا کرده یا بزرگ تر شوند، این وضعیت میتواند ناراحت کننده یا دردناک باشد.

علت یا دلایل ابتلا به زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در اغلب موارد در اثر ویروس اچ پی ویHPV ایجاد می شود. 30 تا 40 نوع مختلف از ویروس HPV وجود دارد که تنها بر اندام تناسلی تاثیر می گذارد، اما فقط چند نوع آن باعث زگیل های تناسلی می شوند. ویروس HPV از طریق تماس پوست با پوست قابل انتقال است، به همین دلیل جزء بیماری های آمیزشی یا جنسی در نظر گرفته می شود.

این ویروس شیوع گسترده ای دارد، بر طبق اعلامیه منتشر شده از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) اغلب افراد فعال از نظر جنسی در مراحلی از زندگی آن را دریافت می کنند. با این حال، ویروس همواره منجر به عوارضی مانند زگیل های تناسلی نمی شود. بلکه زگیل تناسلی معمولاً توسط نوع خاصی از ویروس HPV ایجاد می شود که از سایر ویروس های که باعث ایجاد زگیل در سایر نواحی بدن می شود، متفاوت است. به بیانی دیگر می توان گفت زگیل نمیتواند از دست کسی به اندام تناسلی گسترش یابد و یا بالعکس.

راههای انتقال زگیل تناسلی

روش انتقال زگیل تناسلی به چه صورت است؟ این سوال یکی از پرسش های رایج برای افراد سالم و کسانی می باشد که متوجه می شوند به این زائده ها مبتلا شده اند. لازم به ذکر است که تمامی افراد بالغ باید از این موضوع آگاهی کامل داشته باشند. زیرا دلیل اصلی منتقل شدن زائده های زگیل تناسلی با سرعت بالا در چند دهه اخیر به دلیل عدم آگاهی درست مردم از روش های انتقال و دلیل آنها می باشد.

انتقال زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی

از آنجا که می دانید، عامل باعث شدن انتقال این زائده ها ویروس اچ پی وی hpv می باشد که در صورت مبتلا بودن یکی از طرفین از طریق رابطه جنسی با افراد متعدد قابل انتقال است. با تماس ناحیه جنسی، این ویروس می تواند بین افراد منتقل شود. همچنین امکان انتقال از طریق دهان وجود دارد. 

انتقال زگیل تناسلی در ازدواج

سایر روشهای انتقال:

 • در موارد نادر، ممکن است از طریق لباس زیر نیز منتقل شود.
 • انجام اپیلاسیون در مراکز غیر بهداشتی
 • شانس بالا انتقال به جنین هنگام زایمان طبیعی
 • استفاده از تیغ های اصلاح در ناحیه تناسلی منجر به منتشر شدن زگیل ها در نواحی دیگر می شود.

روشهایی که از طریق آنها امکان انتقال وجود ندارد

زمانی که فرد دچار زگیل تناسلی می شود، ممکن است نسبت به عوامل مختلفی احساس شک و بدبینی داشته باشد. در اینجا تمام روش هایی که امکان ندارد ویروس زگیل تناسلی از طریق آنها منتقل شود، توضیح داده شده اند:

 • این عارضه از طریق دست دادن منتقل نمی شود.
 • استفاده مشترک از سرویس های بهداشتی با فردی که مبتلا به ویروس اچ پی وی بوده است، ربطی به انتقال آن ندارد.

روش های درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی
درمان زگیل تناسلی

آیا شما هم این سوال را دارید که برای درمان زگیل تناسلی چه باید کرد ؟ زگیل های تناسلی قابل مشاهده، ممکن است پس از چند سال بدون درمان نیز بهبود یابند. ولی ویروس این زگیل همچنان در بدن باقیمانده و پس از طی مدتی مجدداً عود می نماید. بنابراین هدف از درمان، کنترل علائم بیماری و جلوگیری از انتقال آن به دیگران است . توجه داشته باشید زگیل تناسلی حتی در شرایطی که بیمار هیچ یک از علائم بیماری را ندارد نیز قابل انتقال است.

در روش های درمان پزشکی معمولا در یک جلسه و بدون نیاز به بستری درمان صورت میگیرد و معمولا بنا به صلاح دید پزشک یا دکتر معالج یکی از روش های زیر را به دلیل درمان صد در صد زگیل انتخاب مینماید.

درمان با لیزر

لیزر زگیل تناسلی ( استفاده اشعه برای از بین بردن زگیل تناسلی )  این مزیت دارد را دارد که یک بار برای همیشه از شر زگیل خود خلاص می شوید. این روش برای از بین بردن زگیل های خوشه ای و تکی با تعداد زیاد بسیار موثر می باشد. درمان با لیزر می تواند کمی نسبت به روش های دیگر هزینه بیشتری داشته باشد ولی نتایج قطعی تری هم به دنبال دارد. این روش طی مدت زمان نیم ساعت و به صورت کاملا سرپایی انجام می شود. بیمار بلافاصله پس از لیزر می تواند به محل کار خود برگردد. زمان نقاهت آن کاملا کوتاه مدت می باشد. از جمله کسانی که از شهرستان برای درمان زگیل خود به شهرها مراجعه می کنند، با انجام لیزر همان روز به شهرستان خود باز می گردند.

عکس لیزر زگیل تناسلی
عکس لیزر زگیل تناسلی

*مهارت و آموزش دیدن کسانی که برای لیزر به آنها مراجعه می کنید، اهمیت بسیاری دارد*

برای تعیین نوبت و مشاوره آنلاین با مشاوران ما تماس بگیرید

امروزه بهترین روش برای درمان انواع زگیل ها لیزر درمانی می باشد

کرایو تراپی (فریز کردن زگیل ها)

روش درمان کرایو توسط متخصص پوست و جراح برای درمان زگیل تناسلی انجام می گیرد. تری کلرواستیک اسید (TCA) همان ماده شیمیایی می باشد که توسط یک پزشک در سطح زگیل ها اعمال شده و زائده پس از یخ زدن ( انجماد ) از بین می رود. طی این روش موفق 75% بیماران رضایت کامل داشته و 15% از آنها تجربه بازگشت زگیل را داشته اند. با این حال، کرایوتراپی یا سرمادرمانی یکی از روشهای قطعی درمان زائده های گوشتی بعد از لیزر می باشد.

تصویر کرایو زگیل تناسلی

الکتروکوتر یا سوزاندن

یکی از روشهای قدیمی برای درمان زائده ها که از قدیم به کار گرفته می شده، الکتروکوتر یا سوزاندن زگیل ها می باشد. در این روش که جراحی معمولی می باشد، پزشک از جریان الکتریکی برای گرم کردن و از بین بردن بافت های غیر طبیعی روی پوست استفاده می کند. این روش بیشتر برای زائده های گوشتی نرم کاربرد دارد و اگر زگیل شما سفت شده و زبر می باشد، لیزر و کرایو پیشنهاد های پزشک متخصص هستند.

جراحی زگیل تناسلی یا لیپ Leep

یکی از روش هایی که پزشکان یا جراحان عمومی برای از بین بین این رشد های کوچک به کار میگیرند، جراحی می باشد. عمل جراحی اغلب برای زائده های روی پوست کاربرد داشته و اگر زگیل داخل واژن یا مقعد باشد، از لیزر برای از بین بردن آن استفاده می کنند. جراحی شامل روش سنتی بریدن به وسیله تیغ جراحی می باشد و قبل از آن محل عفونی به طور موضعی بی حس می شود. زخم ناشی از برداشتن زگیل ها بخیه زده می شوند.

پس از درمان زگیل های تناسلی، زنان لازم است هر 6 ماه یکبار برای انجام تست پاپ اسمیر اقدام نمایند. زیرا این تست می تواند تغییرات سلول در دهانه رحم را به خوبی نمایان کند.بعضی از انواع HPV که موجب بروز زگیل می شود، خطر ابتلا به سرطان را ندارد اما انواع دیگری از این ویروس در ابتلا به سرطان نقش دارند.

درمان خانگی برای زگیل تناسلی

به یا داشته باشید هرگز از درمان های خانگی (OTC) برای درمان مشکل خود استفاده نکنید . همچنین استفاده از داروهای زگیل مناسب برای نواحی دیگر بدن ، بر روی زگیل های تناسلی ممنوع است. زیرا درمان هایی که برای مناطق دیگر بدن طراحی شده اند اغلب قوی تر از درمان های مورد استفاده در اندام تناسلی هستند.به یاد داشته باشید، با استفاده از درمان های اشتباه ممکن است آسیب بیشتری به بدن خود وارد کنید. قبل از استفاده از هر نوع درمان خانگی با پزشک خود در این مورد مشورت نمایید.

درمان دارویی

در صورتی که زگیل بسیار کوچک باشد، پزشک ممکن است برای درمان زگیل تناسلی داروهای موضعی و پماد را تجویز نماید که برخی از آنها شامل موارد زیر باشد:

 • پماد آلدارا یا ایمی کیمود بر روی سیستم ایمنی کار میکند و به صورت موضعی بر روی پوست مالیده میشود و برای درمان نوع خفیفی از سرطان پوست با نام کارسینوم نیز تجویز میگردد.
 • پودوفیلاکس podofilox: این دارو به صورت محلول و یا ژل می باشد و فقط در بخش خارجی پوست مانند زگیل تناسلی و زگیل مقعدی استفاده می شود و به خاطر خاصیت اسیدی در بخش های داخلی و نواحی حساس مانند مانند لب و داخل دهان، واژن و مجرای تناسلی و واژن به هیچ عنوان نباید استفاده شود و فقط با نسخه پزشک میتوان تهیه کرد.
 • اسید سالیسیلیک یا TCA : به علت ارزان بودن این محلول اسیدی، برخی افراد و حتی پزشکان برای درمان زگیل تناسلی این روش را پیشنهاد میکنند که فقط برای زگیل های بسیار کوچک ممکن است کاربرد داشته باشد ولی عوارض آن بسیار زیاد بوده و مدت زمان درمان( در صورتی که موفق باشد) حدود 6 الی 8 هفته به طول می انجامد و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

در اکثر نتایج دارو و پماد پاسخگو نبوده و باعث رشد بیشتر زگیل ها می شود. در این مواقع نیاز به عمل جراحی برای برداشتن آنها می باشد.

افراد در معرض خطر زگیل های تناسلی

هر شخص فعال جنسی در معرض خطر ابتلا به HPV قرار دارد. با این حال، ریسک ابتلا به این بیماری برای برخی اشخاص بیشتر است :

 • افرادی که کمتر از 30 سال سن دارند.
 • افراد سیگاری
 • کسانی که سیستم ایمنی ضعیف داشته باشند.
 • سابقه سوء استفاده جنسی
 • فرزند مادرانی که در طی زایمان مبتلا به ویروس بوده اند.

عوارض ویروس اچ پی وی HPV

ویروس اچ پی وی HPV علت اصلی سرطان در دهانه رحم است. همچنین این عفونت می تواند به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم، به نام دیسپلازی، منجر شود. انواع دیگر اچ پی وی نیز ممکن است باعث ایجاد سرطان در ناحیه تناسلی زنانه (فرج) شوند. آنها همچنین می توانند سرطان آلت تناسلی و مقعد را نیز ایجاد کنند.

تشخیص زگیل تناسلی

برای تشخیص این بیماری، دکتر به بررسی وضعیت سلامت و علائمی که تجربه می کنید می پردازد. داشتن اطلاعات کافی در مورد رابطه هایی که تجربه کرده اید نیز می تواند به پزشک در تشخیص دقیق تر کمک نماید. اولین مرحله نیز برای تشخیص دقیق تر معاینه فیزیکی در ناحیه ی مشکوک به زگیل است. برخی از افراد که برای درمان به ما مراجعه می کنند، این سوال را دارند که آیا هر زخم تناسلی ، زگیل است؟ در پاسخ باید بگوییم خیر. بیشتر زخم ها در ناحیه مقعد به دلیل شقاق یا یبوست مزمن می باشند.

تشخیص دقیق و درست زگیل تناسلی مهم ترین مرحله برای درمان آغاز این بیماری است. در نتیجه انتخاب صحیح پزشک معالج خوب با سابقه درمانی موفق از اهمین بالایی بر خوردار است.
کلینیک اچ پی وی ارائه دهنده خدمات درمان سریع زگیل تناسلی و زائده های گوشتی.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان

برای تشخیص دقیق زگیل تناسلی در زنان نیاز به معاینه لگنی است همچنین برای این منظور از نوعی محلول اسیدی استفاده می کنند تا از این طریق زگیل قابل مشاهده باشد. همچنین انجام آزمایش پاپ اسمیر (دریافت نمونه از سلول های گردنه رحم) برای زنان در این مرحله تجویز می شود تا وجود HPV در آنها تایید گردد. نوع خاصی از ویروس اچ پی وی ممکن است نتایج غیر طبیعی در یک آزمایش پاپ ایجاد کند که نشان دهنده تغییرات پیش سرطانی است. اگر پزشک شما این ناهنجاری ها را تشخیص دهد، ممکن است نیاز به تکرار بیشتر برای نظارت بر هر گونه تغییر یا یک روش تخصصی به نام کولپوسکوپی باشد.

زنان در صورتی که می خواهند از وجود HPV، عامل سرطان اطمینان داشته باشند می توانند آزمایش DNA انجام دهند. این آزمایش تعیین می کند که چه نوع HPV در سیستم شما وجود دارد. آزمایش HPV برای مردان هنوز در دسترس نیست.

پیشگیری از زگیل تناسلی

تصویر واکسن زگیل تناسلی اچ پی وی hpv
واکسن زگیل تناسلی اچ پی وی گارداسیل Gardasil
 • تزریق واکسن گارداسیل : این واکسن می تواند از ابتلا به انواع مشهور این ویروس جلوگیری کند همچنین مصرف این واکسن در جلوگیری از سرطان دهانه رحم نیز موثر است. تزریق این واکسن باید قبل از سن فعالیت جنسی باشد.
 • استفاده از کاندوم : استفاده از کاندوم خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش می دهد.
 • برقراری رابطه با فردی که از سلامت آن اطمینان دارید.

سوالات متداول

41 دیدگاه

 1. همایون گفت:

  من دو روز پیش برای لیزر زگیلم اومدم کلینیک شما خواستم تشکر کنم از دکتر زارعی واقعا درد و سوزش نداشتم

 2. الهه گفت:

  به نظرم لیزر خیلی بهتره چون من یه بار کرایو انجام دادم ولی 3 سال بعدش دوباره رشد کرد. اومدم لیزر کردم الان خیلی ساله حتی جاشم محو شده

 3. reza گفت:

  ببخشید قطعی ترین راه برای درمان زیگیل تناسلی چیه؟ شما خودتون چه روشی رو پیشنهاد میکنین؟

 4. حامی گفت:

  سلام من تقریبا 10 تا زیگیل کوچک تناسلیو بر روی آلت تناسلیم در اومده.
  برای درمان چکار کنم.
  هزینه تقریبی چقدره؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. هم میتونید از روش کرایو استفاده کنید هم لیزر. البته برای انتخاب روش قطعی درمان زگیل تناسلی شما لازم است که معاینه شوید. یادستان باشه برای پیشگیری تا زمان درمان از ژیلت برای اصلاح قسمت هایی که زگیل دارند استفاده نکنید. جهت اطلاع از هزینه دقیق میتونید عکس گرفته و به واتساپ شماره 09197715527 عکس بفرستید.

 5. ناشناس گفت:

  سلام من 28 سالمه و تا حالا چند مرتبه رابطه مقعدی داشتم. هنوز مجرد هستم. چند وقته که برآمدگی کنار سوراخ مقعدم حس میکنم. به نظرتون چه نوع بیماری هست؟ فقط کمی آمدست همین

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. ممکنه بواسیر باشه یا زگیل تناسلی. برای نظر دقیق عکس بگیرید و به شماره 09197715527 عکس بفرستید تا مشاوران ما هزینه دقیق رو خدمتتون اعلام کنند.

 6. ناشناس گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر. من خانمی 43 ساله هستم. مدت 4 ماهه تقریبا که روی واژنم برجستگی هایی مانند زگیل حس میکنم که همراه با خارش هستن و وقتی میخارونمشون خیلی کم خون میاد. دچار زگیل تناسلی شدم یعنی؟ راه درمانش چیه

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. بله به احتمال بسیار بالا زگیل تناسلی می باشند. به شماره ۰۹۱۹۷۷۱۵۵۲۸ در واتساپ عکس ارسال کنید تا مشاوران ما بررسی کنند.

 7. معصومه گفت:

  دکتر من 4سال هست که زائده هایی روی واژنم داشتم و جدیدا حس میکنم داخل دهنمم یه برآمدگی سفت بوجود آمده که جوش نیست

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز به احتمال بسیار زیاد زگیل تناسلی هستند و لازمه سریعا برای درمان اقدام کنید. برای مشاوره و تعیین نوبت با شماره های ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱ – ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶ تماس بگیرید.

 8. محمد ج گفت:

  با لیزر میشه برای همیشه ویروس زگیل رو از بین برد؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. خیر ویروس با لیزر از بین نمیرود ولی ویروس ضعیف شده و احتمال انتقال خیلی کم میشود

 9. شایان گفت:

  چند وقته روی آلتم برآمدگی دارم مثله جوشن ولی سفتن زیگیله به نظرتون

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. احتمالش وجود داره میتونید برای مطمئن شدن به شماره ۰۹۱۹۷۷۱۵۵۲۸ در واتساپ عکس ارسال کنید تا مشاوران ما بررسی کنند

 10. غزل گفت:

  سلام دکتر از کجا بفهمیم داخل واژن زگیل داریم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز.یکی از نشانه های رایج سوزش و خارش هست. البته در صورتی که کمی انگشتتان را داخل ببرید میتوانید آنها را حس کنید. لازم به ذکر هست که روش تخصصی برای تشخیص این عارضه مراجعه به دکتر زنان و کولپوسکوپی هست.

 11. ناشناس گفت:

  سلام من از آخرین رابطه ای که با همسرم داشتم متوجه چندتا زائده ریز مثل زگیل تناسلی روی آلتش شدم. احتمالش وجود داره که منم مبتلا شده باشم؟

 12. ایمان گفت:

  سلام من سه تا زائده گوشتی شبیه زگیل روی آلتم داشتم که بعداز دوماه 5تا شدن. زگیل هستن؟ برای درمانشون چه روشی رو پیشنهاد میدین

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز بله به احتمال بسیار بالا به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شدین. برای اطمینان آزمایش hpv دهید و سپس برای درمان با لیزر اقدام کنید. که قطعی ترین روش درمان است. تا زمان درمان زائده ها از رابطه جنسی اکیدا خودداری کنید. برای درمان در کلینیک اچ پی وی میتوانید از طریق شماره ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸ تماس حاصل فرمایید

 13. هستی گفت:

  سلام من با فردی که قبلا مبتلا به زگیل تناسلی بوده ولی درمان کرده رابطه داشتم. احتمالش هست که منم گرفته باشم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. بله این احتمال کم هست ولی وجود داره. برای اطمینان آزمایشhpv یا تست پاپ اسمیر انجام دهید

 14. Zahra گفت:

  سلام وقتتون بخیر من یه چند وقته تو صورتم دقیقا روی لپم یه برآمدگی هستش که قبلا نبوده دست میزنم نه سوزش داره نه خارش خواستم ببینم زگیل میشه این یا نه چیکار کنم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. ممکنه که جوش زیر پوستی باشه. البته احتمال زگیل صورت هم وجود داره. برای تشخیص دقیق عکس گرفته و به شماره ۰۹۱۹۷۷۱۵۵۲۸ در واتساپ ارسال کنید تا مشاوران ما بررسی کنند.

 15. حسین گفت:

  درود. دکتر یه زائده بالاتر از آلتم دراومده که حس میکنم وقتی بهش دست میزنم کمی جابجا میشه و مجدد ظاهر میشه. برای درمانش چکار باید بکنم؟ اصلا چی هست این

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. لطفا عکس گرفته و به شماره 09197715527 در واتساپ ارسال کنید تا مشاورن ما بررسی کنند.

 16. goli گفت:

  سلام من چندتا زائده روی کشاله رانم دراومده. از کجا میتونم مطمدن بشم که زگیل تناسلی هستن؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. زگیل های تناسلی معمولا سفت هستند. به طور تکی یا خوشه ای رشد میکنند. ممکن است همراه با سوزش یا خارش هم باشند. ولی باز هم برای تشخیص دقیق لازم هست که حضوری مراجعه کنید یا به شماره 09197715527 در واتساپ عکس ارسال کنید.

 17. صبا گفت:

  سلام دکتر امکانش هست که از طریق استفاده تیغ اصلاح ویروس منتقل بشه؟

 18. سارا گفت:

  سلام من چند وقت پیش با آقایی رابطه داشتم که ویروس اچ پی وی داشت ولی زگیلی وجود نداشت چقدر احتمالش هست که منم بگیرم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. باید تست پاپ اسمیر بدید تا مشخص بشه.

 19. سعید گفت:

  ممنون از مطلب خوب و مفیدتون

 20. ناشناس گفت:

  سلام دکتر روی واژنم دوتا زگیل ریز زده که یکم خارش داره. میتونم با پماد درمانش کنم؟

 21. س.س گفت:

  سلام وقت بخیر چطور میتونم جواب آزمایشم رو براتون ارسال کنم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. لطفا به شماره 09197715527 در واتساپ ارسال کنید.

 22. س.س گفت:

  سلام وقت بخیر چطور میتونم جواب آزمایشم رو براتون ارسال کنم من نوع وخیم هست تستم خیلی میترسم

 23. سامان گفت:

  سلام استفاده از الکل یا مواد شوینده پس از اتمامه رابطه یا قبل از شروع رابطه کمکی می کنه؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. خیر. استفاده از الکل ربطی به از بین بردن ویروس اچ پی وی و هیچ گونه تاثیری روی این ویروس ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما