برای درمان و از بین بردن زگیل صورت چه کاری باید انجام دهیم؟

11/07/2020
برای درمان و از بین بردن زگیل صورت چه کاری باید انجام دهیم؟

زگیل می تواند در هر نقطه از بدن ایجاد شود ولی از آنجا که احتمال شیوع آن از طریق تماس بیشتر است ، به احتمال زیاد به شکل زگیل صورت ، دست ، انگشتان یا بین آن ها و  پاهای شما در مرحله اول ظاهر می شوند.

انواع زگیل ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی یا همان ویروس اچ پی وی (HPV) ایجاد می شوند. که تعداد کاملا انگشت شماری از 100 نوعی که این ویروس دارد، منجر به زگیل می شود. جلوگیری از ویروس کار سختی است زیرا این ویروس می تواند در انواع سطوح مانند حوله ها ، کف ، دستگیره درها و میزها زندگی کند. همچنین می تواند تا یک سال پیش از ظاهر شدن این زائده گوشتی، در بدن فرد وجود داشته باشد. به همین دلیل، تعیین این که چگونه در معرض خطر ویروس اچ پی وی قرار گرفتید یا از کجا این ویروس به شما سرایت کرده ،عملاً غیرممکن است.

همچنین ویروس ناشی از زگیل ها از طریق لمس اشیاء و تماس انسان با انسان گسترش می یابد، بنابراین تنها راه برای اطمینان یافتن از عدم ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی انجام چکاپ و آزمایش های چند ماه یک بار می باشد.

در این مقاله به بررسی انواع زگیل های صورت و چگونگی تشکیل آن ها می پردازیم.

انواع زگیل صورت

زگیل ها برجستگی های کوچکی هستند که در هنگام لمس برآمدگی یا زبری آن ها احساس می شود. رنگ های متنوعی دارند و می توانند مایل به خاکستری ، قهوه ای ، سیاه یا صورتی به نظر برسند. زمانی که یک زائده گوشتی در بدن خود مشاهده می کنید، به طور معمول سرطان زا نیستند . جای نگرانی ندارند.

زمانی که پوست صورت شما دچار آسیبی مانند خراش یا هرگونه برش پوستی شده باشد، دو نوع رایج از این زائده ها ی گوشتی وجود دارند که ممکن است در آن ناحیه رشد کرده باشند:

زگیل صورت تخت

زگیل تخت اغلب در پیشانی و گونه ها ایجاد می شود. این زگیل های بسیار ریز تقریباً به اندازه یک دانه خشخاش هستند. آنها می توانند به صورت خوشه های بزرگ نیز ظاهر شده و مجموعه نقاط ریزی را روی پوست به وجود آورند. رنگ آن ها از طیف گوشتی تا صورتی یا قهوه ای مایل به زرد متغیر است.

زگیل های تخت یا مسطح نسبت به سایر زگیل ها نرم تر هستند و ظاهری کمی برجسته دارند. از این زائده های گوشتی تخت گاهی اوقات به عنوان زگیل کودک نام برده می شود زیرا احتمال ابتلای کودکان به آن ها بیشتر از بزرگسالان است.

زگیل های فیلی فرم

به نظر می رسد زگیل های فیلی فرم از انواع دیگر زگیل ها کمی متفاوت می باشند. آنها با ظاهری برجسته و تیز از پوست بیرون می آیند. این زائده ها می توانند به رنگ گوشت ، صورتی یا تیره تر از پوست اطراف خود زائده باشند. زگیل های فیلی فرم اغلب در اطراف دهان ، بینی یا چشم دیده می شوند. اگر در قسمتی از چین و چروک چشم یا قسمت های دیگری از چین خوردگی پوست ایجاد شوند ، می توانند خارش یا ناراحتی را به همراه داشته باشند.

عکس زگیل های فیلی فرم

روش های درمان و از بین بردن زگیل از صورت

هیچ درمانی برای از بین بردن بافت زگیل تشکیل شده در داخل بدن وجود ندارد ، اما روش های زیادی برای از بین بردن خود زائده روی پوست وجود دارد که اغلب برای بر گرداندن پوست به ظاهر طبیعی خود و کاهش گسترش آنها جواب مثبتی می دهند. همچنین زگیل ها می توانند خود به خود و بدون درمان برطرف شوند ، اگرچه ممکن است این اتفاق تا دو سال طول بکشد. لازم به ذکر است که زگیلها در کودکان زودتر از بزرگسالان برطرف می شوند.

اگر تصمیم گرفتید که بگذارید زائده ایجاد شده برای از بین رفتن روند طبیعی خود را طی کند، به آن دست نزنید. این کار ممکن است ویروس را به سایر قسمت های بدن شما یا افراد دیگر منتقل کند.

انتخاب روش درمان برای از بین بردن این زائده های گوشتی ممکن است تا حدی با توجه به نوع زگیل شما تعیین شود. در طی روند درمان می توانید از روش های خانگی و پزشکی کمک بگیرید که ما در این مقاله آن ها را به شما معرفی می کنیم. لازم به ذکر است که اگر زگیل شما با روش های خانگی درمان نیافت یا احیانا گسترش پیدا کرد، به یک پزشک پوست مراجعه کنید.

همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در تماس باشید:

  • تلفن مشاوره ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 

درمان های خانگی زگیل صورت

به دلیل خاصیت حساس بودن ، زگیل های صورت شما باید همیشه قبل از اقدام به بیرون آوردن آن ها در خانه نظر پزشک مربوطه را بدانید.  یک متخصص می تواند شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کرده و روش هایی را پیشنهاد دهد که در خانه آن ها را انجام دهید.

انواع روش های درمان خانگی زگیل صورت :

  • عصاره سیر

سیر حاوی خواص درمانی ترکیبی با خاصیت ضد ویروسی است. یک حبه سیر تازه را خرد کرده و قطعات خرد شده را به زگیل بمالید. آن را با نوار یا باند بپوشانید و روزانه دوباره آن را اعمال کنید. توجه: شناخته شده است که سیر باعث سوختگی شیمیایی پوست می شود. اگر احساس خارش ، سوزش یا سوزن سوزن شدن شدید ، سیر را برداشته و محل را بشویید.

  • آب لیمو

آب لیمو حاوی اسید سیتریک است که می تواند به از بین بردن زگیل و ویروس کمک کند. از آب لیمو خالص روی صورت خود استفاده نکنید. طبق مطالعات موثق محققان، مخلوط رقیق شده از آب لیمو و آب هنگام استفاده در طی یک دوره شش هفته ای در از بین بردن زگیل های تخت بسیار موثر است.

  • آب آناناس

آب آناناس حاوی آنزیم هایی است که ممکن است در طی چند هفته زگیل را بسوزاند. ولی در حال حاضر استفاده و جوابدهی قطعی از این روش تایید نشده است. قبل از خواب هر شب به مدت چند هفته از آب آناناس با یک پنبه و اعمال مستقیم به زائده استفاده کنید.

توجه کنید! اگر در هر یک از موارد بالا احساس قرمزی یا ناراحتی کردید، ادامه درمان را قطع کرده و به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان های پزشکی زگیل صورت

طبق گزارشات مجله خبری healthline از بین روش های درمانی در علم پزشکی نوین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کانتاریدین

کانتاریدین یک ماده تاول زا است که باعث سوختگی شیمیایی زائده های پوستی می شود. پزشک شما ممکن است از کانتاریدین یا مخلوط این ماده شیمیایی با سایر مواد برای پوشاندن زگیل استفاده کند و باعث ایجاد تاول در زیر آن شود. سپس پزشک می تواند به راحتی زائده را خارج کند.

2. انجماد زگیل ها ( کرایو تراپی )

کرایو تراپی یکی از مرسوم ترین روش ها برای از بین بردن انواع زائده های پوستی می باشد. در طی این روش درمان پزشک نیتروژن مایع را به داخل زائده گوشتی تزریق کرده  و آن را منجمد می کند ، احتمالاً در طی دو تا سه هفته پس از انجماد نتیجه آن نمایان می شود.

3. لیزر درمانی

به جرات می توان گفت که یکی از قطعی ترین روش های از بین بردن زگیل ها ، استفاده از اشعه لیزر است. چرا که لیزر کاملا بافت آلوده اطراف و خود زائده را تحت تاثیر قرار می دهد و آن را از ریشه می سوزاند. از بین تمامی روش های ذکر شده لیزر درمانی قطعی ترین جواب را دارد.

عکس لیزر درمانی زگیل

  1. عمل جراحی زگیل صورت

روش جراحی اغلب برای از بین بردن زائده های فیلی فرم استفاده می شود و بسیار پیشرفته استفاده می شود. پزشک شما از روش جراحی برای تراشیدن یا بریدن زائده گوشتی استفاده می کند. گاهی اوقات ممکن است عمل جراحی به همراه دیگر روش ها استفاده شود.

  1. الکتروکوتر ( سوزاندن )

این روش ترکیبی از سوزاندن زگیل از طریق الکتروکوتر و تراشیدن آن است. این دو تکنیک را می توان با هم و به عنوان درمان های قطعی استفاده کرد.

 

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
تمام نظرات را نمایش بده

تمامی حقوق سایت محفوظ می باشد.