شقاق چیست؟ {علت و علائم شقاق مقعد} + تشخیص و معاینه

عکس شقاق مقعدی

بیماری شقاق چیست؟ اکثرا افراد در زندگی خود برای یک بار هم که شده شقاق (فیشر) یا همان زخم مقعدی را به طور مقطعی تجربه می کنند. در نتیجه اگر شما هم در حال حاضر با این مشکل درگیر هستید، نیاز نیست نگران باشید. چرا که در این مقاله ما تمام نکاتی که باید بدانید تا به راحتی این عارضه را پشت سر بگذارید به طور کامل برایتان توضیح دادیم.

شقاق های مقعدی حاد و سطحی در عرض چند روز تا 2 هفته بهبود می یابند. شقاق مزمن مقعد بیش از 4 هفته طول می کشد. اگر در حال درمان شقاق مزمن مقعدی هستید، ممکن است شش تا ۱۲ هفته دیگر طول بکشد و باید از روشهای پزشکی برای درمان کمک بگیرید.

شقاق مقعد (فیشر) چیست ؟

شقاق یا فیشر که به آن زخم مقعدی نیز گفته می شود، در حقیقت یک شکاف، ترک یا خراش کوچک بین چین خوردگی های مقعد است که ممکن است در دریچه مقعد یا داخل کانال رکتوم هم ایجاد شود. شقاق مقعدی به انگلیسی با اصطلاح Anal Fissure نام برده می شود و عوامل مختلفی در به وجود آمدن آن نقش دارند.


📞 در صورت مشاهده علائم با ما تماس بگیرید 📞

زمانی که هر کدام از این علائم زیر را تجربه کردید، می توانید از طریق شماره زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.


این شکاف کوچک طی حرکات شکمی روده و اجابت مزاج می تواند باعث درد، سوزش و خونریزی در ناحیه نشیمنگاهی فرد شود. یکی دیگر از عوارض رایج شقاق یبوست می باشد. اگر این عارضه درمان نشود، به مرور زمان زخم عمق بیشتری پیدا کرده و عضلات اطرافش را نیز درگیر می کند. 

تصویر علائم و علت شقاق مقعدی

بیماری شقاق به سن بستگی ندارد و افراد در هر مقطع سنی بر اساس سبک زندگی و داشتن رژیم غذایی نامناسب خود می توانند درگیر آن شوند.

مطلب پیشنهادی : درمان شقاق با لیزر چگونه است؟

این عارضه در بیشتر مواقع با درد و خونریزی همراه است و به همین علت بیماران آن را با بیماری بواسیر اشتباه می گیرند در حالی که علائم و علت ایجاد این بیماری با بیماری بواسیر کاملا متفاوت است.

کلینیک زارعی

علائم شقاق مقعدی

اگر شقاق مقعدی دارید، ممکن است علائم زیر را هنگام دفع مدفوع تجربه کنید:

 1. حرکت دردناک یا درد شدید مقعدی که چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد.
 2. (این علامت را با هموروئید یا بواسیر اشتباه نگیرید. اگر شقاق مقعدی دارید، این درد شدید خواهد بود و باعث ناراحتی شما می شود. از طرف دیگر، انبوه ها تنها زمانی درد ایجاد می کنند که شرایط تشدید شود.
 3. خونریزی از مقعد همراه با قطرات خون، یا چسبیدن خون در مدفوع (خونریزی از مقعد).
 4. مدفوع تیره رنگ یا مدفوع مخلوط خونی.
 5. احساس سوزش، سوزش یا خارش شدید در مقعد.
 6. ترشح کثیف یا چرک از مقعد.
 7. شقاق مقعدی می تواند حاد (برای مدت کوتاهی طول بکشد) یا مزمن (بیشتر طول بکشد). اگر شقاق مقعدی حاد دارید، دچار اسپاسم، درد در ناحیه مقعد و خونریزی در هنگام دفع مدفوع خواهید شد. این وضعیت کمتر از شش هفته ادامه دارد. شقاق حاد می تواند به شقاق مزمن تبدیل شود که بیش از شش هفته طول بکشد.
 8. به دلیل آسیب مکرر به مقعد و دفع مدفوع سفت برای مدت طولانی، احتمال دارد به شقاق مزمن مقعدی مبتلا شوید. همچنین، در شقاق مزمن، ممکن است پارگی مقعدی بزرگ و عمیق ایجاد شود. آسیب مکرر و بهبود در ناحیه مقعد بیشتر باعث ایجاد توده سفت شده که به عنوان اسکین تگ نیز شناخته می شود، که برآمدگی پوست در انتهای شکاف است. برچسب پوستی بدون درد است و باعث خونریزی نمی شود.

همچنین بخوانید: بهترین دکتر شقاق در تهران

انواع شقاق چیست؟

در بیشتر موارد این زخم مقعدی کوچک خود به خود بهبود پیدا می کند ولی در بعضی از افراد ممکن است این گونه نباشد و با گذشت زمان حتی وضع آن بد تر شود. به طور کلی می توان این عارضه را به دو دسته تقسیم کرد:

 • شقاق حاد: به طور معمول زمانی که فرد برای اولین بار این شکاف مقعدی را تجربه کرده و طی 6 الی 12 هفته بهبود پیدا می کند، به آن شقاق حاد می گویند.
 • شقاق مزمن: اکثرا زمانی که فرد شقاق حاد خود را نادیده گرفته و برای پیشگیری از گسترش یا درمان فیشر اقدام نمی کند، زخم بیشتر از 12 هفته باز مانده  و عضلات اسفنکتر مقعد را درگیر خود می کند. در این حالت معمولا لبه های زخم برجسته شده و همراه با سوزش و درد شدید همراه است. به این مرحله پیشرفته شقاق، مزمن می گویند و به مراتب درمان آن سخت تر است.

همچنین ببینید: عکس انواع شقاق واقعی

علت شقاق یا زخم مقعدی

عکس زخم مقعدی

شقاق از چی به وجود میاد؟ پوست مقعد بسیار نازک و حساس می باشد. در نتیجه ترک مقعدی اغلب در هنگام دفع مدفوع بزرگ یا سفت و رابطه مقعدی رخ می دهد. یبوست مزمن یا اسهال مکرر نیز می تواند منجر به پارگی پوست مقعد شود. همچنین سایر علل شقاق عبارتند از:

 • حرکات روده
 • فشار آوردن در هنگام زایمان 
 • بیماری التهابی روده (IBD) 
 • بیماری کرون
 • کاهش جریان خون در ناحیه آنورکتال
 • تنگی بیش از حد عضلات اسفنکتر مقعد 

همچنین در موارد نادر ، ممکن است این پارگی بنا به دلایل زیر به وجود بیاید:

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به زخم مقعدی یا فیشر هستند؟

یکی از دوره های سنی که به وجود آمدن ترک مقعد در آنها شایع می باشد، نوزادی است. همچنین افراد مسن به دلیل کاهش جریان خون در ناحیه آنورکتال ، مستعد شقاق یا فیشر هستند. در حین زایمان طبیعی و پس از آن ، زنان به دلیل قرار گرفتن در معرض فشار زیاد معمولا به این عارضه مبتلا می شوند.

همچنین افراد مبتلا به بیماریهای التهابی روده IBD توسط خطر ابتلا به این بیماری تهدید می شوند. زیرا التهابی که در پوشش روده ایجاد میشود ، بافت حساس اطراف مقعد را مستعد پارگی می کند.

افرادی که به طور مکرر دچار یبوست می شوند نیز در معرض خطر افزایش ترک های مقعدی هستند. سفتی و دفع مدفوع بزرگ از شایع ترین دلایل ایجاد پارگی مقعدی است. 

تشخیص و معاینه

پزشک معمولاً می تواند شقاق یا فیشر را به سادگی با معاینه بصری اطراف مقعد تشخیص دهد. با این حال ، در بعضی از موارد این زخم داخل کانال رکتوم بوده یا بین لبه های سوراخ مقعد ایجاد شده است. در این موارد ممکن است دکتر از روشهای دیگری برای معاینه کمک بگیرد که جواب قطعی تری دریافت کند.

همین حالا در کلینیک اچ پی وی معاینه شوید

برای تعیین وقت مشاوره و معاینه می توانید از طریق شماره روبرو با ما در تماس باشید.

عکس نحوه معاینه شقاق مقعدی

این روش ها شامل:

 • آنوسکوپی : این روش معاینه به وسیله لوله ای باریک و کوتاه به نام آنوسکوپ انجام می شود که طی آن تمامی نقاط مقعد و راست روده قابل مشاهده و بررسی می باشند.
 • کولونوسکوپی : به وسیله لوله ای به نام کولونوسکوپ که باریک و انعطاف پذیر است، تمامی قسمت های روده ی بزرگ قابل بررسی هستند.
 • سیگموئیدوسکوپی : دکتر در این روش به وسیله ی لوله ای باریک به نام سیگموئیدوسکوپ تمامی قسمت های انتهایی روده ی بزرگ را بررسی می کند.
 • بیوپسی یا نمونه برداری : مقعد که قسمتی کوچک از بافت ناحیه ی مقعدی به منظور بررسی های آزمایشگاهی برداشته می شود.

پس از معاینه پزشک متناسب با شرایط شما، بهترین راه درمان را انتخاب کرده و اقدام به انجام آن می نماید.

همچنین بخوانید: هزینه درمان شقاق با لیزر

چگونه بفهمیم شقاق داریم یا بواسیر؟

عکس تفاوت شقاق و بواسیر چیست

هموروئید و شقاق مقعد علائم و علل مشابهی دارند و به راحتی می توان آنها را با دیگری اشتباه گرفت. هر دو ممکن است زمانی اتفاق بیفتند که برای مدفوع کردن زور می‌زنید و هر دو می‌توانند باعث خونریزی مقعد، درد مقعد و خارش مقعد شوند.
در حالی که بواسیر شایع تر است، شقاق مقعدی بوده که اکثرا علت درد های تیز در مقعد است. بواسیر همیشه باعث درد نمی شود، اما 90 درصد شقاق ها باعث درد می شوند. با این حال، درد ناشی از شقاق معمولاً به صورت دوره‌ای اتفاق می‌افتد، در حالی که درد هموروئید می‌تواند ثابت باشد.

روشهای درمان درد شقاق

همانطور که ذکر کردیم، این عارضه معمولا همراه با علائم ناراحت کننده ای می باشد که افراد مایل هستند هر چه زودتر از آنها راحت شوند. به همین دلیل اقدام به درمان آن از راه های مختلفی می کنند. لازم به ذکر است که پیش از هر اقدامی برای درمان، از نظر پزشک متخصص در این حوزه کاملا آگاه شوید و خودسرانه اقدام نکنید.

انواع روشهای درمان شقاق مقعدی

انواع راه های درمان عبارتند از:

درمان با لیزر

لیزر CO2 یکی از ابزارهایی است که امروزه برای درمان بسیاری از بیماری ها و عارضه های پوستی مورد استفاده برترین پزشکان در تمام دنیا می باشد. همچنین به دلیل اینکه یک روش بدون عمل جراحی می باشد، در بین افراد محبوبیت دارد. طی لیزر درمانی با استفاده از تاباندن اشعه، هر گونه عفونت از بین رفته و زخم جوش خورده و مسدود می شود. از جمله مزیت های برجسته آن می توان به طول درمان بسیار کوتاه مدت و بی حسی موضعی اشاره کرد.

درمان در کمتر از نیم ساعت

برای درمان در کمتر از نیم ساعت در کلینیک اچ پی وی می توانید با شماره روبرو تماس بگیرید.

عمل جراحی یا اسفنکتروتومی

عمل جراحی شقاق یا اسفنکتروتومی در بیمارستان تحت بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می شود. از آنجا که شقاق به دلیل فشار بالا و اسپاسم مقعدی در عضلات اسفنکتر ایجاد شده است، جراح با استفاده از تیغ جراحی برش کوچکی کنار زخم شقاق ایجاد می کند تا از این فشار کاسته شود. در نتیجه به مرور زمان و به مدت تقریبا 6 هفته برای بهبودی زمان لازم است. معمولا در این روش، فرد تا زمان بهبودی کامل هنگام اجابت مزاج کمی درد دارد. از دیگر روشهای جراحی میتوان به فیشرکتومی نیز اشاره کرد.

روشهای خانگی و گیاهی

درمان های خانگی یا گیاهی بیشتر جنبه پیشگیری و کمک به تسریع در روند درمان همراه روشهای جراحی و لیزر دارند. از جمله روش های خانگی و گیاهی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حمام سیتز
 • غذا و غلات فیبر دار
 • درمان با عسل
 • روغن زیتون و نارگیل
 • سرکه سیب و آلوئه ورا

روشهای دارویی

در مراحل اولیه بیماری ممکن است افراد بتوانند با مراجعه به پزشک و تجویز تعدادی از دارو ها جلوی پیشرفت این زخم را گرفته و آن را درمان کنند. این روشهای عبارتند از:

 • پماد دیلتیازم
 • پماد نیتروگلیسیرین
 • پماد ام جی
 • آنتی فیشر

عوارض شقاق مقعدی چیست؟

برخی از عارضه ها وجود دارند که در صورت عدم درمان ممکن است به وجود بیایند و عبارتند از:

 • عدم درمان: شقاق مقعدی که طی هشت هفته بهبود نیابد، مزمن تلقی می شود و ممکن است نیاز به روش درمانی جدی تری داشته باشد.
 • عود کردن: هنگامی که شکاف مقعدی را تجربه کردید، در صورت عدم رعایت نکات پیشگیری ممکن است به شقاق دیگری دچار شوید.
 • گسترش پیدا کردن زخم: در صورتی که دچار اسپاسم مقعدی مزمن یا یبوست شوید، ممکن است که زخم کوچک اطراف یا داخل مقعد بزرگتر شود.
عوارض بیماری فیشر

درد شقاق را چگونه کنترل کنیم؟

شما می دانید که بیماری شقاق می تواند دردناک باشد. به خصوص زمان دفع و پس از آن درد باقی می ماند. کرم های مسکن موضعی مانند لیدوکائین می توانند به کاهش درد کمک کنند.

همچنین مسکن های بدون نسخه مانند ایبوبروفن یا استامینوفن می توانند به درد ناشی از علائم بیماری کمک کنند.

لازم به ذکر است که حمام مکرر و نشستن در تشت آب گرم از آنجا که باعث شل شدن عضلات اسفنکتر می شود، ممکن است در کاهش درد نیز تاثیر گذار باشد.

پیشگیری

شقاق یکی از بیماریهای نشیمنگاهی است که افراد معمولا در مراحل ابتدایی متوجه آن نمی شوند. به همین دلیل همیشه نمی توان از به وجود آمدن زخم مقعدی جلوگیری کرد ، اما با اقدامات پیشگیرانه زیر می توانید خطر ابتلا به آن را کاهش دهید:

 • خشک نگه داشتن ناحیه مقعدی
 • نوشیدن مایعات فراوان
 • خوردن غذاها و غلات فیبری
 • ورزش منظم برای جلوگیری از یبوست
 • معالجه اسهال بلافاصله از ابتلا
 • تعویض مداوم پوشک نوزادان
 • هنگام شستشو نشیمنگاه را به آرامی با صابون لطیف و آب گرم تمیز کنید

دانلود PDF مقاله

مقاله شقاق چیست / از کلینیک اچ پی وی

سوالات متداول

74 دیدگاه

 1. حسام گفت:

  سلام دکتر من خیلی اسپاسم مقعدی میشم و اذیتم میکنه چون سوزش داره راهی برای درمانش هست

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. ممکنه به دلیل یبوست یا اختلال در کارکرد عضلات اسفنکتر مقعدتون باشه. لطفا برای مشاوره با ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸ تماس بگیرید.

  • مریم گفت:

   سلام دکتر خسته نباشی من بعد از ب دنیا اوردن فرزند دوم شقاق دارم از یه طرف زده بیرون درد داره سوزش با خارش اصلا نمیتونم دست بزنم وقتی میخوام دست بزنم درد خیلی بد داره خودمم سزارین کردم میخواستم ببینم بدون عمل خوب میشه چون بچم‌شیرمو میخوره نمیتونم‌تنهاش بذارم راهنماییم کنین ۱۸ماهه وضع من اینه

   • hpvdarmanAdmin گفت:

    سلام دوست عزیز پیشنهاد میکنیم به مدت یک هفته از پماد آنتی فیشر استفاده کنید و در صورت عدم بهبود برای روشهای درمان جدی تر تماس بگیرید. 02188871078

   • علی گفت:

    سلام دکتر
    من بعلت کار و سکونت فعلا به دکتر اورولوژ دسترسی ندارم و
    برا درمان شقاق که حالت مزمن دارد چه توصیه ای میکنید ؟
    ممنون میشم کمکم کنید

    • hpvdarmanAdmin گفت:

     سلام دوست عزیز شما باید سریعا به جراح عمومی مراجعه کنید ولی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری میتونید تا زمان دسترسی به دکتر از پماد آنتی فیشر استفاده کنید.

 2. اشکان گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من چند ساله پیش عمل شقاق داشتم Sphinctrotomy . و حالا به خاطر جای زخم بعد عمل دچار تنگی مقعدی شدم Anal stenosis. ایا مشکلم با لیزر حل میشه؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. پزشک باید معاینه کنند ولی بله به احتمال زیاد میشه حل کرد مشکلتون رو. لطفا با شماره ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸ تماس بگیرید.

   • Z گفت:

    سلام دکتر عزیز شوهر من عمل شقاق انجام دادن و در هنگام عمل دکتر متوجه میشن که یه توده ای هم درون بوده و اونم برداشتن آیا این خطرناکه لطفا راهنمایی کنید

   • ggoodd گفت:

    سلام دکتر من حدود دوماه متوجه شقاقم شدم که به دکتر مراجعه کردم زایه گوشتی که حسش میکنم بادست کوچیک تر شده اما کاملا خوب نشدم حین دفع درد شدید برایه چند لحظه دارم دارو مصرف میکنم اما چند روز یبار یبوست میگیرم کیی خوب میشم باید چیکار کنم شما راه حلی دارین

    • hpvdarmanAdmin گفت:

     سلام دوست عزیز بله میتونید به صورت سرپایی طی نیم ساعت با لیزر زائده رو برداشته و به زندگی روزمره خود برگردید. شماره های تماس برای تعیین نوبت و مشاوره ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱ – ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶

 3. مهسا گفت:

  سلام دکتر من عمل جراحی هموروئید داشتم و بعداز خوب شدنش هر از گاهی از مقعدم خون میاد لطفا راهنماییم کنید

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. اگر هموروئیدتون کاملا خوب شده و پزشک تصویب کرده، ممکنه به بیماری گوارشی یا شقاق مقعدی مبتلا شده باشید. برای تشخیص دقیق حتما باید توسط پزشک معاینه شوید. شماره تماس برای مشاوره و تعیین نوبت: ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱ – ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶

 4. علیرضا گفت:

  سلام دکتر من دچار شقاق شدم و اوایل شک داشتم به بیماریم تا اینکه عکس مقعد سالم و عکس مقعدی که شقاق داره رو دیدم اینجا فک کنم دیگه شقاق دارم

 5. حامی گفت:

  به خاطر یبوست مقعدم زخم شده و حس میکنم شکاف داره باز تر میشه دکتر کمکم کنین لطفا

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. پیشنهاد میکنیم تا شقاق مقعدتون باز تر نشده برای درمان با لیزر اقدام کنید که کامل جوش بخورد. کمتر از نیم ساعت زمانتون رو میگیره و عوارضی هم ندارد.

 6. حمید گفت:

  سلام آقایی هستم 52 ساله و دارای شقاق و بیرون زدگی هستم میشه کمک کنید که چکار کنم خیلی دارم اذیت میشم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. باید برای درمان با لیزر سریعا اقدام کنید. طی یک ساعت جفت عارضه ها بدون هیچ گونه دردی درمان میشوند. همچنین میتوانید برای درمان با کلینیک ماهم مراجعه کنید. شماره تماس 02188871078 و 09197715527

 7. محمودی گفت:

  حدودا 10 ساله که شقاق مقعدی مزمن دارم و هر بار عمل کردم برگشته چکار کنم واقعا خسته شدم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. میتونید برای درمان با لیزر اقدام کنید که قطعی شقاق رو درمان میکنه. لطفا برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸ تماس بگیرید.

 8. سعید گفت:

  مقعدم شدیدا زخمه سلام میگم میخوام عمل کنم باید چیکار کنم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام لطفا برای تعیین نوبت و مشاوره با 02188871078 تماس بگیرید.

 9. بهرام گفت:

  من یه بار یک سال و نیم پیش جراحی فیستول انجام دادم و اخیرا حدود دو ماهه که حس میکنم مقعدم زخم شده و بعضی شبا لرز دارم. به نظر شما شقاقه یا فیستول عود کرده؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. شما حتما باید نزد یک جراح عمومی ویزیت شوید تا عارضه دقیق تشخیص داده شود. لطفا برای مشاوره بیشتر با شماره ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸ تماس بگیرید.

 10. جواد گفت:

  خیلی ممنون برای مطبای آموزشیتون واقعا کامل توضیح دادین همه چیز رو.

 11. آقا گفت:

  سلام نوشتین از علل فیشر میتون زگیل هم ‌باشه !!

  میشه بگید چطوری؟؟؟

  یعنی ویروسه مپاره میکنه یا جای خودزگیله؟

 12. علی گفت:

  سلام من چند وقتی هست موقع دفع مدفوع درد دارم و بعضی مواقع با کمی خون هستش خیلی خون کم ، بیرونه مقعدم انگار زخم شده ولی بازم نمیدونم چی هست بعضی وقتا درد دارع بعضی وقت ها هم درد نداره موندم چکار کنم از کجا بفهم چی هستش؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. اخیرا تجربه ابتلا به یبوست را داشتید؟

 13. حسین گفت:

  سلام ، من بعد از دفع بسیار سخت و همرا خونی که داشتم کنار مقعدم یک گوشت اصافه ای رو حس‌میکنم ولی زخمی که شما نوشتید رو نمیبینم . میخواستم بدونم الان من هم شقاق دارم و و در صورت وجود راه حلش با پماد ممکن هست ؟ ممنون

 14. ابراهیم گفت:

  سلام دکتر گرامی ممکنه شقاق مقعدی بدون خونریزی هم وجود داشته باشه؟ چون چند هفته ای هست که حس میکنم مقعدم زخم شده و میسوزه ولی خونریزی ندارم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز بله احتمالش وجود داره در اکثر موارد زخم به این صورت است. اگر بعد از 4 هفته خوب نشد، حضوری مراجعه کنید یا با ما تماس بگیرید.

 15. شیوا گفت:

  سلام من گوشت اضافه داره مقعدم خوب نمیشم دیگ؟؟ یا بابذ جراحی کنم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز متاسفانه دارویی برای درمان گوشت اضافه نیست و باید عمل کنید. میتونید با لیزر بدون درد به شکل سرپایی عمل کنید.

 16. Eli گفت:

  سلام من یک هفته که یبوست شدید دارم و هنگام دفع مدفوع درد و خونریزی دارم راهنمایی کنید لطفا

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز حتما روزانه ناشتا دو لیوان آب جوشیده بنوشید و همراه با غذا سلاد و روغن زیتون فراوان بخورید که یبوستتون برطرف بشه. میتونید برای سریع حل شدن این مشکل هم از شیاف بیزاکودیل استفاده کنید.

 17. علی درویشی گفت:

  خیلی مفید و آموزنده بود تشکر

 18. حسین گفت:

  سلام به همه دوستان که به درد شقاق مقعد کرفتار شدند
  من خودم حدود 11 سال به این بیماری گرفتار بودم و هرکاری میکردم خوب نمیشد و حتی دوبار به دکتر هم رفتم ونشون دادم ولی درمان نشد
  اطراف مقعدم همیشه متورم بود و خارش و خونریزی داشت
  تا اینکه دختر 2 سالم به یک بیماری پوستی خفیف دچار شد. دکتر براش پماد ویتامین AD و پماد بتا متازون تجویز کرد و من هم از پماد بتا متازون به دور مقعدم مالیدم .شاید باورتون نشه بیماری کا 11 سال منو زجرم داده بود فقط به چند روز استفاده از این پماد کامل خوب شد و الان که 10 سال ازش میگذره گاهی اوقات به صورت خفیف دوباره عود میکنه که من مجددااز همون پماد استفاده میکنم و خوب میشه
  دوستان شما هم یه امتحانی بکنید برای من که خوب جواب داد انشاالله که برای شما هم جواب بده

  این بود تجربه من از این بیماری که خیلی اذیتم کرد و در نهایت مداوا شد

 19. عبدی گفت:

  سلام جناب دکتر زارعی بنده دو سال پیش پیش شما شقاقمو لیزر کردم و الان حدودا یک هفتس به دلیل یبوست مدفوعم سفت شده و موقع دفع مقعدم میسوزه چکار باید کنم؟ یعنی زخم عود کرده؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز ممکنه به دلیل یبوست زخم جدیدی ظاهر شده یا زخم قبلی تحریک شده باشد. برای جلوگیری از ایجاد زخم حتما یبوستتون رو درمان کنید. پیشنهاد میکنیم برای جلوگیری از این عارضه حتما روزانه ناشتا دو لیوان آب ولرم جوشیده بنوشید و در طول روز غلات حاوی فیبر مصرف کنید.

 20. حیدر گفت:

  عالی بود واقعا تشکر

 21. همزه گفت:

  سلام پوست مقعدم خشک شده و چاک خورده باید چیکار کنم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام آب زیاد بنوشید،فیبر در رژیم غذایی خود داشته باشید و یک هفته هر 8 ساعت از پماد آنتی فیشر استفاده کنید. درصورتی که مشکلتون حل نشد حتما برای معاینه مراجعه کنید. 02188871078

 22. زهرا گفت:

  دکتر وقت بخیر من دقیقا همین علائمو همراه با سوزش شدید دارم ولی بیرون مقعدم زخم نشده و وقتی که مدفوعم یکم سفت میشه خون میاد

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز شما شقاق داخلی گرفتین و از داخل رکتوم زخم شده بیشتر از دو هفته میشه که این اتفاق افتاده؟

 23. زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من حدود ۱ هفته پیش موقع دفع احساس خراش در مقعدم کردم ، که هر سری موقع دفع یه سوزش جزئی داره و یکی دوبارم خارش داشتم
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز میتونید از پماد آنتی فیشر استفاده کنید، در رژیم غذایی خود کاهو، موز، غلات حاوی فیبر جا دهید. نوشیدن 8 لیوان آب در روز فراموش نشه. برای اطلاعات بیشتر حتما مقاله درمان خانگی شقاق رو مطالعه بفرمایید.

 24. امين گفت:

  از پيج شما بازديد كردم بسيار مطالب كاربردي و خوبي يادگرفتم سپاس فراوان🙏🌹

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلامت باشید دوست عزیز خوشحالیم که واستون مفید بوده.

 25. z گفت:

  سلام دکتر من تو بارداری به دلیل یبوست شقاق شدم ولی بعدش خوب شدم الا نیه مدته دوباره زخم شده و سوزش داره هرموقه هم دفع میکنم خون میاد چیکار میتونم بکنم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز شما باید اول یبوست خود را برطرف کنید تا زخم کمتر تحریک شده و خونریزی کند. حتما از پماد آنتی فیشر استفاده کنید و روزانه میوه جات، سبزیجات و غلات حاوی فیبر استفاده کنید. همچنین بین 8 تا 10 لیوان آب بنوشید.

 26. حسین گفت:

  سلام من به پزشک مراجعه کردم و به من پماد آنتی هموروئید و شیاف تجویز کرد اون موقع اصلا درد نداشتم نه خونریزی نه چیز دیگه ای بعد از تقریبا بیست روز بواسیر خارجی که دارم دچار درد شده یعنی وقتی دست میزنم یا می شینم درد می‌کنه میخوام بدونم این عوارض مصرف داروها بعد بیشتر از هفت روزه یا اینکه دچار شقاق هم شدم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز خیر عوارض دارو نیست به احتمال بسیار زیاد بواسیرتون به مرحله حاد تری رسیده و پماد تاثیر ندارد. برای معاینه و مشاوره تماس بگیرید ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 27. امیر گفت:

  سلام خسته نباشید من 4 ماه که شقاق گرفتم اصلا خوب نمیشم همه اون چیزایی هم که دکترا گفتن رعایت کردم ولی هیچی! پیش چن تا متخصصم رفتم تا الان همشون میگن لیزر یه دروغ تبلیغاتیه واسه پول در آوردن، یعنی این مشکل هیچ درمانی نداره؟!؟!

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. خیر اینطور نیست چون لیزر کامل عفونت زخم رو میسوزونه و از بین میبره. همینطور میتونید نظر بقیه بیماران رو درباره لیزر بخوانید و از میزان بهبودی آنها اطمینان پیدا کنید.

 28. مهسا گفت:

  من چند ساله مقعدم زخم و گوشت اضافه هم زده خیلی درد دارم ولی از ترس عمل دکتر نرفتم حالا خیلی مزمن شده درمانش چه قدر طول میکشه.؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز میتونید با لیزر در کمتر از نیم ساعت برای همیشه درمان کنید. شماره تماس کلینیک برای تعیین نوبت و مشاوره ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 29. ابوالفضل راحمی گفت:

  سلام علیکم الان یه مدتی هست که بعد از دفع دچار سوزش در محل اطراف مقعد هستم که بعد از خشک کردن با دستمال کاغذی مجدداً تسکین پیدا میکند لطفاً راهنماییم کنید ممنون.

 30. حميد گفت:

  سلام بهترين راه حل براي درمان يبوست و رهايي از بيماريهاي مقعدي كه بزرگترين معضل مردم جهان مي باشد، اصلاح غذايي و جويدن لقمه ها است. علت اينكه اكثر مردم جهان يبوست دارند اين است كه لقمه ها خوب و به تعداد بالا جويده نمي شوند. جويدن لقمه ها در ابتدا از چاقي جلوگيري ميكند به اين صورت كه، دستور سيري را بزاق دهان به مغز صادر مي كند نه معد‌‌‌ه ي شما. پس سعي كنيد لقمه ها را زياد بجويد. جويدن لقمه ها باعث توليد بزاق در دهان مي شود كه معجزه آساترين داروي بدن است كه شما را از تمام بيماري ها محافظت مي كند( از قبيل ميكروب زدايي دستگاه گوارش، كمتر كاركردن معده، تنظيم كاركرد كبد، جلوگيري از يبوست، تنظيم قند خون و فشار خون، جلوگيري از رفلاكس و …)

 31. امیررضا گفت:

  سلام دکتر من مقعدم به شدت میسوزه هنگام دفع مدفوع خیلی درد میکشم

 32. ممم گفت:

  سلام وقت شما بخیر چند وقته حس میکنم که میرم دستشویی یچیزی مثل خار توی مقعدمه و میسوزه شدید. خونریزی ندارم ولی مدتیه که اینطوریم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز این علامتی که شما دارید میتونه نشونه ای از چند عارضه در قسمت نشیمنگاه باشد که حتما باید برای تشخیص دقیق معاینه شوید. شماره تماس برای تعیین نوبت و مشاوره ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 33. حامد گفت:

  با سلام. تقریبا یکساله و بطور متناوب هر یکماه بطور متوسط دو الی سه بار هنگام دفع مدفوع از گقعدم خون میاد و بعد از سه الی 4 روز خوب میشه. ولی بیرونزدگی نداره و درد هم نداره فقط خیلی خونریزی داره.. میشه راهنماییم کنید. ممنون میشم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز به احتمال بسیار زیاد شقاق داخلی مزمن گرفتید که باید حتما برای درمان آن با روشهای پزشکی اقدام کنید. در این زمان لیزر بهترین گزینه برای درمان سریع و سرپایی هست. شماره های تماس کلینیک برای تعیین نوبت و مشاوره: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 34. هانیه گفت:

  سلام من شقاقم خیلی دردمیکنه خون ریزی ندارم ولی دستشویی میرم خیلی درد داره روز اول دردش زیاد بودش تورخدا جواب بدین اقای دکتر بدون عمل خوب میشم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز در صورتی که یبوست خود را درمان کرده و مدفوعتون نرم بشه درد شقاق کمتر شده و به مرور بهتر می شود. به منظور درمان یبوست روزانه 10 لیوان آب نوشیده و خوراکی های حاوی فیبر استفاده کنید تا یبوستتون از بین برود.

 35. امیر گفت:

  دکتر نزدیک به یک هفتس که از سوزش شدید مقعدم نتونستم دفع داشته باشمو هر سری میرم دستشویی میخوام انجام بدم با عرض پوزش خون میاد چند قطره و نمیتونم این یعنی که من شقاق گرفتم؟

 36. قدیری گفت:

  سلام من یه شقاقی داشتم که رفتم لیزر کنمو اون دکتر بی وجدان زد زخمو بزرگتر کرد و فیستولم گرفتم الان میتونم جفتشو بیام توی مرکز شما لیزر کنم؟؟

 37. محسن گفت:

  شقاق بدخیم دارم و ممکنه که تبدیل به فیستول بشه؟

 38. مانی گفت:

  شقاق بدخیم تبدیل به سرطان میشه؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   با سلام، شقاق تبدیل به سرطان نمیشه ولی در صورتی که بدخیم باشه ممکنه نشانه ای از سرطان باشه. برای تشخیص دقیق بهتره کولونوسکوپی انجام بدید.

 39. علی گفت:

  سلام دکتر ممکنه شقاق داشته باشیم ولی نفهمیم؟؟ من خیلی مقعدم میسوزه ولی نمیدونم علتش چیه

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام بله احتمالش هست ممکنه داخل مقعدتون زخم شده باشه که فقط با معاینه مشخص میشه. برای تعیین نوبت و مشاوره تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
تماس واتساپ اینستاگرام