زگیل تناسلی: درمان، علائم، دلایل، تشخیص و پیشگیری

زگیل مقعدی در زنان و مردان: درمان، علائم، تشخیص و پیشگیری

تصویر زگیل مقعدی

زگیل مقعدی چیست ؟

زگیل مقعدی نوعی از زگیل تناسلی می باشد و به شکل زگیل های کوچکی در داخل و اطراف مقعد ایجاد میشوند. در بیشتر موارد زگیل باعث ناراحتی یا درد نمی شود. ولی اگر بیش از اندازه بزرگ شوند ممکن است دچار خارش و تحریک شده و یا خونریزی کنند. اگر علائم این بیماری وجود نداشته باشد، ممکن است بیمار مبتلا به این زگیل از وجود آن اطلاعی نداشته باشد. زگیل های مقعدی ممکن است فقط در یک نقطه ایجاد شده و یا به قسمت های مختلف اندام تناسلی و مقعد گسترش یابند.

علائم زگیل های مقعد چیست؟

زگیل های مقعد در داخل و اطراف ناحیه مقعد (آنوس) یافت می شوند. این زگیل ها در ابتدا خیلی کوچک هستند و به مرور رشد می کنند. ظاهر این زگیل ها در ابتدا به شکل گل کلم است و رنگ هایی مانند هلویی، زرد، صورتی یا قهوه ای روشن دارد و یا ممکن است با رنگ پوست شما ترکیب شوند. زگیل های مقعد اغلب بدون درد یا ناراحتی رخ می دهند. علائم کمتر شایع این بیماری شامل خارش، خونریزی و ترشح است، همچنین بیماران مبتلا به زگیل مقعدی نیز ممکن است احساس کنند که در ناحیه مقعد خود یک توده دارند.

زگیل ممکن است در سایر قسمتهای بدن به طور همزمان با زگیل مقعدی ایجاد شود. زگیل های تناسلی در زنان در ناحیه تناسلی، مهبل یا دهانه رحم ظاهر میشوند و در مردان بر روی آلت تناسلی، اسکروتوم (کیسه بیضه)، ران، یا کشاله ران رشد میکنند. زگیل ممکن است بر روی دهان یا گلو در افراد مبتلا به ویروس اچ پی وی نیز رشد کند. رابطه جنسی دهانی با فردی که مبتلا به زگیل های تناسلی است، یا عمیقا بوسیدن یک فرد مبتلا به زگیل های گلو نیز می تواند منجر به عفونت شود.

عکس زگیل مقعدی 1
عکس زگیل مقعدی

درمان زگیل مقعدی

انتخاب روش درمان زگیل مقعد به تعداد، محل زگیل، شرایط بیمار و … بستگی دارد.

داروهای موضعی

درمان زگیل مقعدی با داروهای موضعی و پماد، مناسب زگیل بسیار کوچک و محدود به قسمت خارجی مقعد است. در این مورد، می توان از داروهای تجویزی برای زگیل های مقعدی استفاده نمود. از مصرف این دارو ها در داخل ناحیه مقعد یا ناحیه تناسلی، اجتناب نمایید.

بعضی از این داروها برای درمان زگیل های مقعدی توسط پزشک و در مطب وی استفاده می شود. و برخی دیگر از آنها را می توان در خانه و توسط خود شخص استفاده نمود. معمولاً درمان با این داروها تا چندین هفته به طول می انجامد. کرم های موضعی درمان زگیل عبارتند از:

 • آلدارا
 • پودوفیلین
 • پودوفیلوکس (کندیلوکس)
 • اسید ترشكلراكتيك (TCA)
 • اسید بیکلروتئیک (BCA)

سایر گزینه های درمان

سایر گزینه های درمان ممکن است بسته به شدت و موقعیت زگیل مقعدی مورد استفاده قرار گیرند. این درمانها عبارتند از:

 • کرایو تراپی : در این روش از نیتروژن مایع برای از بین بردن زگیل استفاده می کنند. پس از انجماد، زگیل ها از روی پوست ناحیه تناسلی جدا می شوند.
 • درمان با لیزر : در این روش با استفاده از انرژی منتقل شده از نور شدید برای موارد شدیدتر زگیل استفاده می شود.
 • Electrocautery : در این روش پزشکان از یک جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می کنند.

روش های بالا سریعترین و بهترین روش درمان هستند و در حدود 20 الی 30 دقیقه بسته به تعداد زگیل ها کل مراحل درمان انجام میگردد.

گزینه های جراحی

این گزینه برای زگیل های بزرگتر که به سایر درمان ها پاسخ نمی دهند، کاربرد دارد. همچنین از این روش برای درمان زگیل های درون کانال مقعد نیز استفاده می شود. درمان جراحی معمولا به صورت سرپایی انجام می شود.اما این به این معنی نیست که شما می توانید در همان روز جراحی به خانه بروید. در طی این روش جراح از یک ابزار ویژه برای از بین بردن زگیل ها استفاده می کنند.

جراحی معمولاً با استفاده از بی حس کننده موضعی انجام می شود، ولی اگر تعداد و یا محل زگیل های مقعدی گسترده باشد، ممکن است از  بیهوشی عمومی استفاده نمایند.

دلایل ابتلا به زگیل مقعدی

زگیل مقعدی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی اچ پی وی (HPV) ایجاد می شود. ویروس اچ پی وی از طریق رابطه جنسی منتقل میشود. در جوانان، HPV ممکن است به خودی خود از بین برود و یا علائم آن مشخص نشوند. با این حال، ویروس می تواند در بدن مانده و باعث ایجاد زگیل تناسلی شود. برخی از انواع HPV تنها باعث ایجاد زگیل های مقعدی و تناسلی و نوعی دیگر از آنها به سرطان می انجامد.

HPV به طور کلی از طریق تماس مستقیم با دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن فرد مبتلا به HPV از یک فرد به فرد دیگر گسترش می یابد. مقاربت کامل برای گسترش عفونت ضروری نیست، بلکه این ویروس می تواند از طریق تماس پوست با پوست نیز منتقل شود. همچین احتمال انتقال ویروس HPV حتی زمانی که بیمار هیچ علائمی را ندارد، نیز وجود دارد.

طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، زگیل تناسلی اغلب از طریق مقعد و واژن گسترش می یابند. CDC همچنین اظهار می کند که تقریبا تمام مردان و زنان که روابط جنسی دارند در بعضی از مراحل زندگی خود، این ویروس را دریافت می کنند.

چه کسانی در معرض خطر زگیل مقعدی قرار دارند ؟

 • افرادی که رابطه جنسی محافظت نشده دارند. (افرادی که از کاندوم استفاده نمی کنند)
 • افرادی که شرکای جنسی متعددی دارند.
 • هر فردی که از نظر جنسی فعال است.
 • افرادی که رابطه جنسی یا ارتباط نزدیکی با فرد مبتلا به HPV برقرار می کنند.
 • افرادی که در سنین کم رابطه جنسی برقرار می کنند.
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

با این وجود، حتی اگر یک شریک جنسی داشته باشید احتمال انتقال آلودگی همچنان وجود دارد زیرا کاندوم به طور کامل در برابر بیماری از شما محافظت نمی کند.

تشخیص زگیل مقعدی

زگیل های مقعدی معمولاً با معاینه چشمی قابل تشخیص هستند. همچنین استفاده از استیک اسید (سرکه) می تواند به تشخیص دقیق تر این بیماری کمک کند. این اسید باعث می شود، زگیل ها به رنگ سفید تبدیل شده و قابل رویت باشند.

معاینه برای زگیل های مقعد شامل یک معاینه داخلی با یک ابزار به نام آنوسکوپ برای جستجوی زگیل در داخل کانال مقعد است. توسط این دستگاه پزشک می توانید به طورکامل منطقه لگن را مشاهده نماید. در زنان انجام تست پاپ اسمیر و DNA می تواند در تشخیص نوع این ویروس و سرطانی شدن سلول های دهانه رحم کمک کند. از سایر روش های تشخیص این بیماری می توانیم به بیوپسی از زگیل اشاره کنیم.

سرنوشت مبتلایان به زگیل مقعدی

زگیل های مقعدی تهدید کننده زندگی نیستند و در اکثر موارد به سرطان تبدیل نمی شوند. با این حال، HPV همچنان در بدن شما مانده و باعث می شود زگیل مقعد مجدداً عود نماید.

چگونه می توان از زگیل مقعدی جلوگیری کرد؟

آزمایش اچ پی وی معمولاً انجام نمی شود، اما واکسن اچ پی وی گارداسیل در دسترس است و به افراد زیر 45 سال تزریق آن توصیه می شود.

تصویر واکسن زگیل تناسلی اچ پی وی hpv

CDC (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری) توصیه می کند که افراد در سن 11 یا 12 سالگی واکسینه شوند تا بتوانند از ورود ویروس به بدن جلوگیری کنند. راه های دیگر برای جلوگیری از انتقال HPV و زگیل های مقعد عبارتند از:

 • پرهیز از رابطه جنسی کنترل نشده
 • استفاده از روش های محافظت کننده مانند کاندوم یا سد دندانی
 • محدود کردن تعداد شرکای جنسیت

تمامی حقوق سایت محفوظ می باشد.