انواع خال گوشتی در ناحیه تناسلی زنان و مردان

11/04/2020
انواع خال گوشتی در ناحیه تناسلی زنان و مردان

خود خال به تنهایی یک تکه کوچک تیره روی پوست است که معمولاً بی ضرر است و روی بدن اکثر افراد تعدادی از خال ها وجود دارند. وقتی سلول های تولید کننده ملانین (رنگدانه) به جای اینکه در یک ناحیه از پوست یا بدن به طور وسیع پخش شوند ، در یک خوشه از لایه خارجی پوست رشد می کنند ، خال گوشتی ایجاد می شود و ممکن است این خال گوشتی در ناحیه تناسلی زنان و مردان ظاهر شود که روش های مختلفی برای درمان آن وجود دارد.
خال یک زائده کاملاً رایج در بدن افراد مختلف است. بیشتر آن ها از هنگام تولد با شما همراه بوده اند یا ممکن است با بالاتر رفتن سن به وجود آمده و بیشتر شوند. به طور مثال یک فرد بزرگسال ممکن است 10 تا 40 خال بیشتر از یک فرد جوان یا نوجوان داشته باشد. این خال ها می توانند در هر نقطه از بدن ، از جمله نواحی تناسلی بدن شما ظاهر شوند.
درست است که دیدن خال گوشتی در ناحیه تناسلی یک حس نسبتا ناخوشایند به همراه دارد ولی، این زائده ها به راحتی درمان می شوند و هیچ جای نگرانی ندارد.

انواع مختلف خال گوشتی در ناحیه تناسلی

در این مقاله به بررسی انواع مختلف خال گوشتی در ناحیه تناسلی و تفاوت های آن با دیگر زائده ها می پردازیم:

زگیل های معمولی و زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی یا معمولی نیز ظاهری شبیه به خال دارند با این تفاوت که آن ها اکثرا برجسته تر از خال ها هستند و ممکن است در دو نوع بی خطر و خطرناک ظاهر شوند. برخی از زگیل های تناسلی به خودی به وجود می آیند و پس از مدتی هم محو می شوند. ولی دسته ای دیگر از زگیل ها که می توانند برای افراد خطرناک باشند، نوعی از زگیل ها هستند که به دلیل وجود ویروس اچ پی وی در بدن فرد به وجود آمده اند.
این ویروس که یکی از شایع ترین بیماری ها و عفونت های جنسی می باشد، اغلب خود را به شکل یک یا چند زگیل با رنگ گوشتی یا خاکستری در نواحی تناسلی یا دهان نشان می دهد.
در مواردی هم ممکن است که خال های گوشتی با زگیل ها به اشتباه گرفته شوند. به همین دلیل مراجعه به یک پزشک متخصص در این موارد ضروری است.

کک و مک

علاوه بر خال های معمولی قهوه ای رنگ و خال های گوشتی ، نوع رایج دیگر لکه های پوستی ، کک و مک است. کک و مک ها نسبت به خال ها معمولاً کمی تیره تر هستند ، و سطحی کاملا صاف دارند.
کک و مک خوشه های کوچکی از تجمع ملانین (رنگدانه های پوست) هستند. جدا از اینکه بعضی از افراد به دلایل شرایط زندگی یا آب و هوایی از بدو تولد با آن ها متولد می شوند، بسته به قرار گرفتن در معرض آفتاب ممکن است این لک ها ظاهر شده و به خودی هم از بین بروند. این لک های پوستی هم بی ضرر هستند و دیدن آن ها روی نواحی تناسلی به خصوص آلت تناسلی مردان کاملا طبیعی است.

آلت تناسلی شما ممکن است انواع مختلفی از لکه ها یا رشد را نشان دهد ، بنابراین مفید است که بدانید چگونه این تغییرات را شناسایی کنید و در صورت مشاهده ، چه کاری باید انجام دهید.

موارد خطرناک خال گوشتی در ناحیه تناسلی

طبق گزارشات سایت پزشکی webmed همانطور که پیش تر ذکر شد، خال گوشتی معمولا طبیعی است و خطری ندارد. حتی ممکن است بعضی از مادران در بارداری هم آن را تجربه کنند. ولی در شرایط خاص ممکن است به درمان جدی نیاز داشته باشد. که این شرایط عبارتند از:

جوش های ریز یا کورک آلت تناسلی

جوش یا کورک های ریز زائده های کوچک گرد به رنگ سفید یا صورتی هستند. این برجستگی ها خوش خیم هستند. در اکثر موارد تمایل دارند به صورت یک یا دو ردیف در سر آلت تناسلی ظاهر شوند. کورک ها مسری نیستند و زیر مجموعه بیماری های مقاربتی STI نیز به حساب نمی آیند. با این حال ممکن است در مواردی به طور دائمی با شما همراه باشند.
برای درمان آن ها می توانید از روش های کاملا کاربردی مانند لیزر درمانی کمک بگیرید.

عکس واضح جوش و کوذک آلت تناسلی

لکه های فوردایس

لکه های فوردایس برجستگی های ریزی به رنگ سفید یا مایل به زرد هستند که میتوانند روی سر آلت تناسلی ایجاد شوند. این لکه ها همچنین می توانند روی واژن زنان و روی لب ها و گونه های فرد ظاهر شوند. این لکه ها کاملا بی خطر هستند ، مسری نیستند و در اکثر بزرگسالان ظاهر می شوند.
در حقیقت لکه فوردایس نوعی غده چربی است که ماده روغنی سبوم را که برای روانکاری پوست استفاده می شود ، تولید می کنند. از روش های لیزر ، الکتروکوتر (سوزاندن) و سایر روش ها برای درمان لکه های فوردایس استفاده می شود.

عکس جوش دور لب و لکه های فوردایس

غدد تایسون

غدد تایسون نیز انواع کوچکی از غدد چربی هستند. این برجستگی های گرد و مایل به سفید روی فرنولوم زبان یا فرنولوم آلت تناسلی ایجاد می شود. فرنولوم زبان قسمت الاستیک و نازک پوست بین لثه ردیف بالا و متصل شده به پشت لب است. فرنولوم آلت تناسلی پوست ختنه گاه را به آلت تناسلی متصل می کند که اغلب در هنگام ختنه برداشته می شود. برای از بین بردن این زائده روی آلت تناسلی می توانید از لیزر کمک بگیرید.

آنژیوکراتوماس یا خال بیضه

یکی دیگر از انواع خال گوشتی در ناحیه تناسلی آنژیوکراتوماس که به خال های بیضه نیز معروفند، زائده های کوچکی هستند که به دلیل رگ های خونی متسع شکل می گیرند. این زائده ها می توانند در قسمت سر آلت تناسلی و همچنین در بیضه و اطراف ناحیه کشاله ران ظاهر شوند. از روش های درمان این خال ها می توان به اشعه لیزر و کرایوتراپی اشاره کرد.

عکس خال یا جوش های بیضه

لنفوسل ها

سیستم لنفاوی شما بخشی از سیستم گردش خون و سیستم ایمنی بدن شما می باشد. این ماده به تولید و رساندن گلبول های سفید خون به مناطقی از بدن که با عفونت مبارزه می کنند ، کمک می کند. همچنین مواد تصفیه شده از جریان خون شما مانند پلاسما را حمل می کند.
مایعی که در سراسر سیستم لنفاوی حرکت می کند ، لنف نامیده می شود. لنفوسل مجموعه کوچکی از لنف است که در صورت انسداد در سیستم لنفاوی تشکیل می شود. این انسداد باعث گسترش لنف در بافت پوست اطراف می شود.
لنفوسل ها برجستگی های کوچکی در زیر سطح پوست شما هستند. آن ها بی ضرر هستند اما ممکن است در ابتدا نگران کننده به نظر برسند. لنفوسل ها پس از چند رو خود به خود از بین می روند. در صورت ماندگار شدن آن ها ، به پزشک مراجعه کنید. برخی از کرم ها یا داروهای موضعی نیز می توانند کمک کنند.

سیفلیس یکی دیگر از انواع خال گوشتی در ناحیه تناسلی

سیفلیس یک بیماری مقاربتی STI بسیار جدی است که می تواند در مراحل اولیه بیماری باعث ایجاد زخم های باز روی آلت تناسلی مرد و اطراف آن شود. با پیشرفت بیماری ، بثورات می توانند بر روی بدن شما هم ایجاد شوند.
استفاده از یک دوره قوی آنتی بیوتیک ها می توانند سفلیس بیمار را درمان کنند. اما در صورت عدم درمان سریع، آسیب به قلب ، مغز یا اعضای دیگر بدن می تواند خطرات بسیار جدی به دنبال داشته باشند. اگر سفلیس به مراحل بعدی خود برسد، ممکن است قابل درمان نباشد.

سرطان پوست

بیشتر سرطان های آلت تناسلی مردانه به عنوان سرطان های پوستی شروع می شوند. شایع ترین آن سرطان سلول سنگفرشی است که معمولاً در پوست ختنه گاه یا سر آلت تناسلی ایجاد می شود. این یک سرطان با رشد آهسته است که در صورت تشخیص زود هنگام ، اغلب قابل درمان است.
انواع دیگر کمتر سرطان پوست که می توانند آلت تناسلی مرد را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از:
ملانوم : کارسینوم سلول بازال
سارکوم : این بیماری می تواند اولین علامت سرطان پوست آلت تناسلی مرد باشد که از علائم آن تغییر در شکل ، اندازه ، رنگ یا بافت یک خال و ظهور خال جدید همراه با رشد زگیل مانند باشد.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
تمام نظرات را نمایش بده

تمامی حقوق سایت محفوظ می باشد.