سوزاندن زگیل معمولی و تناسلی جایگزین روش جراحی باز ( الکترکوتر )

10/22/2020
سوزاندن زگیل معمولی و تناسلی جایگزین روش جراحی باز ( الکترکوتر )

Electrocauterization به عمل سوزاندن الکترکوتر گفته می شود که روش جراحی معمولی است و برای درمان انواع زگیل های تناسلی و معمولی کاربرد دارد. در این روش پزشک از جریان الکتریسیته برای برای گرم کردن و از بین بردن بافت های غیر طبیعی استفاده می کنند. از کاربرد های این روش جراحی می توانیم به جلوگیری یا توقف خونریزی پس از جراحت یا در طی عمل جراحی، حذف رشد بافت غیر طبیعی و جلوگیری از عفونت اشاره کنیم.

کاربرد های الکترکوتر Electrocauterization

از موارد کاربرد سوزاندن می توانیم به روش های زیر اشاره کنیم :

عمل جراحی

روش سوزاندن از تکنیک هایی است که در عین عمل جراحی برای برش بافت های نرم از آن استفاده می شود. همچنین این روش در جلوگیری از خونریزی با ترمیم رگ های خونی نیز کاربرد دارد.

نابودی تومور

این روش گاهی برای حذف رشد بافت غیرطبیعی مثل تومور استفاده می شود. سوزاندن معمولاً برای نقاط حساس مانند مغز که دسترسی به آنها دشوار است، کاربرد دارد.

درمان خونریزی بینی

اگر مکرراً دچار خونریزی از ناحیه بینی می شوید، احتمالاً یکی از عروق خونی در بینی دچار مشکل شده است. برای درمان این مشکل معمولاً پزشک انجام این روش را توصیه می نماید.

حذف زگیل

زگیل ها با استفاده از روش های تهاجمی نظیر سوزاندن خیلی سریع درمان می شوند. این روش در مورد زگیل های تناسلی یا زگیل هایی که در نواحی حساس بدن ایجاد شده است، بیشترین کاربرد را دارد.

آمادگی برای عمل سوزاندن الکترکوتر

این روش نیازی به آماده سازی خاصی ندارد. اما در صورتی که خونریزی بیش از حد باشد، پزشک انجام آزمایش خون برای بررسی کم خونی و اختلالات لخته خون را توصیه می نماید. همچنین لازم است چند روز قبل از عمل جراحی، از استعمال دخانیات پرهیز کرده و مصرف داروهای کاهنده انعقاد را متوقف نمایید. از جمله این دارو ها می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 • آسپرین
 • ایبوپروفن (Advil، Motrin)
 • وارفارین (کومادین)

توجه : در صورتی که دستگاه ضربان ساز یا پروتز دارید قبل از انجام این روش درمانی پزشک خود را مطلع نمایید.

چگونگی انجام الکترکوتر

عمل سوزاندن یا الکترکوتر ( الکتروزاسیون ) نوع خاصی از درمان است و اغلب از آن در جراحی های جزئی نیز استفاده می شود. قبل از انجام این عمل پزشک پوست یا همان محل جراحی را ضدعفونی می کند و برای جلوگیری از سوختگی با ژل coat می پوشاند. بسته به نوع عمل جراحی، یک بیهوشی عمومی یا بی حسی به شما داده می شود. جراح شما با استفاده از یک پروب کوچک و توسط جریان الکتریکی خفیف عروق آسیب دیده را مسدود و یا بافت های غیر طبیعی را از بین می برد. جریان الکتریکی در طول عمل جراحی وارد بدن شما نمی شود. بلکه تنها قسمتی از پروب با بافت تماس پیدا می کند.

خطرات روش عمل سوزاندن

این درمان خطرات چندانی را به همراه ندارد اما در برخی از موارد ریسک این خطرات برای بیماران وجود دارد :
عفونت؛ برای جلوگیری از عفونت پزشک مصرف آنتی بیوتیک را تجویز می کند.
درد یا ناراحتی خفیف؛ پزشک شما ممکن است بعد از این عمل مصرف داروهای ضد درد را تجویز کند.
بیهوشی؛ بدن بسیاری از افراد در مقابل این دارو ها از خود ضعف نشان میدهد و ممکن است عوارضی را به همراه آورد. البته این عوارض کوتاه مدت بوده و مشکل جدی را ایجاد نمی کنند.
برخی از عوامل وجود دارد که ریسک ابتلا به این عوارض را افزایش می دهند که شامل موارد زیر است :

 1. مشکلات پزشکی مربوط به ریه ها، کلیه ها یا قلب
 2. سابقه خانوادگی واکنش های جانبی به بیهوشی
 3. آپنه خواب
 4. چاقی
 5. آلرژی به مواد غذایی و داروها
 6. مصرف الکل
 7. سیگار کشیدن

اگر این عوامل را دارید یا مسن تر هستند، احتمال بیشتری برای عوارض کمی وجود دارد:

 • حمله قلبی
 • عفونت ریه، مانند برونشیت یا پنومونی
 • سکته مغزی
 • سردرگمی روانی موقت
 • مرگ

با توجه به آمار حدود 1 تا 2 نفر از هر 10،000 بیمار بطور مختصر تحت تأثیر بیهوشی عمومی قرار می گیرند.

چشم انداز دراز مدت برای افرادی که از روش عمل سوزاندن استفاده می کنند ؟

عمل سوزاندن به طور موثر خونریزی را متوقف میکند، اگر روش در جراحی یا بعد از جراحی استفاده شود. مشکلاتی مانند تورم، قرمزی و درد خفیف را به دنبال دارد. همچنین بسته به نوع عمل جراحی، ممکن است پس از این روش بافت اسکار بر روی پوست ایجاد شود.
در درمان تومور ، زگیل معمولی یا زگیل تناسلی که ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی ( ویروس اچ پی وی ) می باشد، تمام بافت های غیرطبیعی حذف می شوند. در این روش گرمای پروب محل زخم را استریل می کند و معمولاً، بعد از آن نیازی به بخیه نیست. زمان بازیابی پس از درمان بسته به ناحیه تحت درمان و مقدار بافت برداشته شده، متفاوت است. اما این مدت زمان معمولاً در حدود دو تا چهار هفته زمان نیاز دارد.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
تمام نظرات را نمایش بده

تمامی حقوق سایت محفوظ می باشد.