وستیبولار پاپیلوماتوز و چگونه درمان می شود؟

11/12/2020
وستیبولار پاپیلوماتوز و چگونه درمان می شود؟

وستیبولار پاپیلوماتوز که نام دیگر پاپیلوماتوز دهلیزی نیز شناخته می شود، نوعی از بیماری های پوستی می باشد که روی ولو ( دهانه ورودی واژن ) برخی از خانم ها به ویژه دختران جوان به وجود می آید. اکثراً وستیبولار پاپیلوماتوز را با زگیل تناسلی اشتباه می گیرند. اما باید بیان کرد که این دو هیچ ربطی به یکدیگر ندارند. خوشبختانه این بیماری مسری نیست، به دلیل عفونت به وجود نمی آید و خوش خیم است.

وستیبولار پاپیلوماتوز چه شکلی است؟

این عارضه معمولاً به شکل برجستگی های بسیار ریز یا پاپول های صورتی رنگ در ردیفی خطی ، در دو طرف دهانه واژن یا بین چین خوردگی های آن اتفاق می افتد. این پاپول ها همچنین می توانند در دهلیز ، یعنی دهانه داخلی واژن هم رشد کنند. از نظر ظاهری می توانند در دو حالت صاف یا برجسته باشند که قطری معادل 1 تا 2 میلی متر دارند. رشد این زائده ها کند است و به شکل وسیع در بدن پراکنده نمی شوند.

وستیبولار پاپیلوماتوز چه شکلی است

علت وستیبولار پاپیلوماتوز چیست؟

اکثر پزشکان فکر می کنند این وضعیت غیرمعمول، به دلیل تغییر آناتومی طبیعی مجرا است ، نه اثر یک ناهنجاری یا بیماری.

باید بدانید که پاپیلوماتوز دهلیزی یک بیماری مقاربتی (STD) نیست. یعنی نمی توانید آن را از فرد دیگری بگیرید یا به دیگری منتقل کنید.

بحث های زیادی پیرامون اینکه آیا پاپیلوماتوز دهلیزی توسط ویروس اچ پی وی پاپیلومای انسانی (HPV) ، ویروس مرتبط با سرطان دهانه رحم ایجاد می شود ، وجود دارد. اما بیشتر مطالعات منابع معتبر ، اکنون نشان می دهند که این فرضیه درست نیست. تا کنون چند پزشک بیان کرده اند که ابتلا به وستیبولار پاپیلوماتوز عامل ابتلا به ویروس اچ پی وی که در بیشتر موارد باعث زگیل تناسلی می شود را افزایش می دهد. ولی در حقیقت اینطور نیست.

این عارضه به دلیل داشتن رابطه جنسی متعدد یا بهداشت نامناسب ایجاد نمی شود. با این حال ، تمیز نگه داشتن ناحیه واژن ممکن است می تواند از ابتلا به نوع شدید آن جلوگیری کند. اگر از صابون ها و مواد شوینده برای تمیز کردن واژن استفاده کنید، ممکن است اوضاع را بدتر کند.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند؟

فرضیه هایی که تاکنون بیان شده ند به این صورت هستند که این بیماری می تواند به صورت یک توده خوش خیم در آناتومی بدن شما باشد یا اینکه از نوزادی به آن مبتلا بوده اید و در سنی خود را نشان می دهد. فرضیه سوم بیان می کند که ممکن است وستیبولار پاپیلوماتوز به طور ارثی منتقل شود.

اما تمامی موارد ذکر شده فقط به صورت فرض است و هنوز ثابت نشده اند.

شیوع پاپیلوماتوز دهلیزی در مطالعات اخیر پزشکی ، از 1 تا 33 درصد متفاوت است. این بیماری بیشتر در زنان بالغ، یائسه و میانسال دیده می شود و به نژاد آنها بستگی ندارد.

همانطور که پیشتر هم ذکر شد؛ پاپیلوماتوز دهلیزی اغلب با زگیل اشتباه گرفته می شود ، اما هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

علائم رایج وستیبولار پاپیلوماتوز

اکثر خانم ها هیچ علائمی از وستیبولار پاپیلوماتوز ندارند. چون که رشد این بیماری معمولاً بدون درد است و حتی ممکن است شما ندانید که به آن مبتلا هستید. اغلب اوقات ، هنگامی که برای سایر علائم غیرمرتبط مانند درد یا ترشحات واژن ، یا معاینه فیزیکی معمول به پزشک مراجعه می کنید ، متخصص می تواند علائم و وجود پاپیلوماتوز را تشخیص دهد.

در موارد شایع می توان از علائم این بیماری به موارد زیر اشاره کرد:

 1. احساس زبری و ناصافی در دهانه واژن
 2. ترشحات شیری رنگ

خارش وستیبولار پاپیلوماتوز

عارضه دیگری با نام وستیبولیت دهانه واژن وجود دارد که می تواند باعث خارش و درد در اطراف دهانه واژن شود. این درد می تواند خفیف یا شدید باشد و در حین مقاربت یا لمس دهلیز مجرا ایجاد شود. همچنین ممکن است ناحیه ملتهب قرمز شود. بدانید که این علائم به دلیل وستیبولیت دهانه واژن است و نه پاپیلوماتوز دهلیزی.

وستیبولار پاپیلوماتوز چگونه تشخیص داده می شود ؟

طبق گزارش medicalnewstoday پاپیلوماتوز دهلیزی از نظر بالینی، با معاینه درست قابل تشخیص است. هر چند که بعضی از پزشکان آن ها را با زگیل اشتباه می گیرند و روند درمان زگیل تناسلی را در پی می گیرند. پس به یک پزشک متخصص و مطمئن مراجعه کنید.

پس بیایید با هم تفاوت این دو بیماری را ببینیم که شما هم اطلاعاتتان کامل تر شود.

تفاوت / فرق زگیل تناسلی و وستیبولار پاپیلوماتوز

هر کدام از این دو عارضه دارای علائم و روش های درمانی مربوط به خود می باشند.

تفاوت وستیبولار و زگیل تناسلی

پاپیلوم ها

 1. در یک خط رشد کرده  و متقارن هستند.
 2. فقط در دهانه لابیا مینورا یا دهانه واژن ایجاد می شوند.
 3. صورتی براق هستند و هیچ رنگی دیگری مانند قهوه ای یا قرمز ندارند.
 4. هنگام لمس ، نرمی را حس می کنید.
 5. دارای پایه های جدا هستند. ( به این معنی که متصل بهم و در لبه های کل واژن رشد نمی کنند)
 6. زمانی که اسید سیتریک به آن ها میزنید، تغییر رنگ نمی دهند.

زگیل تناسلی

 1. به طور پراکنده در اطراف ناحیه تناسلی رشد می کنند.
 2. می تواند در هر قسمت از واژن ( داخل یا خارج آن ) رشد کند.
 3. رنگ های مختلفی مانند قهوه ای تیره، گوشتی یا مایل به زرد دارند.
 4. در دو نوع سفت ( زبر ) و نرم هستند.
 5. پایه یکسان دارند. ( اکثرا به دلیل ویروس خاص یا عفونت خاصی ظاهر می شوند)
 6. در معرض تماس به اسید سیتریک سفید می شوند.
 7. با دانستن این ویژگی ها، زمانی که پزشک نمونه کوچکی از هر کدام از زائده ها را برمی دارد و زیر میکروسکوپ بررسی می کند، به نوع هر کدام از دو عارضه پی می برد.

انواع روش های درمان

به دلیل اینکه پاپول ها خوش خیم هستند و حتی ممکن است در گذر زمان از بین روند، نیاز به به کار گرفتن روش های پیشرفته نیست. ولی اگر این بیماری به اشتباه نوعی زگیل تشخیص داده شود، ممکن است تحت آزمایشات و درمان های غیرضروری و نسبتا پر هزینه قرار بگیرید.

اگر این برجستگی ها شما را آزار می دهند یا در روابط جنسی اختلال ایجاد می کنند ، پزشک می تواند آنها را با یک روش ساده برطرف کند، اما احتمال بازگشت دارند.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
تمام نظرات را نمایش بده

تمامی حقوق سایت محفوظ می باشد.