اندام تناسلی مردان و ناهنجاری ها

08/03/2020
اندام تناسلی مردان و ناهنجاری ها

انسانها دارای دو جنسیت مختلف هستند که هر کدام از آنها برای تولید مثل نیاز به دیگری دارند. هم مردان و هم زنان برای تولید مثل دارای ارگان های خاصی هستند که به آنها در تولید مثل کمک می کنند. اندام تناسلی مردان نقشی اساسی در تولید مثل و مقاربتی جنسی دارد. در ادامه به تشریح اندام های مردانه می پردازیم :

اندام های خارجی مردان

 • آلت تناسلی مردان : این اندام لوله ای بدون استخوان و دارای عضله است. که در صورت تحریک و نعوظ مقدار زیادی خون به سمت آن روانه می شود. این عضو طولی در حدود 12 الی 15 سانتی متر و قطری در حدود 4 سانتیمتر دارد. در طول این قسمت از بدن مردان نقاط حساسی قرار دارد که موجب تحریک جنسی فرد می شود.
 • کیسه بیضه : کیسه های بیضه در زیر آلت تناسلی قرار دارند، که بیضه ها از آن آویزان هستند.
 • بیضه ها : این ارگان های بیضی شکل سلول های اسپرم و تستوسترون را تولید می کنند. در حالی که همه مردان با تمام اعضای جنسی خود متولد می شوند، ولی تا زمانی که به بلوغ کامل نرسیده اند این اعضاء عمل نمی کنند. میانگین سن بلوغ برای مردان حدود 12 است. در طی این زمان، تغییرات هورمونی بر ژنهای پسر اثر می گذارد و تغییراتی پایدار را ایجاد می کند که معمولاً به نام بلوغ شناخته می شود که در طی آن پسرجوان به مرد تبدیل می شود. این روند اثرات زیادی مانند رشد قد، رشد عضلانی و رشد مو در ناحیه تناسلی و صورت را به دنبال دارد.

عکس آلت تناسلی مردان

وظیفه دستگاه تولید مثل در مردان

بیضه ها وظیفه تولید مایع منی یا همان اسپرم را در اندام تناسلی مردان بر عهده دارند، که در اوج لذت جنسی یا ارگاسم آزاد می شوند. هر بیضه دارای لوله ها منی ساز است که اسپرم می سازند. و پس از ساخت اسپرم در لوله ای پیچ در پیچ که پشت هر بیضه قرار دارند، نگهداری می شوند. سپس این مایع یا همان اسپرم در لحظه انزال از طریق لوله ای که به پیشاب راه وصل می شود، از بدن خارج خواهد شد. تنها در هر بار انزال 750 میلیون سلول اسپرم وجود دارد ولی تنها یک سلول اسپرم با تخمک تشکیل نطفه را می دهد.

همچنین در اندام جنسی مردانه بیضه ها هورمون تستوسترون را تولید می کنند که به طور مستقیم در جریان خون جذب می شود. تستوسترون همراه با تنظیم تولید اسپرم و حفظ عملکرد جنسی، ویژگی های مردانه مانند موی صورت، صدای کلفت تر، توده عضلانی بیشتر و شانه های گسترده تر و … را ایجاد می کنند. این مورد ها به عنوان “ویژگی های جنسی ثانویه” شناخته می شوند.

ناهنجاری جنسی در مردان

عوامل بسیاری در ناهنجاری جنسی در مردان تاثیر گذارند که موجب اختلال در زندگی جنسی و عقیمی مردان می شوند. یکی از مهمترین این عوامل افزایش سن در مردان است که به کاهش عملکرد جنسی آنها می انجامد. ناهنجاری های جنسی در مردان عبارتند از:

 • ناتوانی جنسی (اختلالات نعوظ)
 • عقیمی
 • کاهش تعداد اسپرم ها
 • کاهش هورمون تستوسترون
 • انزال زودرس

شایع ترین بیماری های اندام تناسلی مردان

از شایع ترین بیماری ها در اندام تناسلی مردان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 1. زگیل تناسلی در مردان
 2. اختلال در نعوظ
 3. ناباروری مردانه
 4. پروستاتیت
 5. هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH
 6. هیپوگنادیسم
 7. سرطان پروستات

 

 

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
تمام نظرات را نمایش بده

تمامی حقوق سایت محفوظ می باشد.