عمل جراحی کیست مویی {باز و بسته} + مراقبت بعد از عمل

عکس عمل جراحی کیست مویی

تنها روش درمان قطعی کیست مویی روش های تهاجمی مانند لیزر و عمل جراحی کیست مویی هستند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. کیست پیلونیدال کیسه ای پر از مو و پوست های مرده است که در انتهای استخوان دنبالچه شما تشکیل می شود. محققان قبلاً آنها را به عنوان یک بیماری مادرزادی (که در رحم شکل می گیرد) تصور می کردند.

اما امروزه مشخص شده است که آنها از موهای زائده به همراه بافت نرم پوست اطراف به دست می آیند که به سمت داخل کیست رشد می کنند. در نتیجه سیستم ایمنی بدن به این عوامل خارجی واکنش نشان داده و زائده حجیمی به نام کیست مویی به وجود می آید.

همچنین ببینید: عکس کیست مویی؛ تصویر واضح قبل و بعد عمل

میتوانید به جای روش پر عوارض جراحی لیزر کنید! به این صورت که ابتدا کل کیست مویی تمیز می شود، سپس یک پرتو لیزر به داخل سینوس فرستاده می شود و دستگاه با استفاده از فیبر لیزر شعاعی بدون ایجاد زخم بزرگ یا نیاز به فلپ از بین می رود. دلایل انتخاب جراحی لیزر برای سینوس پیلونیدال: بدون درد. بدون بریدگی و بخیه این روش است.
The entire sinus is cleaned first, then a laser beam is passed into the sinus, and the tract is destroyed using a radial laser fibre without leaving a large wound or needing a flap.

روش های عمل جراحی کیست مویی چیست؟

عمل کیست مویی باسن؛ طبق آمار؛ این بیماری پوستی بیشتر از زنان، مردان را درگیر می کند و در بین مردان هم رنج سنی 20 تا 30 سال در خطر هستند.

درمان دارویی کیست مویی اولیه شامل حمام سیتز، کمپرس گرم و آنتی بیوتیک می باشند. با این حال، اگر عفونت شدید باشد، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

دو روش اولیه مورد استفاده برای عمل کیست پیلونیدال عبارتند از:

 • برش و زهکشی با تیغ یا لیزر: در طی این روش، پزشک کیست را برش داده و تخلیه می کند.
 • برداشتن کیست مویی با جراحی: در طی این روش که سیستکتومی نیز نامیده می شود، پزشک کل کیست و بافت های اطراف آن را برمی دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انجام این روش ها، روند بهبودی و احتمال بازگشت کیست مویی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

بهترین روش درمان متناسب با وضعیت شما

برای اطلاع از دریافت بهترین روش درمان متناسب با وضعیت خود می توانید از طریق شماره روبرو با مشاوران ما در ارتباط باشید.

تصویر واقعی جراحی
انواع مختلفی از روش های جراحی برای درمان سینوس پیلونیدال موجود است. هدف در هر عمل جراحی سینوس پیلونیدال یکسان است: حفره ها و هر گونه مجاری برداشته شده و کانتور شکاف ناتال تغییر کند تا از عود جلوگیری شود. نوع جراحی انتخابی به پیچیدگی مجاری سینوسی و سایر عوامل دیگر بیمار بستگی دارد.

عمل کیست مویی باز

هنگام عمل با روش باز کیست پر از چرک برش خورده و تمام عفونت و موهای زائد داخلش تخلیه می شود. برای برش و زهکشی پزشک از تیغ جراحی استفاده می کند. پس از عمل انواع کیست مویی به روش باز زخم باز می ماند و داخلش با پانسمان کاملا پوشانده می شود تا کاملا ترمیم پیدا کند.

عمل جراحی به روش باز نیازمند موارد زیر می باشد:

 • بستری در بیمارستان
 • بیهوشی بیمار هنگام عمل
 • دوره نقاهت و باز ماندن زخم طی سه تا چهار ماه پس از عمل
 • تعویض روزانه پانسمان کیست با گاز استریل و سرم شستشو

پس از عمل زخم از داخل به بیرون بهبود می یابد و ممکن است بعد از ترمیم هم اسکارهایی به جا بگذارد. دوره نقاهت این روش نسبت به روش های دیگر طولانی تر است.

همچنین بخوانید: هزینه درمان و لیزر کیست مویی

عکس عمل کیست مویی باز

جراحی یا عمل کیست مویی بسته

به گونه ای می توان گفت که عمل جراحی کیست مویی به روش بسته تقریبا مشابه روش باز است. به این منظور که تمام قسمت عفونی و نواحی آسیب دیده اطراف آن از پوست جدا می شوند. با این تفاوت که به جای باز گذاشتن زخم ها؛ بخیه زده می شوند تا بهبودی زودتر حاصل شود.

در حالی که روش برش و زهکشی معمولاً اولین گزینه جراحی است که برای کیست پیلونیدال در نظر گرفته می شود، پزشک ممکن است برداشتن کیست را با جراحی بسته توصیه کند اگر شامل شرایط پزشکی زیر هستید:

 • قبلاً عمل برش و درناژ انجام داده اید اما کیست شما عود کرده است.
 • عفونت شدید است.
 • دارای کیست های متعدد با مجاری سینوسی هستید.

فراموش نکنید که حتما قبل از عمل با پزشک مشورت کنید تا بهترین روش را نسبت به شرایط پزشکی شما و کیست مویی انتخاب کند.

حتما بخوانید: بهترین دکتر کیست مویی

در صورتی شک برای جراحی، برای ما عکس ارسال کنید

اگر برای اینکه شک دارید توده شما به وضعیت جراحی رسیده یا خیر، می توانید برای ما عکس ارسال کنید تا مشاوران درباره این موضوع تصمیم بگیرند.

شکل جراحی بسته سینوس پیلونیدال

نحوه خوابیدن بعد از عمل چگونه است؟

بسته به روش جراحی خود، ممکن است بتوانید چند دقیقه باسن خود را در حمام آب گرم و نمک اپسوم استراحت دهید. این می تواند به کاهش ناراحتی و تورم کمک کند، بنابراین ممکن است بخواهید قبل از خواب آن را امتحان کنید.

شما پس از عمل کیست مویی دو گزینه برای خوابیدن دارید: به روی شکم یا پهلو. هر یک از این سبک های خواب می تواند به کاهش فشار روی کمر و باسن کمک کند. هنگام دراز کشیدن به پهلو، مراقب باشید در حالتی که کمرتان روی رخت خواب کشیده می شود، خم نشوید.

بالش های اضافی را با خود به رختخواب ببرید. شما می توانید این بالش ها را در اطراف خود بگذارید که از غلت زدن جلوگیری کند.

همچنین بخوانید: نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی چگونه است؟

هزینه عمل چگونه محاسبه می شود؟

هزینه عمل کیست مویی با لیزر یا جراحی بستگی به فاکتور های مختلفی دارد. تمام مواردی مانند عمق کیست، اندازه توده، سابقه پزشکی بیمار، اینکه نوع روش چیست و آیا باید دو روش همزمان انجام شوند یا خیر روی هزینه درمان به طور مستقیم تاثیر گذار است.

همچنین بخوانید: عکس کیست مویی

عمل سرپایی کیست مویی با لیزر

طبق آمار و تایید علم پزشکی؛ لیزر کیست مویی یا پیلونیدال تومی با موفقیت عالی، عوارض کمتر و رضایتمندی بالای بیمار در تخریب و ریشه کن کردن کیست پیلونیدال است.

جراحی با لیزر یک درمان نسبتا سریع و موثر برای سینوس مویی کمر است. این کیست‌ها که در نزدیکی بالای دنبالچه قرار دارند، توده هایی هستند که با مو و مواد زائد پر شده اند و باعث ایجاد عفونت می‌شوند. هدف از درمان با لیزر تمیز کردن ناحیه عفونی و برداشتن گودال است تا عفونت عود نکند.

لازم است بدانید که این روش به قدری برای بیمار راحت بوده و نیاز به پانسمان یا درد داشتن ندارد که درمان کیست مویی بدون عمل جراحی نامیده شده است.

عکس عمل کیست مویی با لیزر در کلینیک اچ پی وی

لنسینگ یا برش سطحی Lancing

روش لنسینگ یا برش سطحی در حقیقت یک عمل جراحی بسیار ساده و ابتدایی بوده که برای تخلیه آبسه های پوستی یا کیست های مویی که در سطح پوست تشکیل شده اند به کار گرفته می شود. به این صورت که پزشک با استفاده از تیغ جراحی شروع به لایه برداری بافت های پوستی کرده تا عفونت و چرک را از بین ببرد. سپس بعد از تمام شدن این مراحل، یک لایه پانسمان نازک روی قسمت تراشیده شده قرار می گیرد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی کیست مویی باز و بسته

تمام این موارد و مراقبت از زخم به خود بیمار بستگی دارد که در صورت رعایت کردن آنها دوره نقاهت به خوبی سپری می شود. تمام روش های مراقبت بعد از عمل کیست مویی را می توانید در خانه انجام دهید.

عکس مراقبت های بعد از جراحی کیست مویی

چگونگی فعالیت های روزمره بعد از عمل

برای اینکه چگونه بعد از جراحی به فعالیت های خود ادامه دهید، لازم است که موارد زیر را با دقت دنبال کنید:

 • زمانی که احساس خستگی دارید استراحت کنید. خواب کافی به بهبودی شما کمک می کند.
 • سعی کنید هر روز پیاده روی کنید. یا کمی بیشتر از روزهای قبل پیاده روی داشته و به تدریج زمان آن را افزایش دهید. پیاده روی جریان خون را افزایش داده و به پیشگیری از ذات الریه و یبوست کمک می کند.
 • طبق معمول دوش بگیرید. پس از اتمام کار، اطراف برش خود را با حوله خشک کنید. تا زمان بهبود کامل زخم از حمام کردن خودداری کنید. ناحیه را خشک و تمیز نگه دارید.
 • از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید دوباره رانندگی کنید.
 • از نشستن طولانی مدت یا نشستن بر روی سطوح سخت تا زمانی که برش شما بهبود نیافته است خودداری کنید.
 • اکثر افراد می توانند ظرف 2 تا 4 هفته پس از جراحی به سر کار بازگردند.

مراقبت از زخم

اگر برش شما با بخیه بسته شد:

 • محل جراحی را هر روز با آب گرم و صابون بشویید و آن را خشک کنید. از پراکسید هیدروژن یا الکل استفاده نکنید، زیرا می تواند روند بهبود را کند کند.
 • اگر با ساییده شدن زخم به لباس احساس سوزش کردید، می‌توانید آن ناحیه را با یک باند گازی بپوشانید. بانداژ را هر روز عوض کنید.
 • ناحیه را تمیز و خشک نگه دارید.
روش شستشو زخم کیست مویی Pilonidal surgery

اگر زخم جراحی کیست مویی برای بهبودی باز گذاشته شد:

 • بانداژ را که پانسمان نامیده می شود، طبق دستور پزشک عوض کنید.
 • عوض کردن لباس ممکن است برای برخی از بیماران اذیت کننده باشد. مصرف داروی ضد درد حدود نیم ساعت قبل از تعویض پانسمان می تواند کمک کننده باشد.
 • اگر پانسمان به زخم شما چسبیده است، سعی کنید پانسمان را حدود 10 دقیقه قبل از برداشتن آن در آب گرم خیس کنید. می توانید این کار را زیر دوش یا با قرار دادن یک پارچه صورت خیس روی پانسمان انجام دهید.
 • هنگامی که زخم شروع به بهبود کرد، ممکن است مایع خاکستری مایل به سبز را از زخم خود مشاهده کنید. این طبیعی است. زیرا نشانه آن است که زخم شما در حال بهبود است.

رژیم غذایی بعد از جراحی کیست مویی

برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب و جلوگیری از یبوست موارد زیر را دنبال کنید:

 • رژیم غذایی همیشگی خود را داشته باشید. اگر معده شما ناراحت است، از غذاهای ملایم و کم چرب مانند برنج ساده، مرغ کبابی، نان تست و ماست استفاده کنید.
 • مایعات فراوان بنوشید (مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد که این کار را نکنید).
 • ممکن است متوجه شوید که حرکات روده شما بلافاصله پس از جراحی منظم نیست. این مورد رایج است. سعی کنید از یبوست و زور زدن با حرکات روده جلوگیری کنید. ممکن است لازم باشد هر روز از مکمل های فیبری مصرف کنید. اگر بعد از چند روز اجابت مزاج نداشتید، از پزشک در مورد مصرف یک ملین خفیف سوال کنید.

سرکار رفتن بعد از عمل کیست مویی

زمان صرف شده برای بازگشت به فعالیت های عادی برای افراد مختلف نسبت به وسعت جراحی شما سنجیده می شود. تا جایی که برای سلامتی لازم است، استراحت کنید. اگر برایتان مسکن تجویز شده، ممکن است احساس خواب آلودگی داشته باشید، بنابراین باید از رانندگی یا کار با ماشین آلات خودداری کنید.

همچنین اگر بلند کردن اجسام باعث ناراحتی در ناحیه عمل شده می شود، باید از انجام آن اجتناب کنید. اکثر مردم پس از بازگشت به خانه به یک یا دو هفته مرخصی از کار نیاز دارند، اما این به کاری که انجام می دهید و میزان کیست مویی شما بستگی دارد.

توصیه می شود در ابتدا از یک جا نشستن یا راه رفتن طولانی مدت خودداری کنید. تا زمانی که زخمتان خوب نشده است، نباید شنا کنید، زیرا کلر موجود در آب ممکن است بر بهبود زخم تأثیر بگذارد و احتمال ایجاد عفونت یا انتقال عفونت وجود دارد. ممکن است متوجه شوید که ورزش شدید ناراحت کننده است. با پیاده روی ملایم شروع کنید و به تدریج سطح فعالیت خود را افزایش دهید. به محض اینکه احساس راحتی کردید می توانید روابط جنسی را از سر بگیرید.

مزایا عمل کیست مویی به روش بسته در مقایسه با روش باز

به طور معمول در هر دو روش عمل باز و بسته توده برش خورده و عفونت کاملا تخلیه می شود. ولی عمل بسته کیست مویی در مقایسه با روش باز دارای مزیت های خود می باشد که شامل موارد زیر هستند:

 • زمانی که زخم بسته می شود، نسبت به زمانی که باز است، دوره نقاهت زودتر اتفاق می افتد.
 • وقتی بیمار با روش باز عمل شود، نیاز دارد که روزانه پانسمان روی زخم را تا زمان بهبودی کامل تعویض کند در صورتی که عمل بسته نیاز به پانسمان نداشته یا فرد نهایت تا دو روز پانسمان دارد.
 • این عمل تقریبا در نزدیکی مقعد انجام می شود در نتیجه رعایت نکات بهداشتی اهمیت ویژه ای دارد. زخم باز نسبت به بسته معمولا بیشتر مستعد جذب عفونت است.
 • در روش عمل جراحی بسته کیست مویی معمولا نیازی به بیهوشی نیست و توسط بی حسی موضعی انجام می شود. 
 • پس از عمل بسته با احتمال بسیار بالایی امکان عود و بازگشت وجود ندارد. در صورتی که پس از عمل باز به دلیل تحریک شدن بافت داخل پوست ممکن است پس از مدتی بیماری سینوس پیلونیدال عود کند.

دوران نقاهت عمل کیست مویی چقدر طول می کشد؟

همانطور که اشاره شد، پس از جراحی، پزشک ممکن است زخم را باز بگذارد یا آن را بخیه بزند. مدت زمان بهبودی شما بستگی به روش جراحی و اینکه آیا بخیه زده اید یا خیر دارد. به طور کلی، احتمالاً بین 1 تا 3 ماه طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابد.

اکثر افراد می توانند در عرض یک ماه پس از جراحی فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. احتمالاً حدود 6 هفته پس از عمل، یک نوبت ویزیت با پزشک خود باید داشته باشید. قرار ملاقات های بعدی به این بستگی دارد که آیا مواد بسته بندی زخم نیاز به تعویض دارند یا اینکه بخیه ها باید برداشته شوند.

ممکن است در طول روند بهبودی کمی درد یا حساسیت داشته باشید. که این ها با موارد زیر قابل کنترل هستند:

 • مصرف داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک
 • اجتناب از فعالیت های سنگین
 • نشستن روی بالشتک های دوناتی
 • برای مدت طولانی روی سطوح سخت فرد نباید بنشیند.

عوارض عمل جراحی باز

پزشک دستورالعمل هایی را در مورد نحوه تمیز نگه داشتن زخم به شما ارائه می دهد. برای جلوگیری از عفونت یا عود، این دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

اگر پزشک شما آنتی بیوتیک تجویز می کند، حتما دوره کامل را کامل کنید، حتی اگر قبل از اتمام آنها احساس بهتری پیدا کنید.

احتمال پیش آمدن عوارض جزئی بعد از جراحی باز وجود دارد. اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب
 • ترشح چرک از برش شما
 • افزایش درد، تورم، گرما یا قرمزی در نزدیکی محل برش

برای دانلود PDF مقاله عمل جراحی کیست مویی کلیک کنید.

سوالات متداول

11 دیدگاه

 1. حامی گفت:

  سلام دکتر عمل جراحی کیست مویی چقدر طول میکشه؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. کلینیک ما عمل جراحی انجام نمی دهد و لیزر می کنیم. عمل با لیزر حدودا نیم ساعت و عمل جراحی یک و نیم تا دو ساعت ممکنه طول بکشه.

 2. محمدی گفت:

  سلام خسته نباشید، بعد از عمل کیست مویی با لیزر دوره نقاهت چند روزه هستش، بعد از چند وقت میتونیم از لیزر برای از بین بردن موزائد استفاده کرد، لطفا هزینه تقریبی این عمل بفرمایید

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز دو تا سه روز نیاز به استراحت دارید. زخم باز نیست و پانسمان ندارد در نتیجه میتونید به کارهای روزمره خود برسید. لطفا برای اطلاع از هزینه ها با کلینیک تماس بگیرید. 09197715527 و 02188871078

 3. سعدی گفت:

  سلام آیا برای جراحی باز از لیزر هم استفاده میکنند یا خیر فقط با چاقو

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. در جراحی باز از لیزر استفاده نمی شود.

   • بهزاد گفت:

    با سلام پس از جراحی بسته ویا باز چند روز نیاز به بستری شدن در بیمارستان است

    • hpvdarmanAdmin گفت:

     سلام دوست عزیز در صورتی که قصد دارید بیمه هزینه های عمل را بپردازد حداقل 2 روز باید بستری باشید.

   • بهزاد گفت:

    با سلام پس از جراحی بسته ویا باز چند روز نیاز به بستری شدن در بیمارستان است ممنون میشم اگه جواب بدین چون برای من پزشک جراحی نوشته تا چند روز بعد قراره انجام بشه

 4. سپهر گفت:

  سلام من ۱۴روز میشه که عمل کردم میخواستم بدونم از کی میتونم رانندگی‌کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
تماس واتساپ اینستاگرام