درمان کیست مویی (پیلونیدال PNS) با لیزر بهتر است یا عمل جراحی سنتی؟

عکس درمان کیست مویی یا پیلونیدال با لیزر

درمان کیست مویی با هدف از بین بردن توده مویی که در پشت کمر و بالاتر از ناحیه باسن قرار دارد، انجام می شود. لیزر کیست مویی و روش های جراحی از جمله راه های درمانی هستند که بین اکثر مردم شناخته شده اند. اما اینکه چگونه درمان با جراحی یا لیزر انجام می شود؟ برای همه سوال است که تصمیم داریم در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم. اما بیاید ابتدا تعریف خلاصه ای از تعریف اینکه کیست مویی چیست داشته باشیم…

بیماری کیست مویی چیست؟

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال یکی از بیماری های شایع نشیمنگاهی بین جوانان و میانسالان است که بیشتر مردان و پسران جوان را درگیر خود می کند. پزشکان تا به حال علت خاصی برای کیست مویی دنبالچه را نیافتند ولی برخی از موارد وجود دارند که درصد ابتلا به این عارضه را افزایش می دهند.

از جمله: داشتن موهای ضخیم و کلفت (که بیشتر در مردان وجود دارد)، چاقی مفرط، کم تحرکی و کارهایی که نیازمند نشستن طولانی مدت در روز می باشند. در نتیجه هر فردی با این سبک زندگی مستعد ابتلا به کیست مویی می باشد. 

عمل کیست مویی با لیزر چگونه انجام می شود؟

می توان گفت درمان کیست مویی با لیزر بهترین روش برای از بین بردن این عارضه است که امروزه توسط متخصصان جراحی در کلینیک های پزشکی برای درمان قطعی بیماران استفاده می شود. از آنجا که روش های دارویی، گیاهی و خانگی تاثیری روی خارج کردن موهای برگشته به داخل پوست ندارند، تمام بیماران در آخر مجبور به انتخاب بین یکی از این دو روش لیزر یا جراحی هستند. بنابراین ما تمام نکات مرتبط با این دو روش را در اختیارتان میگذاریم تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

عکس عمل کیست مویی با لیزر در کلینیک اچ پی وی

عمل با لیزر در حقیقت به معنای استفاده از اشعه لیزر به جای تیغ جراحی برای برش و خارج کردن بافت عفونی از داخل پوست است. جراح طی درمان با لیزر فقط کیست مو ها را خارج می کند و بر خلاف جراحی سنتی قسمت بزرگی از پوست و گوشت فرد بریده نمی شود. اشعه لیزر تا عمق بافت عفونی نفوذ کرده و هرگونه عفونت را سوزانده و از بین می برد در نتیجه احتمال بازگشت بیماری کاملا نزدیک به صفر است. 

درمان با لیزر با دقت بسیار بالایی انجام شده و آسیب کمتری به پوست وارد می کند. به دلیل برش های بسیار کوچک لیزر، دوره نقاهت سریع تر است و افرادی که کیست خود را با لیزر درمان می کنند، معمولا پس از 2 الی 3 روز استراحت به محل کار و فعالیت های روزمره خود باز می گردند.

از طرفی لازم به ذکر است از آنجایی که درمان کیست مویی با لیزر طی یک ساعت در کلینیک پزشک به صورت سرپایی انجام می شود، فرد نیازی به بستری در بیمارستان و بیهوشی ندارد. 

مطلب مرتبط : برای درمان کیست مویی به کدام دکتر باید مراجعه کرد؟

هزینه درمان

هزینه درمان کیست مویی با لیزر به مراتب از انواع روشهای جراحی به صرفه تر است ولی قیمت خود عمل جراحی سنتی کمی از لیزر پایین تر است. اما هزینه های جانبی جراحی سنتی از جمله بستری در بیمارستان، مراجعه به کلینیک برای تعویض پانسمان روزانه، دستمزد تیم بیهوشی، دارو و آنتی بیوتیک های قوی و… باعث شده که عمل با لیزر نسبت به جراحی به صرفه تر باشد. با این حال برای تعیین نرخ هزینه درمان با لیزر و جراحی سنتی لازم است که ابتدا بیمار توسط پزشک معاینه شود. زیرا به عوامل مختلفی از جمله وسعت بیماری، کلینیکی که برای درمان به آن مراجعه می کنید، نوع لیزر و دستمزد متخصص بستگی دارد.

هزینه عمل کیست مویی در کلینیک اچ پی وی

جهت اطلاع از هزینه دقیق درمان کیست مویی در کلینیک ما می توانید از توده خود عکس گرفته و به شماره روبرو در واتساپ ارسال کنید.

مراقبت های پس از لیزر

به طور معمول زمانی که بیماران پس از درمان به خوبی از زخم خود مراقبت می کنند، بهبودی به سرعت حاصل می شود. در نتیجه انجام نکات زیر می توانند به شما در درمان سریع کمک کنند:

 • از بین بردن موهای زائد: انجام این کار نقش بسیاری در روند نقاهت دارد زیرا باعث می شود محل زخم تحریک نشده و موهای اطراف به داخل زخم نفوذ نکنند.
 • استراحت و مراقبت : یکی از کارهایی که می توانید برای ترمیم زودتر زخم انجام دهید، این است که هنگام نشستن از بالشتک های گرد دوناتی استفاده کنید و به گونه ای بنشینید که به محل عمل شده فشاری وارد نشود.
 • حفظ بهداشت : پانسمان خود را به موقع عوض کنید و محل ترشحات را همیشه پاک کرده و تمیز نگه دارید.
 • مصرف داروهای مجاز : اگر پزشک داروهایی از قبیل آنتی بیوتیک تجویز کرد، حتما به موقع آنها را مصرف کنید.
 • پوشیدن لباس های مناسب : استفاده از لباس های گشاد و نخی تاثیر موثری در زودتر ترمیم یافتن زخم دارند.
 • نحوه خوابیدن پس از عمل کیست: تا ترمیم شدن زخم لازم است که سعی کنید رو به شکم یا پهلو بخوابید تا هیچ گونه فشاری به زخم وارد نشود.
 • مصرف میوه های حاوی ویتامین ث : خوردن میوه هایی از جمله پرتقال و کیوی از ترمیم کننده های طبیعی زخم هستند.

سایر راههای درمان کیست مویی

دو نمونه از روشهای جراحی وجود دارند که امروزه برخی از پزشکان از آنها برای درمان کیست مویی استفاده می کنند. این دو روش کاملا با نحوه عملکرد لیزر تفاوت دارند. در ادامه به طور کامل آنها را شرح دادیم:

عکس عمل جراحی کیست مویی با روش باز و بسته

جراحی با روش باز

عمل جراحی با روش باز تحت بیهوشی در اتاق عمل انجام می شود که جراح با استفاده از تیغ جراحی محل عفونت و کیست را به طور کامل تخلیه می کند. محل زخم تا زمان بهبودی کامل باز مانده و روی آن پانسمان می شود. فرد باید روزانه پانسمان خود را تعویض کند. خروج مقداری خونابه یا ترشحات تا زمان جوش خوردن زخم طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. طبق توصیه پزشک باید زخم را تمیز نگه داشته و داروهای خود را به موقع مصرف نمایید.

جراحی با روش بسته

در این روش محل کیست به شکل بیضی برش خورده و نسبت به روش های دیگر کمی متفاوت می باشد. پس از تخلیه کامل عفونت محل زخم بخیه خورده تا بهبود پیدا کند. در این روش احتمال عود بیماری و عفونت نسب به جراحی به روش باز بالاتر است. در نتیجه ممکن است فرد به آنتی بیوتیک های قوی تری نیاز پیدا کند.

روش های دارویی، خانگی و گیاهی

در این بین برخی گمان می کنند با استفاده از روش های دارویی، درمان در خانه یا گیاهی می توانند این عارضه را درمان کنند ولی باید این نکته را در نظر بگیرید که کیست مویی توده ای پر از چرک و موهای زائد بدن بوده که به مرور زمان عفونت میکند و عفونت آن ممکن است در صورت عدم درمان به موقع وارد خون شده و زندگی فرد را تهدید کند. دارو های خانگی و گیاهی توان جلوگیری از این اتفاق را ندارند.

مراقبت های پس از جراحی

به جرات میتوان گفت مهمترین عاملی که دوره بهبودی شما به آن بستگی دارد، مراقبت های پس از جراحی است. عمل جراحی به روش بسته معمولا 4 هفته طول می کشد تا بهبود پیدا کند. در صورتی که اگر زخم باز باشد، هفته های بیشتری ترمیم پیدا کردن آن طول می کشد. در طی این مدت باید مراقب باشید که زخم عفونت نکرده و عود نکند.

معمولا زمانی که افراد با یکی از دو روش جراحی باز یا بسته زخم خود را درمان می کنند، 2 الی 4 هفته زمان می برد تا بتوانند به فعالیت های روزمره خود ادامه دهند. ولی اگر این درمان کیست مویی با لیزر انجام شود، این مدت به 2 الی 4 روز کاهش پیدا می کند.

انجام نکات زیر پس از جراحی به بهبودی زودتر شما کمک می کنند:

 • خودداری از انجام ورزش ها و فعالیت های سنگین تا زمان بهبودی کامل.
 • بهتر است تا جایی که ممکن است کارهایی که نیاز به نشستن طولانی مدت دارند، انجام ندهید.
 • در صورتی که شغلتان ایجاب می کند طولانی مدت بنشینید، هر نیم ساعت سعی کنید بلند شده و قدم بزنید.
 • به راه کارهای پزشکتان به خوبی گوش کنید.

آیا ترکیدن کیست مویی به معنی درمان آن است؟

در حقیقت خیر! متاسفانه برخی از بیماران این باور غلط را دارند که با ترکاندن کیست در خانه از دست آن راحت شده و بیماری درمان می شود. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه بوده و فقط شرایط را بدتر می کنند.

زیرا پس از این اتفاق عفونت می تواند به صورت گسترده در قسمت های مجاور و کمر پخش شده و منجر به ایجاد کیست های کوچک شود. در نتیجه وضع آن نسبت به قبل بدتر می شود.

ولی در برخی از موارد بدون اینکه افراد کاری کنند، ممکن است کیست بترکد. که در این موارد سریعا در اول وقت باید به یک متخصص جراح عمومی مراجعه کنید.

مقایسه دو روش لیزر و جراحی کیست مویی

از آنجا که لیزر درمانی و روشهای جراحی تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند، لازم است که آنها را بدانید تا بهترین انتخاب را هنگام درمان داشته باشید. البته لازم به ذکر است که لیزر درمانی روش نوینی بوده که به تازگی کشف شده و در درمان اکثر بیماری ها اثر بخشی معجزه آوری داشته که در حقیقت مزیت به حساب می آیند. این مزیت ها عبارتند از:

 • برای درمان کیست مویی با لیزر نیازی به بیهوشی نبوده و فرد تحت بی حسی موضعی عمل می شود.
 • در عمل با لیزر زخم نیازی به ایجاد برش های عمیق ندارد.
 • این روش با کمترین میزان خونریزی و درد همراه است.
 • از آنجا که در این روش زخم باز نمی ماند، نیازی به پانسمان های روزانه نیست.
 • درمان کیست مویی با لیزر طی یک ساعت به صورت سرپایی انجام می شود.
 • طی لیزر کیست مویی محل توده به صورت موضعی بی حس می شود و فرد عوارض بیهوشی جراحی را تجربه نمی کند.

سوالات متداول درباره درمان کیست مویی

8 دیدگاه

 1. حسین گفت:

  وقت بخیر. من حدود 3 سال پیش عمل جراحی بسته کیست مویی انجام دادم. چند وقته حس میکنم که پشتم ورم کرده. حس میکنم چرکه. میشه بگین علائم عفونت بعد از عمل کیست مویی چیه

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. احتمال عود کیست پس از عمل جراحی در مواردی وجود داره. از علائم عفونت پس از عمل میشه به خروج چرک، سوزش، التهاب، ورم و درد زمان نشستن اشاره کرد. بهتره که برای تشخیص سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید و از روشهای خود درمانی پرهیز کنید لطفا.

 2. سهیلا گفت:

  پسرم سه ماهه هکه کیست مویی گرفته

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. پیشنهاد میکنیم تا زمانی که مزمن نشده برای درمان آن اقدام کنید. برای درمان با لیزر در کلینیک ما با شماره روبرو تماس بگیرید ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 3. احمد گفت:

  من هفته پیش اومدم برای درمان کیست مویی خدمتتون. خداروشکر نه سوزش دارم نه درد ولی کمی خونابه ازم خارج میشه. دلیلش چیه

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. خروج خونابه پس از عمل کیست مویی تا دو هفته کاملا طبیعی است. محل رو تمیز کنید و نگذارید که روی زخم خوناب جمع بشه.

 4. داوودی گفت:

  سلام و درود. من یه برآمدگی بالاتر از باسنم داشتم که با معاینه متوجه شدم سینوس مویی هست. از اون موقع دارم پماد و دارو مصرف میکنم ولی حس میکنم تاثیری نداشته و فقط کمتر ازش چرک خارج میشه

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. کیست مویی با دارو و یا پماد از بین نمیره و شما برای درمان صد در صد نیاز دارید که برای لیزر کیست مویی اقدام کنید. تعیین نوبت و وقت مشاوره از طریق شماره های 09197715527 و 02188871078

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما