واکسن گارداسیل (اچ پی وی): قیمت، مزایا و عوارض

تصویر واکسن زگیل تناسلی اچ پی وی hpv

واکسن اچ پی وی یا پاپیلوگارد که با نام واکسن گارداسیل نیز معروف می باشد، می تواند کودکان و بزرگسالان را در مقابل برخی از انواع ویروس پاپیلوم انسانی یا اچ پی وی که بیشتر از طریق روابط جنسی منتقل میشود محافظت کند.

برای همین منظور توصیه می شود که کودکان در سن 11 یا 12 سالگی و قبل از شروع به روابط جنسی واکسینه شوند. البته هر فردی می تواند این واکسن را تا قبل از 26 سالگی دریافت کند. ولی سنین بالاتر از 26 سال، ممکن است با مشورت پزشک بتوانند تا 45 سالگی نیز گونه ای از این واکسن را دریافت کنند که بدن آنها را در مقابل گونه های جدید اچ پی وی مقاوم کند.

ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی (HPV) از ویروس های شایعی است که می تواند از طریق ارتباط پوستی یا رابطه جنسی منتقل شود. انواع خاصی از این ویروس می توانند منجر به بیماری های خطرناکی نظیر سرطان دهانه رحم در زنان شود.

از شایعترین عوارض آلودگی به این ویروس، زگیل تناسلی، زگیل واژن و زگیل مقعد می باشد.

واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل اچ پی وی

گارداسیل (Gardasil) در اصل نام تجاری محصول شرکت دارویی مرک که یکی از شرکت های تولید کننده واکسن پاپیلومای انسانی یا همان اچ پی وی می باشد که در مقابل تیپ های 6،11،16،18  ویروس اچ پی وی مقاومت کرده و فرد واکسینه شده را محافظت میکند.

این واکسن در نوع خود اولین بوده و دارای تائیدیه  اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا  می باشد.

شرکت گلاکسو اسمیت کلاین نیز واکسنی برای مقابله با تیپ های 16 و 18 ویروس اچ پی وی با نام تجاری سرواریکس تولید کرده است و در ایران نیز اقداماتی برای تولید واکسن صورت گرفته و ظاهرا تا سال 2020 وارد بازار خواهد شد.

قیمت

طبق بررسی ها در سال 97 قیمت واکسن گارداسیل هلال احمر 273 هزار تومان و نرخ آزاد حدود یک میلیون تومان می باشد که با توجه به افزایش قیمت ارز در سال 98 می بایست با یک جهش زیاد همراه باشد و در آینده قیمت جدید نیز اعلام می گردد.

لازم به ذکر است که قیمت واکسن گارداسیل ایرانی و خارجی تفاوت دارد. به طور معمول واکسن های خارجی نرخ بالاتری نسبت به ایرانی داشته و این اواخر به دلیل تحریم دارویی پیدا کردن نوع خارجی کمی سخت است.

ویدیو تاثیر واکسن اچ پی وی بر دختران و پسران

در این ویدیو ببه طور کامل می توانید درصد اثر گذاری واکسن اچ پی وی (گارداسیل) و روش کارکرد آن بر روی افراد را ببینید.

مزایا و کاربرد واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل برای مقابله با انواع تیپ های  6،11،16،18 ویروس اچ پی وی ساخته و تولید شده است که می تواند از افراد در مقابل بیماری های مرتبط با این ویروس محافظت نماید که برخی از آنها به شرح زیر است:

 • انواع تیپ های ویروس پاپیلوم انسانی
 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان مقعد
 • سرطان آلت تناسلی
 • برخی از انواع سرطان روده
 • زگیل تناسلی

تزریق این واکسن  برای اشخاصی که آلرژی به مخمر دارند، کسانی که در سیستم ایمنی بدن ضعف دارند، زنان باردار و کودکان زیر 9 سال ممنوع است.

بهترین زمان تزریق برای پسران 9 تا 21 سال  و برای دختران 9 تا 26 سال می‌باشد.

مراحل تزریق واکسن

واکسن گارداسیل در اندازه 0.5 میلی لیتری بوده و در طی 6 ماه و در 3 مرحله بصورت عضلانی تزریق می‌شود. مرحله دوم 2 ماه پس از اولین تزریق و مرحله سوم 4 ماه بعد از دومین تزریق می باشد که در مجموعه 6 ماه می باشد.

طبق تحقیقات صورت گرفته پس از گذشت 3 ماه از اولین تزریق بدن در برابر ویروس اچ پی وی مقاوم میشود.

همچنین بستگی به نوع واکسن پاپیلوگارد؛ گونه ای از آن در دو دوز و به فاصله 6 تا 12 ماه پس از دوز اول تزریق می شود. همانطور که ذکر شد، زمان ایده آل برای تزریق این واکسن بین سنین 11 تا 12 سال می باشد.

مزایای واکسن اچ پی وی

واکسن اچ پی وی می تواند از فرد در مقابل ویروس های اچ پی وی از انواع 16 و 18 محافظت کند، که هر دو این ویروس ها می تواند منجر به سرطان های خاص شود. بعضی از واکسن ها نیز می توانند در برابر گونه هایی از ویروس که موجب زگیل تناسلی می شود، مقاومت ایجاد نمایند. در نتیجه فرد در آینده مجلور نخواهد بود تا به دنبال روشهای درمان زگیل تناسلی بگردد.

تاکنون اداره غذا و داروی ایالات متحده سه واکسن Gardasil، Gardasil 9 و Cervarix  برای حفاظت از اچ پی وی را تأیید کرده است. این واکسن ها باید در فاصله زمانی های شش ماه تزریق شوند تا زمانی که مراحل دریافت آن تکمیل گردد.

واکسن گارداسیل از فرد در برابر سروتیپ های 6 و 11 محافظت می کند. این دو نوع باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند.

آیا واکسن اچ پی وی دارای عوارض جانبی است؟

یکی از ضعف های این واکسن محافظت در برابر نوع خاصی از این ویروس است، یعنی نمی تواند در برابر انواع مختلف این ویروس مقاومت ایجاد نماید. واکسن اچ پی وی می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. اما این عوارض به ندرت اتفاق می افتند. تاکنون هیچ عوارض جانبی جدی ناشی از این واکسن  گزارش نشده است. برخی از عوارضی که ممکن است، پس از تزریق این ویروس ایجاد شوند، عبارتند از :

 • درد یا تورم در محل تزریق
 • تب خفیف
 • سردرد
 • احساس خستگی و ضعف
 • درد عضلانی و مفصلی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد در شکم
 • اسهال

در صورت دریافت واکسن و بروز نشانه های ذکر شده یا هر نشانه غیر معمول دیگری با پزشک خود در این باره مشورت نمایید. برخی از افراد نگران هستند که واکسیناسیون اچ پی وی ممکن است عوارض جانبی جدی یا اثرات دراز مدت مانند ناباروری به دنبال داشته باشد. مطالعات در این باره نشان داده است که این واکسن مانند هر واکسن دیگری ایمن است.  واکسن اچ پی وی بر باروری تاثیر نمی گذارد و ممکن است باروری را در بعضی از خانم هایی که در معرض ابتلا به STI قرار دارند را بهبود ببخشد.

همانطور که ذکر کردیم  این واکسن در برابر همه نوع اچ پی وی از فرد محافظت نمی کند، و فقط شامل انواع خطرناک این ویروس است. بنابراین، لازم است زنانی که این واکسن را دریافت کرده اند، مانند سایرین برای انجام آزمایش های پاپ اسمیر مراجعه کنند تا نشانه های سرطان دهانه رحم در آنها مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین این واکسن ها تنها در برابر نوع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی مقاومت ایجاد کرده و در برابر سایر بیماری های روابط جنسی تاثیری ندارد. بنابراین برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های جنسی یا مقاربتی، هنوز هم نیاز به استفاده از کاندوم یا سایر محافظت کننده های جنسی دارید.

عوامل خطر ابتلا به اچ پی وی

افرادی که واکسن اچ پی وی را دریافت نمی کنند، بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند. عواملی که خطر ابتلا به این ویروس را افزایش میدهند، عبارتند از :

 • رابطه جنسی محافظت نشده
 • برقراری رابطه با شرکای جنسی متعدد
 • زخمی  شدن پوست
 • تماس با زگیل های مسری
 • مصرف سیگار یا تنباکو که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند
 • عوامل و بیماری های تضعیف سیستم ایمنی بدن مانند HIV
 • تغذیه نامناسب

راه های دیگر برای جلوگیری از اچ پی وی

به طور کلی، بهترین راه برای جلوگیری از اچ پی وی، واکسیناسیون است. اما راه های دیگری که می تواند از دریافت  ویروس جلوگیری کند عبارتند از:

 • استفاده از محافظ در طول رابطه جنسی : استفاده از کاندوم یا سایر محافظت کننده ها، می تواند خطر ابتلا به اچ پی وی را کاهش دهد.
 • انجام آزمایش های معمول برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم : پزشکان می توانند از طریق آزمایش پاپ اسمیر تغییرات غیرطبیعی سلول های رحم در زنان  بین سنین 21 تا 65 را تشخیص دهند.
 • حفظ رژیم غذایی سالم : نتایج یک مطالعه نشان داده، کمبود فولیک اسید و مواد مغذی با افزایش عفونت اچ پی وی مرتبط است.

سوالات متداول درباره واکسن اچ پی وی

53 دیدگاه

 1. ریحانه صادق گفت:

  سلام دکتر بهم گفته جواب hpv ام 59 هست و آگه واکسن بزنم بهتر است قبلا رابطه داشتم و دیگه ندارم 37 سالمه هست میشه بفرمایید آیا ضرورتی داره یا نه
  ممنون

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. بله از اونجا که واکسن اچ پی وی محدودیت سنی داره بهتره که تا قبل از 40 سالگی واکسینه بشید. احتمال گرفتن ویروس از سخصی که مبتلا هست با زدن واکسن تقریبا صفر است

 2. مصطفی گفت:

  قیمت هر دوز واکسن چقدره؟!
  هزینه تزریق چقدره؟!

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز تعرفه سال جدید هنوز اعلام نشده. برای سال 1399 هر دوز 320 تومان

   • خاطره گفت:

    سلام اوم قیمت حلال احمر اینه یا داروخونه بعد نیاز ب نسخه پزشک هست یا باید ازاد گرفت بنده اراک زندگی مکنم ۲۳‌سالمه

    • hpvdarmanAdmin گفت:

     سلام دوست عزیز. نیازی به نسخه پزشک نیست ولی بهتره که قبل از زدن واکسن تست بدید که مبتلا به اچ پی وی نباشید. از هلال احمر میتونید دریافت کنید

 3. tina گفت:

  سلام و وقت بخیر
  آیا باید پزشک تجویز کنن واکسن رو یا مراکز هلال احمر بدون تجویز هم واکسن رو میزنن؟
  و چه پزشکی با کدوم تخصص میتونن این واکسن رو تجویز کنن؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. بله باید با تشخیص پزشک انجام بشه زیرا شما ابتدا باید آزمایش دهید و سپس برای تزریق واکسن اقدام کنید.

 4. علی گفت:

  سلام آیا گارداسیل بر زگیل دست و صورت هم‌ موثر است؟

 5. امیر گفت:

  سلام آیا کسی ک ب این ویروس مبتلاس و واکسن رو بزنه تاثیری در بهبودی بیمار مبتلا ب اچ وی پی داره یا خیر؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. تزریق واکسن این ویروس رو داخل بدن شما از بین نمی بره ولی باعث میشه که گونه های پیشرفته رو نگیرید و ویروس داخل بدنتون پیشرفت نکنه.

 6. Siminshaeri گفت:

  سلام.ایاتفاوت بین واکسن ایرانی وخارجی زیادهست؟فعلافقط نوع ایرانی دربازارموجوده.ازاونجاکه هنوزفرصت زدن واکسن داریم بنظرشماصبرکنیم عاقلانه ترهست؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. واکسن ایرانی و خارجی گارداسیل هردو دارای تست سلامت بوده و کاملا معتبر هستند. در صورت تحریم دارویی انتخاب واکسن ایرانی انتخاب معقولانه تری می باشد

   • hadis گفت:

    سلام ببخشید من امروز واکسن ایرانی رو با قیمت 379هزارتومن خریدم ولی روش نوشته دوگانه درحالی که فقط روی دونوع ویروس مقاومت ایجاد میکنه اما من واکسنی رو میخواستم که از به وجودآمدن زگیل تناسلی جلوگیری کنه مثلا 9 گانه یا حداقل 4 گانه باشه الان خیلی ناراحتم که باوجود زدن واکسنو هزینه زیاد بازم احتمال داره که زگیل بطنم😔😪

    • hpvdarmanAdmin گفت:

     سلام دوست عزیز. شما هر 3 دوز واکسن رو باید بزنید و بدنتون ایمن میشه. احتمال مبتلا شدنتون به زگیل نزدیک به صفر میشه تقریبا.

 7. بهار گفت:

  سلام روز خوش، اگر دو دوز از واکسن گارداسیل رو زده باشیم و تصمیم به بارداری داشته باشم میشود اقدام کرد یا اینکه باید دوره ۶ماهه تکمیل بشود بعد اقدام کنم؟ متشکرم از لطف شما

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. چه زمانی واکسن تزریق کردین؟ مهمه زمانی که واکسن زدین از این موضوع که ویروس اچ پی وی نداشتید مطمئن باشید. در این صورت برای بارداری مشکلی نیست

   • بهار گفت:

    متشکرم از پاسخگویتان، من hpv ۴۲ بود، دکتر گفت واکسن بزنم ۱دوز بهمن ماه و ۱دوز فروردین زدم و۱دوز برای مرداد ماه دارم در این صورت حاملگی امکان پذیر هست یاباید دوز آخر زده شود؟

    • hpvdarmanAdmin گفت:

     لطفا در این صورت با دکتر زنانتون مشورت کنید که نسبت به وضعیت شما نظر بدهند

 8. پیمان گفت:

  سلام .لطفا بگید این واکسن اصلش برای کدوم کشوره .چون دکتر گفته ک ایرانی فایده نداره و الکی پول ندید.راهنمایی کنید ..از گجا تهیه کنم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. اکثر کشورها خودشون این واکسن رو تولید میکنن. واکسن های ایرانی هم تاثیر گذار هستن و کسانی که ما بهشون معرفی کردیم راضی بودن و هیچ عوارضی نداشتن.

 9. پانیذ گفت:

  من دو‌دوز واکسن گارداسیل شرکتMSDزدم برای دوز سوم فقط واکسن پاپیلوگارد شرکت نوپان گیرم اومد
  الان شک دارم که دوز سوم رو‌بزنم یادمه
  نظر شما چیه؟

 10. اکبری گفت:

  سلام من 18 سالمه و مجردم. این ویروس برای شخص متعهدی که با یک نفر رابطه جنسی هم داره خطرناکه؟ درصورتی که همسرش سالم باشه و رفتار پرخطرم نباشه…

 11. حسین گفت:

  سلام برای فردی که مبتلا شده باشه چی ایا تزریق واکسن میتونه کمکی بکنه

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. بله برای فردی که به ویروس hpv از قبل مبتلا شده، با تزریق واکسن باعث میشه که به سویه های دیگر این ویروس مبتلا نشود

 12. میلاد گفت:

  با سلام من همسرم دچار زگیل تناسلی شده آیا من هم باید واکسن بزنم در صورتی که علائمی هم ندارم ؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. به احتمال بسیار زیاد شما هم مبتلا هستید. ابتدا آزمایش hpv بدید سپس برای زدن واکسن اقدام کنید

 13. h.s گفت:

  واکسن رو از کجا تهیه کنم؟
  هیچجا نداره

 14. قربانی پور گفت:

  سلام من خانمی 46 ساله هستم میتونم واکسن گارداسیل بزنم؟؟؟؟ چون میگن تا 45 سالگی میشه زد درسته؟؟؟؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. بستگی به نوع واکسن داره. باید به مرکز تزریق واکسن مراجعه کنید.

 15. سارا گفت:

  مراکز تزریق واکسن کجا ها هست و اینکه باید به چه دکتری مراجعه کنیم تا این واکسن رو برامون بنویسند؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. به دکتر زنان مراجعه کنید. ایشون واستون آزمایش hpv مینویسند و پس از انجام آزمایش بهتون میگن که کجا واکسن بزنید. جهت اطلاع از آدرس دقیق مراکز روی کلمه آزمایش hpv کلیک کنید.

 16. علی گفت:

  سلام پسری ۱۹ ساله و سالم هستم و تا کنون رابطه جنسی نداسته ام . آیا واکسن گارداسیل برای کسی که رابطه جنسی با شخصی نداشته ولی احتلام و … داشته است، مفید است ؟
  پسران برای دریافت نسخه پزشک به چه متخصصی مراجع کنند؟

 17. سینا گفت:

  سلام.
  کدوم برند واکسن خارجی یا داخلی را توصیه میکنید؟

 18. منا گفت:

  سلام خسته نباشین
  خواستم بدونم اگه مبتلا به ویروس تبخال تناسلی باشی واکسن روی بیمارس تبخال تاثیر میذاره؟!

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. واکسن بدن رو در برابر این ویروس محافظ میکنه ولی جلوگیری 100 درصد وجود نداره

 19. Raha گفت:

  سلام قیمت گارداسیل خارجی چقدره؟ از کجا باید تهیه کنیم؟

 20. سارا گفت:

  سلام من میخواهم با اقایی که مشکل hpv داره نامزد کنم ایا با زدن واکسن و استفاده از کاندوم میتوانم از کرفتن این بیماری جلوگیری کنم و اینکه این اقا شک دارند ب داشتن این بیماری ازمایش ندادن به گفته خودشون یک زیگیل رو الت تناسلی شون زده رفتن دکتر گفتن hpv داری بعد گفتن فریز کن این اقام نرفته فریز کنه بعد تعداد به پنج شش تا رسیده بعد دوباره خود ب خود از بین رفته دوباره به یک عدد رسیده و جند ماهی هست همون یک عدد مونده

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. شما خودتون لازم هست که واکسن بزنید قبل از اینکه با ایشون رابطه داشته باشید. چون در صورت داشتن رابطه جنسی و برخورد پوستتون باهم ویروس منتقل میشه. چون کاندوم فقط آلت تناسلی رو پوشش میده نه نواحی دیگه.

 21. تانیا گفت:

  سلام من دختر ۲۶ ساله ای هستم که ۳ دوز واکسن گارداسیل رو خریداری کردم و اون هارو در یخچال خونه نگهداری میکنم…متاسفانه بخاطر برق رفتن های طولانی و اینکه زمان هایی بوده که برق حتی تا۵_۴ ساعت هم رفته و من خودم خونه نبودم تا اقدامات لازم رو انجام بدم احتمال میدم که واکسن ها مدت زمانهایی رو تو دمای بالاتری از دمای بهینه خودشون قرار داشتند،و الان همش نگرانم که بی اثر شده باشند…برای این که بفهمم تاثیر داشتن یا نه باید چیکار کنم؟ و اگه احیانا بی تاثیر بودند میتونم دوباره بزنم یا از نوع ایرانی اش پاپیلوگارد استفاده کنم؟

 22. Zahra گفت:

  سلام.
  گارداسیل خارجی دارن میدن یک ملیون و ۸۰۰ میخوام بدونم این یک دز یا هر سه تا دوز؟ چون از طریق اسنپ داروخونه سفارش دادم نمیتونم از داروخونه مربوطه سوال کنم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. توصیه می کنیم برای خرید این واکسن به صورت حضوری مراجعه کنید و قبلش با پزشک مربوطه مشورت کنید. همچنین اگر شخصی هستید که تا به حال رابطه جنسی داشته باید اول آزمایش اچ پی وی بدهید.

 23. یگانه گفت:

  سلام من 34 سالمع و دو دوز واکسن رو دریافت کردم ولی خیلی استرس دارم که نکنه گرفته باشم میتونم آزمایش بدم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام و وقت بخیر. دوست عزیز احتمال ابتلا شما به ویروس تقریبا صفر است ولی برای رفع نگرانی میتونید تست پاپ انجام بدید.

 24. سیمین گفت:

  سلام من آزمایش اچ پی وی دادم و جوابش منفی بود کی میتونم برای زدن واکسن اقدام کنم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. شما تا پیش از اولین رابطه جنسی خود میتونید برای زدن واکسن اقدام کنید.

 25. سهیلا گفت:

  سلام من تطت پاپ اسمیر دادم و دکنر بهم گفتن که باید واکسن گار اسیل بزنم. میحواستم بدونم که بعدها برای بارداریم مشگلی پیش نمیاد؟
  27سالمه و یک بچه3ساله دارم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز بله میتونید بزنید و مشکلی واستون پیش نمیاد.

 26. حسین گفت:

  سلام و وقت بخیر. شما این واکسن رو میفروشید؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. خیر. از هلال احمر و یک سری داروخانه ها میتوانید تهیه کنید.

 27. علی گفت:

  سلام. من سه سال پیش دو دوز واکسن گارداسیل رو زدم اما دوز سوم رو که باید بعد ۶ ماه میزدم نتونستم تهیه کنم و نایاب شده بود. الان من چقدر در مقابل ویروس مصون شدم. و ایا اقدام خاصی باید بکنم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. بستگی به نوع واکسنی داره که دریافت کردید. لطفا برای اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸ کلینیک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما