زگیل مقعدی در زنان و مردان: درمان، علائم، تشخیص و پیشگیری

عکس زگیل مقعدی

زگیل مقعدی که در انگلیسی Anal Warts یا Anus Warts نامیده می شود، نوعی از زگیل تناسلی می باشد و به شکل زگیل های کوچکی در داخل و اطراف مقعد ایجاد میشوند. در بیشتر موارد زگیل باعث ناراحتی یا درد نمی شود. ولی اگر بیش از اندازه بزرگ شوند ممکن است دچار خارش و تحریک شده و یا خونریزی کنند. اگر علائم این بیماری وجود نداشته باشد، ممکن است بیمار مبتلا به این زگیل از وجود آن اطلاعی نداشته باشد. زگیل های مقعدی ممکن است فقط در یک نقطه ایجاد شده و یا به قسمت های مختلف اندام تناسلی و مقعد گسترش یابند.

علائم زگیل های مقعد چیست؟

زگیل های مقعد در داخل و اطراف ناحیه مقعد (آنوس) یافت می شوند. این زگیل ها در ابتدا خیلی کوچک هستند و به مرور رشد می کنند. ظاهر این زگیل ها در ابتدا به شکل گل کلم است و رنگ هایی مانند هلویی، زرد، صورتی یا قهوه ای روشن دارد و یا ممکن است با رنگ پوست شما ترکیب شوند. زگیل های مقعد اغلب بدون درد یا ناراحتی رخ می دهند. علائم کمتر شایع این بیماری شامل خارش، خونریزی و ترشح است، همچنین بیماران مبتلا به زگیل مقعدی نیز ممکن است احساس کنند که در ناحیه مقعد خود یک توده دارند.

زگیل ممکن است در سایر قسمتهای بدن به طور همزمان با زگیل مقعدی ایجاد شود. زگیل تناسلی در زنان در ناحیه تناسلی، مهبل ( واژن ) یا دهانه رحم ظاهر میشوند و در مردان بر روی آلت تناسلی، اسکروتوم (کیسه بیضه)، ران، یا کشاله ران رشد میکنند. زگیل ممکن است بر روی دهان یا گلو در افراد مبتلا به ویروس اچ پی وی نیز رشد کند. رابطه جنسی مقعدی و به خصوص دهانی با فردی که مبتلا به زگیل های تناسلی است، یا عمیقا بوسیدن یک فرد مبتلا به زگیل های گلو نیز می تواند منجر به عفونت شود.

علائم زگیل در کلینیک اچ پی وی
تصویر علائم زگیل مقعدی

درمان زگیل مقعدی

انتخاب روش درمان زگیل تناسلی مقعدی به تعداد، محل زگیل، شرایط بیمار و … بستگی دارد. ما در ادامه موثر ترین روش های درمان این نوع زائده ها را برای شما کاملا توضیح داده ایم…

روش های درمان موثر و سریع زگیل مقعدی

گزینه های درمان ممکن است بسته به شدت و موقعیت این زائده های گوشتی مورد استفاده قرار گیرند. این درمان ها عبارتند از:

 • درمان با لیزر : در این روش با استفاده از انرژی اشعه لیزر CO2 که جدید ترین روش درمانی با پاسخگویی قطعی می باشد، برای از بین بردن زگیل های مقعد استفاده می شود. مزیتی که درمان با لیزر نسبت به سایر روش های دیگر دارد این است که به راحتی زگیل های داخل مقعد را نیز درمان می کند و ریشه آنها را از بین برده تا احتمال رشد مجدد به صفر برسد. لیزر برای انواع خال های ناحیه تناسلی و زائده های گوشتی دیگر هم مناسب است.

تعیین نوبت در کوتاه ترین زمان!

جهت نوبت دهی برای درمان زگیل مقعدی در کلینیک اچ پی وی و مشاوره آنلاین با این شماره تماس بگیرید.

درمان زگیل مقعدی با لیزر
 • کرایو تراپی : در این روش از نیتروژن مایع برای از بین بردن زگیل استفاده می کنند. پس از انجماد، زگیل ها از روی پوست ناحیه تناسلی جدا می شوند و ظاهر آنها از بین می رود.
 • Electrocautery : در این روش پزشکان از یک جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می کنند.

روش های بالا سریعترین و بهترین روش درمان هستند و در حدود 20 الی 30 دقیقه بسته به تعداد زگیل ها کل مراحل درمان انجام میگردد.

می دانستید که درمان با لیزر تنها در 30 دقیقه و به شکل سرپایی انجام می شود و بیمار بلافاصله می تواند به زندگی روزمره خود بازگردد؟ درد های زمان نشستن دیگر وجود ندارند و به هیچ عنوان با آنها مواجه نمی شوید.
.

گزینه های جراحی

این گزینه برای زگیل های بزرگتر که به سایر درمان ها پاسخ نمی دهند، کاربرد دارد. همچنین از این روش برای درمان زگیل های درون کانال مقعد نیز استفاده می شود. درمان جراحی معمولا به صورت سرپایی انجام می شود.اما این به این معنی نیست که شما می توانید در همان روز جراحی به خانه بروید. در طی این روش جراح از یک ابزار ویژه برای از بین بردن زگیل ها استفاده می کنند.

جراحی معمولاً با استفاده از بی حس کننده موضعی انجام می شود، ولی اگر تعداد و یا محل زگیل های مقعدی گسترده باشد، ممکن است از  بیهوشی عمومی استفاده نمایند.

داروهای موضعی

درمان زگیل مقعدی با داروهای موضعی و پماد، مناسب زگیل بسیار کوچک و محدود به قسمت خارجی مقعد است. در این مورد، می توان از داروهای تجویزی برای زگیل های مقعدی استفاده نمود. از مصرف این دارو ها در داخل ناحیه مقعد یا ناحیه تناسلی، اجتناب نمایید.

بعضی از این داروها برای درمان زگیل های مقعدی توسط پزشک و در مطب وی استفاده می شود. و برخی دیگر از آنها را می توان در خانه و توسط خود شخص استفاده نمود. معمولاً درمان با این داروها تا چندین هفته به طول می انجامد. کرم های موضعی درمان زگیل عبارتند از:

 • آلدارا
 • پودوفیلین
 • پودوفیلوکس (کندیلوکس)
 • اسید ترشكلراكتيك (TCA)
 • اسید بیکلروتئیک (BCA)

دلایل ابتلا به زگیل مقعدی

زگیل مقعدی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی اچ پی وی (HPV) ایجاد می شود. ویروس اچ پی وی از طریق رابطه جنسی منتقل میشود. در جوانان، HPV ممکن است به خودی خود از بین برود و یا علائم آن مشخص نشوند. با این حال، ویروس می تواند در بدن مانده و باعث ایجاد زگیل تناسلی شود. برخی از انواع HPV تنها باعث ایجاد زگیل های مقعدی و تناسلی و نوعی دیگر از آنها به سرطان می انجامد.

HPV به طور کلی از طریق تماس مستقیم با دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن فرد مبتلا به HPV از یک فرد به فرد دیگر گسترش می یابد. مقاربت کامل برای گسترش عفونت ضروری نیست، بلکه این ویروس می تواند از طریق تماس پوست با پوست نیز منتقل شود. همچین احتمال انتقال ویروس HPV حتی زمانی که بیمار هیچ علائمی را ندارد، نیز وجود دارد.

طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، زگیل تناسلی اغلب از طریق مقعد و واژن گسترش می یابند. CDC همچنین اظهار می کند که تقریبا تمام مردان و زنان که روابط جنسی دارند در بعضی از مراحل زندگی خود، این ویروس را دریافت می کنند.

چه کسانی در معرض خطر زگیل مقعدی قرار دارند ؟

 • افرادی که رابطه جنسی محافظت نشده دارند. (افرادی که از کاندوم استفاده نمی کنند)
 • افرادی که شرکای جنسی متعددی دارند.
 • هر فردی که از نظر جنسی فعال است.
 • افرادی که رابطه جنسی یا ارتباط نزدیکی با فرد مبتلا به HPV برقرار می کنند.
 • افرادی که در سنین کم رابطه جنسی برقرار می کنند.
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

با این وجود، حتی اگر یک شریک جنسی داشته باشید احتمال انتقال آلودگی همچنان وجود دارد زیرا کاندوم به طور کامل در برابر بیماری از شما محافظت نمی کند.

تشخیص زگیل مقعدی

زگیل های مقعدی معمولاً با معاینه چشمی قابل تشخیص هستند. همچنین استفاده از استیک اسید (سرکه) می تواند به تشخیص دقیق تر این بیماری کمک کند. این اسید باعث می شود، زگیل ها به رنگ سفید تبدیل شده و قابل رویت باشند.

معاینه برای زگیل های مقعد شامل یک معاینه داخلی با یک ابزار به نام آنوسکوپ برای جستجوی زگیل در داخل کانال مقعد است. توسط این دستگاه پزشک می توانید به طورکامل منطقه لگن را مشاهده نماید. در زنان انجام تست پاپ اسمیر و DNA می تواند در تشخیص نوع این ویروس و سرطانی شدن سلول های دهانه رحم کمک کند. از سایر روش های تشخیص این بیماری می توانیم به بیوپسی از زگیل اشاره کنیم.

تشخیص آنلاین مشاوران کلینیک اچ پی وی

شما می توانید با ارسال عکس زائده خود به شماره درج شده از تشخیص آنلاین مشاوران ما بهره مند شوید.

شکل زگیل مقعدی

این زائده ها نسبت به شرایط بدنی افراد، به شکل های مختلفی رشد می کنند. تصویر و عکس واضح از زائده های گوشتی یا همان زگیل تناسلی کنار مقعد به صورت زیر می باشند:

عکس زگیل مقعدی خوشه ای
عکس زگیل مقعدی تکی

سرنوشت مبتلایان به زگیل مقعدی

زگیل های مقعدی تهدید کننده زندگی نیستند و در اکثر موارد به سرطان تبدیل نمی شوند. با این حال، HPV همچنان در بدن شما مانده و باعث می شود زگیل مقعد مجدداً عود نماید. طبق برخی از تحقیقات اخیر پزشکی ادعا شده است که احتمال از بین رفتن این ویروس در بدن فرد پس از گذشت چندین سال در صورتی که سیستم ایمنی بدن او قوی شده باشد، وجود دارد. ولی لازم به ذکر است که این تحقیقات در دست بررسی هستند و هنوز نتیجه ای قطعی گرفته نشده است.

چگونه می توان از زگیل مقعدی جلوگیری کرد؟

آزمایش اچ پی وی معمولاً انجام نمی شود، اما واکسن اچ پی وی گارداسیل در دسترس است و به افراد زیر 45 سال تزریق آن توصیه می شود.

تصویر واکسن زگیل تناسلی اچ پی وی hpv

CDC (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری) توصیه می کند که افراد در سن 11 یا 12 سالگی واکسینه شوند تا بتوانند از ورود ویروس به بدن جلوگیری کنند. راه های دیگر برای جلوگیری از انتقال HPV و زگیل های مقعد عبارتند از:

 • پرهیز از رابطه جنسی کنترل نشده
 • استفاده از روش های محافظت کننده مانند کاندوم یا سد دندانی
 • محدود کردن تعداد شرکای جنسیت
 • اگر فکر می کنید که به اچ پی وی مبتلا هستید یا به آن شک دارید، حتما پیش از رابطه جنسی شریک خود را در جریان بگذارید.
 • هر چند وقت یک بار آزمایش دهید تا از سلامت جنسی خود مطمئن شوید.

سوالات متداول

8 دیدگاه

 1. gholam گفت:

  سلام جناب دکتر من چند وقته که حس میکنم بالای مقدم کمی زخم شده و به حالت برجسته دراومده. به نظرتون چه نوع بیماری میتونه باشه؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. اگر بالا تر از سوراخ مقعد می باشد و برجستگی ندارد، ممکن است شقاق مقعدی باشد. نیاز هست که معاینه شوید. حضوری تشریف بیارید یا عکی گرفته و به شماره واتساپ 09197715527 ارسال کنید تا مشاوران بررسی کنند.

 2. زهرا گفت:

  عرض ادب وقت بخیر،سوالی داشتم ،،مدتی درحدود سه ماه میشه ک متوجه شدم دونه های تقریبا ریزی دوطرف مقعدم ایجاد شده و رفتم پیش پزشک اول اسیکلویر تجویز کردن و گفتن واکسن گارداسیل بزنم ،واکسن رو هنوز نزدم،لسیکلویر ملتهب شون کرد و مجبورشدم برم دکتر پوست و برام الدارا تجویز کزدن وقتی استفاده کردم هیچ تفاوتی نکرد و اون شقاق مقعدی رو تحریک کرده زیاد ک حالت ورم کردگی و خارش پیدا کرده ،،بنظر شما من چیکار کنم ،،ممنون میشم جواب بدین،،خیلی هم میترسم ک ایدز نباشه 😭

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. برای اطمینان بهتره که آزمایش بدین. به احتمال بسیار زیاد زگیل تناسلی هستن. آزمایش Hpv یا تست پاپ اسمیر بهتون کمک میکنه. برای از بین بردن زائده ها و شقاق هم میتونید لیزر انجام بدید. کمتر از یک ساعت درمانتون زمان میگیره. برای تعیین نوبت با شماره ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸ تماس بگیرید.

 3. ناشناس گفت:

  سلام دکتر من زگیل سفید رنگی رو مقعدم زد
  بعد از مصرف پودوفیلین در روز سوم کامل از بین رفت
  ولی ب شدت پوست اطراف مقعد و خود مقعد سوخت
  پماد ضد قارچ و تترا زدم و خوب شد
  الان از داخل دوسه تا برامدگی حس میکنم ک دست میزنم یا تمیزشون میکنم مقداری درد میگیره یا هر از گاه خونریزی دارم از درون
  راهنمایی کنید لطفا

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. پوست مقعدتون حساس شده یا اینکه نسبت به یکی از پمادهایی که مصرف میکردید آلرژی داشتید. ابتدا تست اچ پی وی یا پاپ اسمیر بدید و برای درمان زگیل ها با لیزر یا کرایو اقدام به درمان کنید. برای ارتباط با کارشناسان ما درمورد انتخاب بهترین راه درمان با شماره ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸ تماس بگیرید.

 4. هما گفت:

  سلام شرمنده من حدود دو ماه هست که چند تا زائده اطراف مقعدم دراومده که فکر میکنم زیگیل مقعد هستن چطوری میتونم درمانشون کنم. میشه لطفا یه راهکار بگین که تو خونه انجام بدم چون من شهرستان هستم و تهران کسی رو نداریم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. متاسفانه روش های خانگی درمان قطعی ندارند و باید برای درمان با کرایو یا لیزر اقدام کنید. نسبت به شرایط شما لیزر گزینه بهتری هست چون میتونید یک ساعته درمان شده و به محل زندگیتون برگردید. شماره های تماس برای مشاوره و تعیین نوبت ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱ – ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما