خطرناک ترین مشکلات جنسی مردان ؛ بیماری ها، علائم و نشانه ها

09/30/2020
خطرناک ترین مشکلات جنسی مردان ؛ بیماری ها، علائم و نشانه ها

اغلب مردان این تصور را دارند؛ که در صورت ابتلا به مشکلات جنسی مردان از طریق بیماری های آمیزشی و STD عوارض متعددی برای فرد ایجاد شده و بیمار را آگاه می کند. ولی خوب است بدانید؛ اغلب بیماری های آمیزشی در مردان هیچ نشانه و علامتی را ایجاد نمی کنند و به همین علت یا دیر تشخیص داده می شوند و یا با بیماری های دیگر به اشتباه تشخیص داده می شود.
درک خطرات و آگاهی از علائم و نشانه های STD های معمول در مردان برای هر مردی که از نظر جنسی فعال است، اهمیت زیادی دارد. برخی از بیماری های رایج جنسی عبارتند از:

ویروس اچ پی وی (HPV) – پاپیلومای انسانی

ویروس اچ پی وی مجموعه از ویروس هایی است که شامل بیش از 150 گونه متفاوت است، در حالی که بیشتر این سویه ها کاملا بی ضرر هستند، 40 مورد به طور بالقوه مضرند. HPV یکی از شایع ترین بیماری های منتقله از راه جنسی و همچنین مشکلات جنسی مردان است که اکثر مردان و زنان در طول زندگی خود یک سویه از ویروس را دریافت می کنند. طبق گزارش CDC، در ایالات متحده هر ساله حدود 14 میلیون مورد جدید HPV گزارش می شود.
سویه های کم خطر این ویروس در بعضی از افراد باعث ایجاد زگیل های تناسلی میشود، در حالی که انواع خطرناک آن در مردان می تواند به سرطان های مقعد، گلو و آلت تناسلی منجر شوند. ویروس HPV می تواند از طریق تماس پوست با پوست انتقال یابد و بیشتر از طریق رابطه جنسی مقعدی، دهانی و یا واژنی منتقل می شود. به طور معمول مردان مبتلا به ویروس اچ پی وی علائمی ندارند. اما دسته ای علائمی به این شرح را تجربه می کنند :

 1. زگیل تناسلی (زائده های صاف و گوشتی یا خوشه ای که به شکل گل کلم به نظر می رسد.) عکس اچ پی وی دهان
 2. زگیل در دهان یا گلو (از طریق رابطه جنسی دهانی با یک شریک آلوده)

جلوگیری از ویروس اچ پی وی HPV

بر خلاف دیگر STD ها، که فقط می توان از طریق استفاده از کاندوم از آنها جلوگیری نمود، HPV دارای واکسنی است تا از بروز آن جلوگیری شود. دو واکسن گارداسیل Gardasil و سرواریکس Cercarix توسط FDA برای پیشگیری از HPV تایید شده است. هر دو این واکسن ها در پیشگیری از انواع خطرناک این ویروس یعنی HPV 16 و 18 موثرند. این دو نوع ویروس عامل ایجاد سرطان دهانه رحم (70 درصد) می باشند. همچنین این واکسن دارای انواع 6 و 11 است که عامل ایجاد بیش از 90 درصد زگیل های تناسلی است.
گرچه تزریق این واکسن فقط برای زنان 11 تا 26 ساله توصیه می شود. اما در حال حاضر پسران و مردان 11 تا 21 ساله نیز می توانند برای جلوگیری از زگیل های تناسلی این واکسن را دریافت کنند.

کلامیدیا

کلامیدیا یک STD است که منجر به مشکلات جنسی مردان می شود و همچنین باکتریایی است که در طول رابطه جنسی مقعدی، دهانی و یا واژنی انتقال می یابد. این بیماری یکی از شایعترین STDs در ایالات متحده است. بسیاری از افراد مبتلا به عفونت کلامیدیا هیچ علامت یا نشانه ای ندارند، اما دسته ای از مردان پس از آلوده شدن به این عفونت علائمی به این شرح را تجربه می کنند :

 1. درد هنگام ادرار کردن
 2. ترشح از آلت تناسلی
 3. تورم بیضه ها

هنگامی که کلامیدیا رکتوم شما را آلوده می کند، علائم شدت می یابد و ممکن است علائمی به این شرح ایجاد شوند :شیوع کلامیدیا در مردان و زنان

 1. درد رکتوم
 2. ترشح
 3. خونریزی

سوزاک

سوزاک یک عفونت باکتریایی است که می تواند بر مقعد، گلو یا مجرای ادرار تأثیر بگذارد. این بیماری نیز در طول رابطه جنسی مقعد، دهان و یا واژن انتقال می یابد. اکثر مردان مبتلا به این عارضه هیچ نشانه ای ندارند. اما دسته ای دیگر عوارضی دارند که عبارتند از :                                        عکس سوزاک

 • درد هنگام ادرار کردن
 • ترشحات سبز، سفید یا زرد از آلت تناسلی
 • تورم بیضه ها
 • درد مفاصل
 • راش پوستی

هپاتیت ب

هپاتیت ب نوعی از هپاتیت است که توسط ویروس هپاتیت ایجاد می شود. این عارضه در دسته مشکلات جنسی مردان قرار دارد و بر خلاف سایر بیماری های عفونی معمولی که می توانند علایم واضحی را در اطراف دستگاه تناسلی ایجاد کنند، باعث التهاب خطرناکی در کبد می شوند. این ویروس از طریق تماس با خون یا مایعات بدن فرد انتقال می یابد.
اغلب این افراد هیچ نشانه ای ندارد و دسته ای دیگر علائمی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا را تجربه می کنند. اگر فرد علائم نداشته باشد، و ویروس درمان نشود می تواند آسیب جدی به کبد وارد کند. اگر علائم هپاتیت ب ظاهر شوند، عبارتند از :

 1. کاهش اشتها
 2. تب پایین (کاهش درجه حرارت بدن)
 3. درد مفصلی
 4. حالت تهوع و استفراغ
 5. زردی پوست (رنگ زرد به پوست و ادرار تیره)

تبخال ( هرپس سیمپلکس )

هرپس سیمپلکس یک عفونت ویروسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. هرپس ممکن است بر روی دهان (هرپس زودرس یا نوع HSV) یا اندام تناسلی (تبخال تناسلی یا نوع HSV) تاثیر بگذارد. این ویروس از طریق تماس مستقیم با دهان یا نواحی تناسلی فرد مبتلا به آن انتقال می یابد. ویروس هرپس سیمپلکس


علائم تبخال دردناک است ولی اغلب بیماران علائم چندانی را تجربه نمی کنند. افراد مبتلا به این بیماری اغلب دچار تبخال هایی شبیه به جوش می شوند. علائم این عارضه معمولاً بین دو روز تا دو هفته بعد از عفونت رخ می دهد. اغلب شروع بیماری شدید است. علائم رایج تبخال در مردان عبارتند از:
 1. خارش یا سوزش پوست در ناحیه ای که تبخال ظاهر می شود.
 2. تبخال روی آلت تناسلی یا بیضه ها، یا در داخل و اطراف مقعد، باسن یا ران
 3. تبخال بر روی لب ها، زبان، لثه ها، و سایر قسمت های بدن
 4. درد عضلات در پشت، باسن، ران، یا زانو
 5. تورم و گاهی اوقات لخته در گره های لنفاوی در کشاله ران
 6. کاهش اشتها
 7. تب
 8. احساس ناخوشی

سیفلیس

بیماری سیفلیس دارای عامل باکتریایی است که می تواند از طریق رابطه جنسی مقعدی، دهانی و یا واژنی انتقال یابد. سیفلیس به دلیل ارتباط آن با HIV و افزایش خطر ابتلا به HIV یکی از جدی ترین مشکلات جنسی مردان محسوب می شود. سیفلیس دارای چهار مرحله مختلف است: اولیه، ثانویه، پنهان و سوم. هر مرحله مجموعه ای از علائم مخصوص به خود را دارد. علائم سیفلیس اولیه در مردان ایجاد یک ضایعه بسیار کوچک و بی درد است که معمولًا روی آلت تناسلی، مقعد، لب ها
گره های لنفی متورم ایجاد می شود.
علائم سیفلیس ثانویه ممکن است شامل بثورات پوستی بدون خارش در کف دست یا پاها باشد. از سایر علائم این مرحله می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 • احساس خستگی
 • گلو درد
 • سردرد
 • تورم غدد لنفاوی

نشانه های مرحله پنهان سیفلیس متوقف شدن بیماری و از بین رفتن علائم آن است. بروز سیفلیس مرحله سوم، نادر است، اما در صورت بروز عوارض جدی را به همراه دارد که عبارتند از :

 • مشکلات قلبی
 • آسیب به سیستم عصبی، از جمله مغز
 • آسیب به سایر قسمت های بدن

سیفلیس مرحله سوم می تواند به طور جدی مشکلات جنسی مردان را ایجاد کند و حتی مرگ را در پی داشته باشد. این مرحله چندین سال پس از ابتلا به عفونت اولیه ایجاد می شود.

پیشگیری از مشکلات جنسی مردان و بیماریهای مقاربتی STD

مهم ترین راهکار پیشگیری از بیماری های آمیزشی و اختلالات جنسی مردان ، برقراری رابطه جنسی سالم است. یعنی رابطه ای که در آن از سلامت شریک جنسی اطمینان داشته و در طی رابطه از وسایل محافظت کننده مانند کاندوم استفاده نمایید. پرهیز از رابطه جنسی با شرکای مختلف از سایر راه های جلوگیری از بیماری های آمیزشی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق سایت محفوظ می باشد.