فرق زگیل تناسلی با جوش معمولی چیست؟

11/21/2020
فرق زگیل تناسلی با جوش معمولی چیست؟

انواع جوش ها یا برآمدگی های پوستی از جمله عواملی می باشند که تمامی انسان ها در طول دوره رشد، بلوغ و زندگی خود با آنها روبرو می شوند. اما بحثی که در واقع در این مقاله مطرح است؛ این است که فرق زگیل تناسلی با جوش معمولی چیست؟

بیایید با هم نگاهی به تفاوت بین این دو زائده پوستی بیندازیم تا بتوانیم درک درستی از تفاوت بین آنها داشته باشیم.

جوش یا آکنه چیست؟

زمانی که فولیکول های مو توسط سلول های مرده پوست یا چربی بسته میشوند، پوست در وضعیتی قرار می گیرد که برآمدگی هایی به اسم جوش یا آکنه بر سطح آن ظاهر می شود.

انواع جوش ها که در نواحی مختلف بدن مانند صورت، دست ها، پاها و پشت کتف یا کمر ظاهر میشوند که ظاهری قرمز، سفید ( جوش های چربی ) یا سر سیاه دارند. جوش ها شبیه به بادکنک های ریز و متورم هستند. این زائده ها مضر یا سرطانی نیستند ، اما ممکن است رشد پیدا کرده و تعداد آنها زیاد شود. به خصوص اگر توسط عوامل دیگر مانند لباس های تنگ یا مالش دستکاری شوند.

جوش ها به همراه زگیل های تناسلی دو بیماری شایع پوستی هستند. این دو زائده پوستی ممکن است در مواردی به اشتباه گرفته شوند. پس باید به محل رویش آنها دقت کرد تا بتوان به درستی نوع آن را تشخیص داد.

زگیل تناسلی چیست؟

همانطور که پیشتر ذکر گردیم، زگیل ها برآمدگی های کوچک یا خوشه ای هستند که در سطوح مختلف پوست امکان رشد دارند اما زگیل های دستگاه تناسلی در ناحیه واژن ، ولو (دهانه داخلی واژن) ، آلت تناسلی یا مقعد ظاهر می شوند.

البته در مواردی امکان رشد زگیل تناسلی در دهان نیز وجود دارد.

رنگ این زائده های پوستی می تواند با گذر زمان دچار تغییرات شود ولی عموما زگیل های تناسلی  می توانند به رنگ گوشتی باشند و نسبت به رنگ پوست شما فرق کنند. همچنین می توانند به شکل قهوه ای یا صورتی هم ظاهر شوند.

سطح زگیل های تناسلی هنگام لمس ناهموار و برجسته می باشند. در ابتدا به شکل تکی هستند و در صورت عدم درمان رشد کرده و به شکل خوشه ای تبدیل می شوند.

چه عواملی باعث ایجاد جوش و زگیل تناسلی می شود؟

یکی دیگر از موضوعاتی که می توان در ارتباط با فرق زگیل تناسلی با جوش بررسی کرد، عوامل به وجود آمدن آن ها می باشد.

شایع ترین عوامل در ایجاد زگیل یا جوش های پوستی دستگاه تناسلی عبارتند از:

  1. اصطکاک تماس پوست و پارچه از طریق لباس و لباس زیر می تواند باعث ایجاد جوش یا آکنه های پوستی شود.
  2. خارش یا مالش مکرر بین لباس و پوست می تواند پوست ظریف ناحیه تناسلی را تحریک کرده و باعث این رشدهای کوچک شود.
  3. اصطکاک ناشی از رابطه جنسی ممکن است باعث ایجاد زائده مانند خال گوشتی دستگاه تناسلی شود.
عکس جوش و زگیل تناسلی

عکس جوش و زگیل تناسلی

از عوامل رایج رشد جوش و آکنه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بارداری

 تغییر در بافت هورمونی در دوران بارداری می تواند خطر ابتلا به انواع جوش ها یا زگیل های تناسلی را در بدن شما افزایش دهد. آکنه ها می توانند در دوران بارداری به سرعت رشد کنند.

چاقی و اضافه وزن

چاقی افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند بیشتر در معرض جوش و آکنه های پوستی قرار می گیرند. وزن اضافی باعث افزایش اصطکاک پوست می شود و نواحی بیشتری از پوست را با جوش ها درگیر می کند.

دیابت نوع 2

یکی از نشانه های دیابت نوع 2 یا سطح بالای انسولین در بدن وجود جوش ها و آکنه های پوستی می باشد.

دوران بلوغ و سن

دوران بلوغ یکی از حساس ترین دوران برای بدن هر فرد دختر و پسر می باشد. زیرا با تغییرات هورمونی زمینه های زیادی برای رشد جوش ها در بدن ایجاد می شوند. همچنین این زائده های پوستی بیشتر در افراد 60 سال به بالا دیده می شود.

ژنتیک

 اگر اعضای خانواده ای دارید که دارای انواع زائده های پوستی هستند ، احتمال ایجاد آن ها در شما هم بیشتر است.

چگونه تفاوت زگیل تناسلی با جوش تشخیص داده می شود؟ 

اگر فردی هستید که در طول زندگی خود دائم با انواع جوش های معمولی درگیر هستید، به یک متخصص پوست مراجعه کنید ولی اگر دچار زائده ای غیر معمول در دستگاه تناسلی خود شده اید، یا شک دارید که به ویروس اچ پی وی hpv مبتلا شده اید یا خیر، بهتر است به پزشک متخصص درمان زگیل تناسلی مراجعه کنید. 

در روند تشخیص، پزشک توسط معاینه فیزیکی زائده های پوستی شما را بررسی می کند. همچنین ممکن است برای تشخیص دقیق تر نمونه برداری از آن ها را تجویز کند.در ادامه برای نمونه برداری ، پزشک لابراتوار یکی از این زائده ها را برداشته و مورد بررسی آزمایشگاهی قرار می دهد. در مواردی هم ممکن است از فرد مشکوک آزمایش خون گرفته شود. 

حالا که تفاوت زگیل تناسلی با جوش را می دانید، هرگز اسکین تگ ها را با این دو زائده پوستی به اشتباه نمی گیرید.

اسکین تگ ( گوشت اضافه ) چیست؟

امروزه در موارد بسیاری دیده شده که اسکین تگ ها ( زائده ها یا منگوله های گوشتی ) را با این زگیل ها به اشتباه می گیرند. لازم دیدیم که توضیح مختصری نیز در ارتباط با این نوع نیز داشته باشیم.

اسکین تگ یا همان تگ های پوستی، زائده هایی بدون درد و دور از خطر سرطانی هستند که روی پوست ایجاد می شوند. آنها توسط ریشه کوچک و نازکی به نام دمگل به پوست متصل می شوند. اسکین تگ ها در زنان و مردان رایج هستند ، به خصوص پس از 50 سالگی. این زائده های کوچک می توانند در هر نقطه از بدن شما ظاهر شوند ، اگرچه معمولاً در مکان ایجاد میشوند که پوست دچار چین خوردگی شده است. مانند:

  • زیر بغل
  • کشاله ران
  • ران
  • پلک ها
  • گردن
  • زیر سینه ها
عکس واضح اسکین تگ

عکس واضح اسکین تگ

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
تمام نظرات را نمایش بده

تمامی حقوق سایت محفوظ می باشد.