عوارض زگیل تناسلی در بارداری زنان و انتقال احتمالی آن به جنین

10/19/2020
عوارض زگیل تناسلی در بارداری زنان و انتقال احتمالی آن به جنین

زگیل تناسلی عفونت منتقله از راه مقاربتی – جنسی (STI) می باشد. زگیل ها به طور معمول به صورت زائده ای گوشتی در بافت تناسلی زنان و مردان ظاهر می شوند؛ هرچند بسیاری از افراد هرگز علائمی را تجربه نمی کنند و از زگیل های خود خبر ندارند! این بی اطلاعی ممکن است به مرور زمان پیامد های خطرناکی از جمله سرطان دستگاه تناسلی را به همراه داشته باشد. یکی دیگر از پیامدهای نگران کننده زنان زگیل تناسلی در بارداری است که در ادامه به بررسی روشن تر این موضوع می پردازیم.

به همین خاطر به کسانی که از نظر جنسی فعال هستند پیشنهاد می شود تا چند ماه یک بار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند تا از سلامت جسمی خود اطمینان یابند.
زگیل های دستگاه تناسلی توسط سویه های خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی – ویروس اچ پی وی (HPV) ایجاد می شود. HPV شایع ترین ویروس در میان بیماری های مقاربتی STI است. لازم به ذکر است که دسته ای از سویه های ویروس اچ پی وی وجود دارند که باعث ایجاد زگیل های تناسلی نمی شوند و فقط برخی از گونه های این ویروس منجر به زگیل می شوند.

زگیل تناسلی چه تاثیری بر بارداری دارد؟

اگر سابقه ابتلا به ویروس اچ پی وی hpv را داشته اید، باید این موضوع را با دکتر زنان خود در دوران بارداری در میان بگذارید. همچنین باید آن ها را مطلع سازید که آیا به هر گونه زگیل در ناحیه تناسلی خود دچار شده اید یا خیر.

اگر به داشتن اچ پی وی خود شک دارید ، پزشک به عنوان بخشی از مراقبت های قبل از تولد ، بدن شما را از نظر ابتلا به هر گونه ویروس ارزیابی می کند.
اگرچه ویروس hpv روی جنین تاثیری ندارد اما؛ پزشک باید از رشد طبیعی سلول ها و کارایی درست آن ها اطمینان کامل داشته باشد پس هر نوع اتفاق غیر معمولی را با او در میان بگذارید.

یکی دیگر از روش های جلوگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی استفاده از واکسن سرواریکس و واکسن گارداسیل قبل از ابتلا به ویروس می باشد.

آیا زگیل تناسلی در بارداری عوارض احتمالی دارد؟

همان طور که پیشتر ذکر شد، به طور معمول زگیل های تناسلی تاثیری در بارداری شما نمی گذارند. با این حال ، مواردی وجود دارند که این زائده ها ممکن است عوارضی ایجاد کنند.

اگر در دوران بارداری به این عارضه مبتلا باشید ، زگیل می تواند بزرگتر از حد معمول شود. برای برخی از زنان ، این زائده می تواند خروج ادرار را دردناک یا همراه با سوزش کند. زگیل های بزرگ نیز ممکن است باعث خونریزی حین زایمان شوند. گاهی اوقات ، زگیل روی دیواره واژن می تواند کشش کافی واژن را هنگام زایمان دشوار کند. در این موارد ممکن است زایمان به روش سزارین انجام شود.

تاکید می کنیم! به ندرت ممکن است زگیل های دستگاه تناسلی به کودک شما منتقل شوند. ولی اگر این اتفاق رخ دهد، در این موارد نوزاد شما معمولاً چندین هفته پس از تولد دچار زگیل در دهان یا گلو می شود.

متاسفانه تا به امروزه ثابت نشده است که گونه های ویروس اچ پی وی HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند خطر سقط جنین یا مشکلات زایمان را افزایش می دهند یا خیر.

روش های درمان زگیل تناسلی برای زنان باردار

هیچ درمان قطعی برای ویروس اچ پی وی وجود ندارد ، اما داروهایی در دسترس هستند که می توانند زگیل ها را درمان کنند تا دیده نشوند. تعداد بسیار کمی از این داروها برای استفاده در دوران بارداری تجویز شده اند.

اگر داروهای از بین بردن زگیل استفاده می کنید که قبل از بارداری تجویز شده اند ، باید قبل از ادامه استفاده با پزشک خود صحبت کنید.
هرگز نباید برای درمان زگیل های تناسلی با داروهای بدون نسخه اقدام کنید. این روش های درمانی به ویژه برای استفاده در بافت حساس دستگاه تناسلی ، می توانند منجر به درد و تحریک بیشتر شوند.

اگر تجربه زگیل تناسلی در بارداری را دارید و اندازه آن به قدری می باشد که به نظر پزشک ممکن است در زایمان تداخل ایجاد کنند ، ممکن است پزشک با نظر خود آن ها را بر دارد. این روش ها می توانند شامل عبارات زیر باشند:

  1. انجماد زگیل ها با نیتروژن مایع ( کرایوتراپی )
  2. جراحی باز ( به روش سنتی بریدن )
  3. درمان زگیل تناسلی با لیزر و سوزاندن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
تمام نظرات را نمایش بده

تمامی حقوق سایت محفوظ می باشد.