همه چیزهایی که لازم است در رابطه با انواع زگیل تخت بدانید !

10/26/2020
همه چیزهایی که لازم است در رابطه با انواع زگیل تخت بدانید !

زگیل تخت ، به زگیل های نرم، مسطح، گوشتی گفته می شود که رنگ قهوه ای و زرد داشته و معمولاً اندازه بسیار کوچکی دارند. این نوع زگیل ها اغلب بر روی صورت، دست، یا پاها یافت میشوند و تعداد زیادی از آنها بر روی پوست ظاهر میشوند. زگیل های تخت با نام زگیل های نوجوانی نیز شناخته می شوند، زیرا بیشتر در کودکان و نوجوانان یافت می شود. عامل این نوع زگیل های ویروس مسری اما خوش خیم است.

شناسایی زگیل های تخت

زگیل های تخت کوچک‌تر از سایر زگیل ها هستند و بر خلاف سایر زگیل ها سطح آن ها صاف است، آنها به کندی رشد می کنند. زگیل های تخت می توانند در اشکال دایره یا بیضی مشاهده شوند و معمولا بین 1-3 میلی متر قطر دارند. رنگ این زگیل ها از قهوه ای مایل به صورتی تا گوشتی متفاوت است. آنها می توانند در گروه هایی بین 20 تا 200 زگیل رشد کنند. این زگیل ها اغلب در مردان در ناحیه ریش و در زنان در قسمت هایی مانند دست ها و پاها ایجاد می شوند.

شکل شناسایی زگیل های تخت

شناسایی زگیل های تخت

زگیل های تخت بر اثر چه عواملی به وجود می آیند؟

تمام زگیل های تخت ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی – ویروس اچ پی وی (HPV) ایجاد می شوند، که دارای بیش از 100 نوع مختلف است. زگیل تناسلی تخت ناشی از انواع 3، 10، 28 و 49 این ویروس ایجاد می شوند. البته این سویه ها از ویروس HPV خوش خیم هستند.
HPV مسری است و با دست زدن به زگیل یا استفاده از حوله یا سایر وسایل شخصی بیمار، از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. این ویروس معمولاً از طریق یک برش یا خراش روی پوست وارد بدن می شود. همچنین این بیماری می توانید از یک قسمت از بدن به دیگری نواحی گسترش یابد.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به زگیل تخت هستند ؟

زگیل های غیر تناسلی در 7 تا 10 درصد از جمعیت وجود دارد. و اکثر موارد در جوانان بین 12 تا 16 ساله می باشد. زگیل ها یکی از سه بیماری شایع پوستی هستند که قابل درمان می باشد و احتمال بروز آن در بین در مردان و زنان مساوی است. از گروه هایی که بیشتر در معرض این ویروس قرار می گیرند می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 • کودکان شانس بیشتری برای دریافت زگیل دارند زیرا آنها اغلب بوی پوست خود بریدگی یا خراش دارند و می توانند در تماس نزدیک با کودکان دیگر باشند.
 • جوانانی که موهای زائد خود را میتراشند از ناحیه صورت، گردن، یا پاها در معرض خطر بیشتری قرار دارند.
 • مبتلایان به آکنه و جوش صورت نیز می توانند به راحتی این ویروس را دریافت کنند.
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند.(ابتلا به بیماری های مزمن، انجام شیمی درمانی، پرتودرمانی، مصرف برخی و …) در معرض خطر ابتلا به HPV هستند.
 • بهداشت ضعیف همچنین می تواند خطر ابتلا به زگیل ها را افزایش دهد.

آیا شما نیاز به مراجعه نزد پزشک دارید ؟

این زگیل ها معمولاً با ظاهر متفاوت خود قابل تشخیص هستند، اما اگر شما مواردی غیر طبیعی را بر روی پوست خود مشاهده می کنید، لازم است با دکتر متخصص در این زمینه مشورت نمایید. در برخی موارد، ممکن است پزشک قادر به تشخیص زگیل ها نباشد. که در این مورد انجام نمونه برداری را توصیه می کند. همچنین اگر زگیل تخت بزرگ تر، تغییر رنگ داده یا دچار خونریزی شوند، لازم است با پزشک مشورت نمایید.

درمان زگیل تخت

زگیل های تخت معمولاً خود به خودی ناپدید می شوند و نیازی به درمان ندارند. با این حال، انجام برخی از روش های درمان به تسریع در این فرآیند کمک می نماید.زگیل های تخت اغلب روی صورت و دست ها ایجاد می شوند، بنابراین درمان های تهاجمی برای آنها انجام نمی شود، زیرا که احتمال ایجاد اسکار بعد از درمان وجود دارد.
برای درمان زگیل هایی تخت پزشکان از درمان های موضعی مانند استفاده از پماد های موضعی استفاده می کنند. این کرم ها با تحریک پوست، آن را پوسته پوسته نموده و زگیل را از بین می برند. برخی از کرم های مناسب برای درمان زگیل های تحت عبارتند از :

 1. کرم رتینوئیک اسید 0.05 درصد
 2. پماد آلدرا
 3. کرم بنزوئیل پراکسید 5 درصد

درمان های خانگی زگیل ها

روش های مختلفی از  درمان خانگی برای حذف زگیل های تخت وجود دارد، اما اکثر آنها مورد بررسی های پزشکی قرار نگرفته است.
از آنجا که زگیل های تخت اغلب در تعداد زیاد و روی صورت رخ می دهند، توصیه می شود قبل از استفاده از داروهای خانگی که ممکن است پوست شما را سوزانده یا اسکار ایجاد کنند، با پزشک خود مشورت کنید. استفاده از داروهای خانگی کم خطر نظیر سالیسیلیک اسید می تواند به درمان این زگیل ها کمک نماید، اما اگر زگیل ها با استفاده از درمان های خانگی درمان نشود، لازم است با دکتر یا متخصص پوست مشورت نمایید.

مدت زمان بهبودی زگیل تخت

طبق گزارش سایت پزشکی healthline زگیل های تخت معمولا خود به خودی ناپدید می شوند. البته این فرآیند ممکن است یک یا دو سال به طول بیانجامد. مدت زمان بهبودی این زگیل ها وابسته به عوامل مختلفی نظیر سلامت عمومی، نوع زگیل و ناحیه ای که زگیل ها روی آن قرار دارند و .. است. به طور کلی، 23 درصد این زائده ها در طی دو ماه، 30 درصد در طی سه ماه و 78 درصد از آنها طی دو سال به ناپدید می شوند.

چشم انداز زگیل های تخت

در اکثر موارد، این زائده های زگیل تخت بدون عوارض و خود به خودی از بین می روند. زگیل ها می توانند به سایر نواحی بدن گسترش پیدا کنند، همچنین می توانند مجدداً عود نمایند. تقویت سیستم ایمنی بدن می تواند به سلامت بدن کمک کند همچنین ممکن است در افزایش سرعت بهبودی نیز اثر گذار باشد. سیستم ایمنی بدن خود را با رژیم غذایی درست، خواب کافی و .. تقویت کنید.

جلوگیری از زگیل های تخت

زگیل تخت توسط یک ویروس عفونی ایجاد می شود و از طریق لمس گسترش می یابد. برای جلوگیری از گسترش ویروس HPV که موجب زگیل های تخت می شود، موارد زیر را رعایت نمایید :

 • زگیل ها دستکاری و یا زخم نکنید.
 • دست های خود را بعد از لمس زگیل بشویید.
 • از حوله یا وسایل شخصی دیگران استفاده نکنید.
 • وسایل بازی کودکان را پاکیزه و ضدعفونی کنید.
 • پوست خود را تمیز و خشک نگه دارید.
 • در فضای باز عمومی و یا در رختکن لباس ها از دمپایی استفاده کنید.
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
تمام نظرات را نمایش بده

تمامی حقوق سایت محفوظ می باشد.