آیا می توانید اچ پی وی (HPV) داشته باشید، در حالی که زگیل ندارید ؟

08/03/2020
آیا می توانید اچ پی وی (HPV) داشته باشید، در حالی که زگیل ندارید ؟

ویروس پاپیلومای انسانی اچ پی وی (HPV) یک گروه از ویروس ها و یکی از رایج ترین انواع آلودگی یا بیماری های جنسی (STI) در ایالات متحده است. تقریبا تمام افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، در مقطعی از زندگی خود مبتلا به HPV می شوند و یا آن را انتقال می دهند. بیشتر از 150 سوش مختلف از این ویروس وجود دارد.

برخی از انواع ویروس اچ پی وی می تواند باعث زگیل شود. انواع دیگر می توانند منجر به سرطان های خاص شوند. همچنین بسیاری از افراد مبتلا به اچ پی وی HPV هیچ علائمی ندارند. این ویروس معمولاً علائمی غیر از زگیل، مانند مشکل در بلع و خفگی را ایجاد می کند. علائم این ویروس اغلب بدون درمان نیز ناپدید می شوند. در واقع می توان گفت قدرت سیستم ایمنی بیمار تعیین می کند که چه زمانی بیماری به شکل زگیل نمایان شود.

علائم اچ پی وی HPV

اکثر افراد مبتلا به ویروس اچ پی وی HPV هرگز علائمی را تجربه نمی کنند. تخمین زده می شود که در عرض دو سال از هر 9 مورد، 10 مورد بدون درمان بهبود یافته اند. اما زمانی که ویروس در بدن گسترش می یابد، علایم آن نیز وجود دارد. علائمی که ایجاد می شوند بستگی به نوع HPV دارد. برخی از انواع اچ پی وی مثل نوع 6 و 11 می تواند باعث زگیل شود. و انواع دیگر، از قبیل HPV-16 و HPV-18 علاوه بر ایجاد زگیل، می توانند منجر به سرطان های خاص شوند. همان نوع از HPV که می تواند زگیل های تناسلی را ایجاد کند، ممکن است باعث ایجاد زگیل در دهان و یا گلو شود. سایر علائم اچ پی وی در دهان و گلو عبارتند از:

 • گوش درد
 • گرفتگی صدا
 • گلو درد که از بین نمی رود
 • درد هنگام بلعیدن
 • کاهش وزن
 • تورم غدد لنفاوی

زگیل

زگیل ها یک عارضه رایج هستند و غده های گوشتی خوش خیمی است که بر روی پوست رشد می کند، زگیل تناسلی بعد از ورود ویروس اچ پی وی به بدن ظاهر می شوند و ممکن است هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها پس از اینکه ویروس وارد بدن شده است، ظاهر شود. بسته به نوع اچ پی وی HPV زگیل می تواند در نواحی مختلفی از بدن ایجاد شود. انواع زگیل ها عبارتند از :

زگیل های معمولی

این زگیل ها زبر و قرمز هستند و معمولاً روی آرنج، انگشتان دست و یا پا ظاهر می شوند. زگیل های معمولی ممکن است دردناک باشند و یا خونریزی کنند.

زگیل ناحیه تناسلی

زگیل تناسلی، همان طور که از نام آن پیدا است، این عارضه به صورت زگیل تناسلی در مردان و زنان ظاهر می شوند، آنها می توانند بر روی فرج، آلت تناسلی، درون مهبل، حنجره، گلو (در صورتی که رابطه داشته باشید.) و یا در رحم ظاهر شوند. این زگیل ها معمولاً ظاهری شبیه به گل کلم دارند، دچار خارش می شوند و اما به ندرت درد دارند.

 

عکس زگیل معمولی و تناسلی

زگیل های تخت

این زگیل در مناطق تاریک پوست شروع به رشد می کند البته آنها می توانند در هر کجای بدن نیز ایجاد شوند. ظاهر این زگیل ها تخت و صاف است.

میخچه کف پا

این زگیل علائمی مانند سوزش، زمختی و دانه دانه بودن را دارد و اغلب در قسمت های کف پا رشد می کند، که ممکن است باعث ناراحتی شود.

اچ پی وی و سرطان

برخی از انواع اچ پی وی ممکن است منجر به سرطان های خاص شوند. با توجه به آمار منتشر شده از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، ویروس اچ پی وی HPV عامل بیش از 31000 سرطان در هر سال است. سرطان دهانه رحم شایع ترین سرطان مرتبط با HPV است. علائم سرطان دهانه رحم شامل موارد زیر است:

 • خونریزی نامنظم واژینال
 • ترشحات غیر معمول واژن
 • مشکل ادرار کردن یا حرکات روده
 • خستگی
 • کاهش وزن

سرطان های دیگر که ممکن است به علت اچ پی وی باشد عبارتند از:

 • سرطان واژن و فرج
 • سرطان آلت تناسلی و اسکروتوم (کیسه بیضه)
 • سرطان حنجره
 • سرطان در پشت گلو (اوروفارنکس)

تشخیص و پیگیری به موقع اچ پی وی HPV و دیگر STI ها می تواند این اطمینان را به شما بدهد که هرگونه نتایج غیر طبیعی به سرعت مورد توجه قرار می گیرد.

اچ پی وی چگونه منتقل می شود؟

HPV یک ویروس است که معمولا با تماس، پوست با پوست انتقال می یابد. این انتقال اغلب در طول رابطه جنسی واژنی یا مقعدی اتفاق می افتد. اگر پوست آسیب دیده و یا زخم باشد، ویروس نیز احتمال بیشتری برای انتقال دارد.

آیا احتمال انتقال اچ پی وی از فردی که هیچ علائمی ندارد، وجود دارد ؟

بله، ویروس اچ پی وی حتی زمانی که زگیل ها یا علائم دیگر وجود ندارند، انتقال می یابد. اما هر نوع زگیل اگر لمس شود، می تواند مسری باشد. بر خلاف ویروس های دیگر، اچ پی وی HPV می تواند در خارج از بدن برای مدت زمان بسیار کوتاه زندگی کند. این ویروس می تواند در طی بارداری و یا زایمان از مادر به جنین منتقل شود.

عوامل خطر

بر طبق آمار منتشر شده CDC تقریبا تمام افراد فعال جنسی اچ پی وی HPV را در مقطعی از زندگی خود دریافت می کنند. گرچه HPV می تواند بر هر کسی تاثیر بگذارد،ولی برخی افراد در خطر بیشتری هستند. عوامل خطر ابتلا به اچ پی وی عبارتند از:

 • برقراری رابطه جنسی محافظت نشده : برقراری رابطه جنسی سالم یکی از بهترین راه های کاهش خطر ابتلا به STI است. اگر نتایج آزمایش شما وجود نوعی خطرناک ویروس را تایید کند، پزشک به طور منظم آزمایش هایی را تجویز می کند تا در صورتی سرطانی شدن، هرچه زود تر از آن مطلع شده و برای درمان اقدام کنید.
 •  سیستم ایمنی ضعیف : سیستم ایمنی ضعیف نیز خطر ابتلا به این ویروس را افزایش میدهد. سیستم ایمنی ضعیف

ناشی از مصرف برخی داروها ایجاد شود.

تشخیص اچ پی وی HPV

دو روشی که پزشکان برای تشخیص HPV از آن استفاده می کنند. عبارتند از :

 • معاینه : اگر زگیل ایجاد شده باشد، پزشک می تواند با استفاده از یک معاینه فیزیکی آن را تشخیص دهد. البته بعضی از آزمایشات بیوپسی وجود دارند که نتایج دقیق تری را ارائه می دهند.
 • آزمایش DNA : این آزمایش می تواند به شناسایی انواع HPV که باعث ایجاد سرطان شده کمک کند. این آزمایش با استفاده از نمونه سلول های گردن رحم در طی تست پاپ اسمیر انجام می شود. این آزمایش برای زنان 30 سال و بالاتر توصیه می شود. در زنان جوان یا زنان مبتلا به پاپ غیر طبیعی، آزمایش اچ پی وی HPV به کار می رود تا پزشک بتواند تعیین کند آیا HPV علت نتیجه غیر طبیعی است یا خیر؟ طبق اظهارات CDC، آزمایشات HPV در حال حاضر برای مردان، نوجوانان و یا زنان زیر 30 سال توصیه نمی شود.

تشخیص اچ پی وی

درمان اچ پی وی HPV

درمان HPV غیر ضروری است. زیرا در بسیاری از افراد، این ویروس به صورت خود به خودی از بین می رود. بنابراین، درمانی برای خود HPV وجود ندارد. با این حال، علائم آن قابل درمان است.

درمان زگیل ناحیه تناسلی

گزینه های متعددی برای از بین بردن زگیل وجود دارد، درمان بسته به محل، تعداد و اندازه زگیل متفاوت است. ولی توجه داشته باشید که حذف زگیل ها ویروس را حذف نمی کند. HPV هنوز هم می تواند به دیگران منتقل شود. درمان های زگیل عبارتند از :

 • سوزاندن زگیل

جهت اطلاعات بیشتر از روش درمان کرایوتراپی زگیل، لیزر زگیل تناسلی و پماد برای درمان زگیل تناسلی روی هر کلمه مربوطه کلیک کنید.

 

سرطان های مربوط به HPV، اگر به موقع تشخیص داده شوند، معمولاً درمان خواهند شد. از همین روی به افرادی که HPV در آنها تشخیص داده شده، توصیه می شود که به طور منظم برای غربالگری مراجعه کنند. زنان مبتلا به این ویروس باید در فاصله زمانی های معین برای انجام تست پاپ اسمیر و شناسایی تغییرات پیش سرطانی اقدام کنند.

جلوگیری ازHPV اچ پی وی

در واقع می توان گفت هیچ راه قطعی برای از بین بردن خطر ابتلا به اچ پی وی وجود ندارد، اما راهکار هایی مانند برقراری رابطه جنسی سالم می تواند به جلوگیری از بیماری های STI، از جمله HPV کمک کند. در حال حاضر واکسن های این بیماری برای حفاظت در برابر انواع خاصی از اچ پی وی که عامل سرطان است، در دسترس هستند. CDC توصیه می کند که واکسن HPV برای مردان و زنان در سن 11 یا 12 سالگی تزریق شود. زیرا این واکسن قبل از قرار گرفتن در سنین فعالیت جنسی بیشترین تاثیر را دارد. البته تزریق آن به افراد جوان نیز توصیه می شود.

 

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
تمام نظرات را نمایش بده

تمامی حقوق سایت محفوظ می باشد.