ویروس اچ پی وی HPV یا پاپیلوم انسانی؛ تشخیص، علائم و پیشگیری

تصویر ویروس HPV اچ پی وی

ویروس اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی (HPV) ویروسی است که از طریق تماس پوست با پوست و روابط جنسی منتقل می شود. بیش از 100 نوع ویروس HPV وجود دارد که از طریق تماس جنسی قابل انتقال است و می تواند بر اندام تناسلی، دهان و گلو تاثیر بگذارد. به همین ترتیب اچ پی وی شایع ترین بیماری روابط جنسی است. اغلب افرادی که روابط جنسی زیادی دارند نوعی از آن را دریافت می کنند. در برخی از موارد عفونت HPV تناسلی ممکن است باعث ایجاد مشکلات سلامتی شود. با این حال، برخی از انواع اچ پی وی می توانند منجر به ایجاد زگیل تناسلی و حتی سرطان دهانه رحم، مقعد و گلو شود.

حتما بخوانید: زگیل تناسلی چیست؛ علائم، علت، راههای انتقال و عوارض

ویروسی که عامل عفونت HPV است، از طریق تماس پوست با پوست انتقال می یابد. اکثر افراد از طریق تماس جنسی مستقیم، از جمله واژینال، مقعد و رابطه جنسی دهانی، این عفونت را دریافت می کنند. بسیاری از افراد مبتلا به ویروس اچ پی وی هستند و از آن اطلاعی ندارند، این به معنی است که شما می توانید این ویروس را حتی از فردی که هیچ علائمی ندارد، نیز دریافت کنید.

در موارد نادر، مادرانی که اچ پی وی دارند می توانند ویروس را در حین زایمان به نوزاد انتقال دهند. که در این صورت نوزاد به بیماری به نام پاپیلوماتوز تنفسی مبتلا می شود ، در این بیماری زگیل های مربوط به ویروس HPV درون گلو یا راه هوایی ایجاد می شوند.

علائم ویروس اچ پی وی

اغلب ویروس اچ پی وی علائم قابل مشاهده ای ندارد. برخی از انواع این ویروس حتی بعد از 2 سال از ورود آن به بدن هیچ علامت و نشانه خاصی را به همراه ندارند و این یعنی ممکن است فرد آن را بدون اطلاع به بدن شریک خود انتقال داده باشد. اما در هر صورت این ویروس، می تواند مشکلات جدی مانند زگیل های تناسلی و زگیل در گلو (شناخته شده به عنوان پاپیلوماتوز مجدد تنفسی) و … را به همراه داشته باشد. همچنین عفونت HPV عامل سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های تناسلی، سر، گردن و گلو شناخته می شود.

البته انواع دیگری از HPV که موجب زگیل می شوند،از انواع سرطانی آن متفاوت است. بنابراین، داشتن زگیل های تناسلی ناشی از ویروس HPV به این معنی نیست که شما سرطان دارید. سرطان های ناشی از این ویروس اغلب تا زمان پیشرفت علائمی را ایجاد نمی کنند و تنها راهکار تشخیص غربالگری منظم است، غربالگری می تواند به تشخیص مشکلات بهداشتی مرتبط با HPV کمک کند و شانس بقا را افزایش دهد.

همچنین بخوانید: درمان زگیل تناسلی با لیزر

علائم ویروس اچ پی وی HPV در مردان

بسیاری از مردان مبتلا به ویروس HPV هیچ علائمی ندارند، اگر چه برخی از آنها مبتلا به زگیل های تناسلی می شوند. پس اگر ضایعات غیر معمولی بر روی آلت تناسلی مردانه، اسکروتوم (کیسه بیضه ) یا مقعد مشاهده کردید، به پزشک مراجعه نمایید.

برخی از سويه های ویروس HPV می توانند سرطان های آلت تناسلی، مقعد و گلو را در مردان ایجاد کنند. برخی از مردان بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با HPV هستند، مثل مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی برقرار می کنند و یا مردانی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند.

علائم ویروس اچ پی وی HPV در زنان

در طی تحقیقات مشخص شده، زنان در طول عمر خود حداقل یک نوع ویروس HPV را دریافت می کنند. اغلب زنان مبتلا به HPV علائمی ندارند ولی دسته ای از آنها دچار زگیل های تناسلی می شوند که ممکن است در داخل واژن، در اطراف حنجره یا گردنه رحم یا فرج (آلت تناسلی زنانه) ظاهر شوند. در صورت مشاهده رشد هر بافت غیرطبیعی بر روی آلت تناسلی بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.

برخی از انواع ویروس HPV می تواند سرطان دهانه رحم یا سرطان های واژن، مقعد یا گلو ایجاد کند. غربالگری منظم می تواند به تشخیص تغییرات مرتبط با سرطان دهانه رحم در زنان کمک کند. علاوه بر این، آزمایشات DNA بر روی سلول های رحم می توانند سویه های HPV مرتبط با سرطان های دستگاه تناسلی را شناسایی کنند.

لازم به ذکر است که طبق آمار گزارش شده در موارد بسیار نادر ویروس اچ پی وی ممکن است منجر به سرطان بینی شود. علائم این عارضه عبارتند از درد و بی حسی در صورت، آبریزش بینی، خونریزی و …

انواع

زمانی که یک فرد به این ویروس مبتلا می شود، باید برای تشخیص نوع آن اقدام کند. زیرا فقط سویه های خاصی از این ویروس هستند که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. روش های درمان نیز نسبت به نوع ویروس تا حدودی متفاوت هستند. چهار نوع شایع از ویروس اچ پی وی وجود دارد که افراد به آنها مبتلا می شوند و این چهار نوع در دو دسته ی کم خطر و پرخطر قرار گرفته که به صورت زیر هستند:

 • HPV 11 و HPV 6 (کم خطر)
 • HPV 16 و HPV 18 (پرخطر)
مطلب پیشنهادی : انواع ویروس اچ پی وی HPV

شناسایی ویروس اچ پی وی HPV

تست شناسایی این ویروس در مردان و زنان متفاوت است. که در ادامه به شرح آن می پردازیم :

تست شناسایی HPV در زنان

تست های پاپ اسمیر برای شناسایی سلول های غیر طبیعی در زنان بکار می رود. این آزمایش می تواند سرطان سرویکس یا سایر مشکلات مربوط به این ویروس را مشخص نماید. زنان باید در سنین بین 21 تا 29 سال حداقل یکبار در سال، و زنان بین سنین 30 تا 65 سال، هر پنج سال یکبار آزمایش DNA و پاپ اسمیر را برای شناسایی ویروس HPV انجام دهند. در صورتی که نتایج پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، پزشک آزمایش HPV را درخواست می کند. همچنین در صورتی که ویروس از نوع سرطان زا آن باشد، پزشک تغییرات سرویکس یا گردنه رحم را بررسی می کند. که برای این امر نیاز به انجام کولپوسکوپی خواهد بود. البته تغییرات گردنه رحم که منجر به سرطان می شود، اغلب سال ها به طول می انجامد.

جهت اطلاع از هزینه آزمایش اچ پی وی کلیک کنید.

تست شناسایی HPV در مردان

آزمایش DNA و HPV تنها برای تشخیص این ویروس در زنان در دسترس است و در حال حاضر هیچ آزمایش مورد تایید FDA برای تشخیص اچ پی وی در مردان وجود ندارد. به همین ترتیب غربالگری معمول برای سرطان مقعد، گلو و یا آلت تناسلی در مردان توصیه نمی شود. البته بعضی از پزشکان آزمایش پاپ اسمیر مقعد را برای مردان در معرض خطر سرطان مقعد انجام میدهند.

پاکسازی و درمان اچ پی وی

این ویروس در اغلب موارد از بین نمی رود، بنابراین هیچ عارضه ای برای ویروس اچ پی وی وجود ندارد. ولی لازم است هر سال آزمایش های لازم انجام گیرد تا تغییرات سلولی ایجاد شده مورد بررسی قرار گیرند. اما برای درمان زگیل تناسلی می توان از داروهای مناسب، روش سوزاندن با جریان الکتریکی یا انجماد با نیتروژن مایع استفاده نمود. اما، همه این روش ها شما را از شر زگیل های فیزیکی خلاص می کنند و چون ویروس خود درمان نمی شود، امکان بازگشت زگیل ها وجود دارد.

انجام تست هایی نظیر پاپ اسمیر به شناخت روند تغییرات سلول های سرطانی کمک می کند. همچنین سرطان هایی که از HPV ایجاد می شوند با روش هایی مانند شیمی درمانی، پرتو درمانی یا جراحی و یا مجموعه از آنها درمان میشوند. در حال حاضر هیچ روش درمان طبیعی برای درمان HPV وجود ندارد. تنها غربالگری روتین برای HPV و سرطان گردن رحم می تواند بر شناسایی، نظارت و درمان مشکلات بهداشتی ناشی از عفونت HPV کمک نماید.

با درمان زگیل تناسلی ویروس را ضعیف تر کنید

اگر به دلیل ابتلا به ویروس hpv به زگیل تناسلی دچار شدید، می توانید همین الآن از طریق تماس با شماره روبرو برای درمان آن اقدام کنید.

روش های انتقال HPV

این ویروس از طریق تماس پوست با پوست منتقل می شود. از عواملی که ممکن است شخصی را در معرض خطر ابتلا به اچ پی وی قرار دهد، عبارتند از:

 • برقراری رابطه جنسی با بیش از یک نفر
 • برقراری رابطه واژینال، دهان یا مقعد بدون کاندوم
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • برقراری رابطه با شریک جنسی حامل HPV

همچنین برخی از عوامل وجود دارند که در صورت ابتلا به این ویروس، ریسک ایجاد سرطان را افزایش خواهند داد :

 • سیستم ایمنی ضعیف
 • ابتلا به بیماری های آمیزشی ( STI ها) مانند گونوره آ، کلامیدیا و هرپس سیمپلکس
 • التهاب مزمن
 • زایمان های متعدد (سرطان دهانه رحم)
 • مصرف قرص های ضد بارداری به مدت طولانی (سرطان دهانه رحم)
 • مصرف قلیان (سرطان دهان یا گلو)
 • برقراری رابطه جنسی مقعدی (سرطان مقعدی)

روش انتقال ویروس اچ پی وی

پیشگیری از HPV

ساده ترین راه برای جلوگیری از ابتلا به اچ پی وی استفاده از “کاندوم و برقراری رابطه جنسی سالم” است. علاوه بر این، تزریق واکسن گارداسیل برای پیشگیری از زگیل های تناسلی و سرطان های ناشی از این ویروس کاربرد دارد. این واکسن می تواند فرد را در برابر نه سویه مختلف ویروس HPV که عامل سرطان یا زگیل های تناسلی است، محافظت نماید.

بهترین زمان برای تزریق واکسن ویروس HPV برای پسران و دختران سن 11 تا 12 سال است. تزریق دو دوز واکسن حداقل به 6 ماه فاصله نیاز دارد. زنان و مردان 15 تا 26 ساله همچنین می توانند درسه مرحله واکسینه شوند. علاوه بر این، افراد بین سنین 27 تا 45 ساله که قبلا برای HPV واکسینه نشده اند، واجد شرایط واکسیناسیون با Gardasil 9 می باشند. برای جلوگیری از مشکلات بهداشتی مرتبط با این ویروس باید به طور منظم بررسی های بهداشتی و تست پاپ اسمیر انجام گیرد.

ویروس HPV و حاملگی

طبق جستجو های تحقیقاتی کلینیک اچ پی وی ابتلا به این ویروس شانس بارداری را کاهش نمی دهد. اگر شما حامله و دارای ویروس HPV هستید، ممکن است بخواهید فرآیند درمان را تا بعد از زایمان به تأخیر اندازید که این امر بدون عوارض نیست. تغییرات هورمونی که در دوران بارداری اتفاق می افتد ممکن است باعث ایجاد زگیل تناسلی شود و در بعضی موارد این زگیل ممکن است خونریزی کند. همچنین اگر زگیل های تناسلی گسترش یابند، ممکن است نتوانید زایمان واژینال داشته باشید.

در موارد نادر، یک زن مبتلا به اچ پی وی می تواند آن را به کودک خود منتقل کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، یک بیماری نادر اما جدی به نام پاپیلوماتوز تنفسی رخ میدهد. در این شرایط، زگیل ها در راه های تنفسی کودک رشد می کند. تغییراتی که در طول بارداری رخ میدهد، ممکن است باعث ایجاد عوارضی شود در نتیجه غربالگری معمول برای سرطان دهانه رحم و HPV لازم است.

آمار ویروس HPV

CDC (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری) تخمین زده است که 79 میلیون آمریکایی دارای ویروس HPV هستند. اکثر این افراد در رده نوجوانی و یا اوایل دهه 20 زندگی خود به سر می برند. همچنین آمار ها نشان داده حدود 14 میلیون نفر هر سال در معرض خطر این ویروس قرار می گیرند. در این کشور، HPV باعث ایجاد بیش از 33،000 سرطان در سال در مردان و زنان می شود. برآورد شده است که 95 درصد از سرطان های مقعدی ناشی از عفونت HPV هستند. اکثر این موارد به علت HPV 16 رخ می دهند. همچنین دو نوع HPV 18 و HPV 16 حداقل 70 درصد موارد سرطان دهانه رحم را تشکیل می دهند.

در سال 2006 اولین واکسن HPV تولید شد و از آن زمان تا به حال، 64 درصد کاهش در گونه های HPV در دختران نوجوان در ایالات متحده، تحت پوشش واکسن دیده شده است.

سوالات متداول

133 دیدگاه

 1. نظری گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون. از سایت ما هم دیدن کنید

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   خواهش میکنیم. حتما

   • رها گفت:

    سلام من دیروزرابطه دهانی داشتم برای اولین بار وسقف دهانم دونه دونه کبودشده ایاطبیعیه؟

 2. محمد خانی گفت:

  سلام و عرض ادب. میخواستیم بدونیم وقت دهیتون به شکل هست؟؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   لطفا جهت درخواست نوبت با شماره های ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸
   درخواست نوبت ۰۹۱۹۷۷۱۵۵۲۸
   تماس بگیرید.

 3. ناشناس گفت:

  سلام من چند وقت پیش با فردی رابطه جنسی دهانی داشتم. الان حدود یه ماهه که زیر زبونم یکم برجستگی حس میکنم. ممکنه که زگیل تناسلی دهان باشه؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. ممکنه که آفت یا یک برجستگی ساده باشه. برای اطمینان دقیق از ابتلا به اچ پی وی باید حتما آزمایش دهید.

 4. مهسا گفت:

  سلام دکتر درمان قطعی برای اچ پی وی چیه؟ من آزمایش دادم و گفتن که به اچ پی وی مبتلا شدم اگه واکسن بزنم جواب میده الان؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. بله از آن جایی که ویروس اچ پی وی چند نوع دارد، حتی زمانی که اچ پی وی گرفتید، با زدن واکسن باعث میشه که انواع دیگر ویروس رو نگیرید.

   • گیسو گفت:

    سلام این واکسن هارو کجا میشه زد؟رایگان تزریق میکنن؟واکسن بزنی دیگه اچ آی وی نمیگیری؟

    • hpvdarmanAdmin گفت:

     سلام دوست عزیز از داروخانه تهیه میکنید و برای تزریق به پزشک مراجعه میکنید. خیر رایگان نیست و ویروس اچ پی وی و ویروس اچ آی وی دو ویروس مجزا از هم هستند.

 5. محمد گفت:

  سلام دکتر من هفته پیش رابطه کنترل نشده داشتم توی این مدت سوزش ادرار و یکم خارش حس میکنم. میتونه اچ پی وی باشه؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز لزوما این ها علائم ویروس اچ پی وی نیستند ولی برای اطمینان میتونید آزمایش hpv بدید و در صورت عدم ابتلا حتما برای زدن واکسن اقدام کنید

 6. ساغر گفت:

  حتی اگه زگیل داخل دهانم بزنه نشونه ویروس اچ پی وی هست؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. بله احتمالش هست. تست پاپ اسمیر دهید

 7. تبسم گفت:

  سلام دکتر من آزمایش دادم تازه جوابش اومده و اچ پی وی نوع 11 دارم احتمالش هست که به سرطان مبتلا بشم؟ تورو خدا جواب بدین خیلی حالم بده

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. لطفا جواب آزمایشتون رو به شماره ۰۹۱۹۷۷۱۵۵۲۸ در واتساپ ارسال کنید تا دکتر بررسی کنند.

  • امیر گفت:

   بیماری زگیل تناسلی خیلی بده ولی ‌در این حد چون من هم چند سالی درگیر بودم و ۵ بار فریز کردم ولی نتیجه برام حاصل نشد
   خدارو شکر‌که با اقای زارعی آشنا شدم

 8. ناشناس گفت:

  سلام امکان منتقل شدن ویروس از طریق اپیلاسیونم وجود داره؟ من از آخرین باری که رفتم یه زائده هایی درآوردم حس میکنم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. در مورد اپیلاسیون باید عرض کنیم که مرکز های معتبر و تمیز برای هر مشتری از وسایل یک بار مصرف و مختص به خود شخص استفاده میکنند. در نتیجه امکان انتقال ویروس وجود ندارد.

 9. مریم گفت:

  با سلام
  آیا ویروس اچ پی وی (های ریسک غیر از 16 و 18 که تبدیل به زگیل نشده) امکان انتقال به دیگران از طریق نشیمن گاه توالت فرنگی، دستکش آشپزخانه و دیگر وسایل را دارد؟ و آیا اگر به وسایل خانه منتقل می شود به وسیله ضدعفونی با الکل 70درصد از بین می رود؟
  با تشکر

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. حتی با وجود زگیل هم انتقال با لمس اشیا بسیار کم است ولی امکان انتقال از طریق لوازم شخصی مشترک مانند ناخنگیر، سوهان ناخن، لیف، صابون، حوله و… وجود دارد.

   • رضوان گفت:

    ببخشید اچ پی وی ۱۶ و ۱۸ و ۵۲ از نوع سرطانی هست؟

    • hpvdarmanAdmin گفت:

     سلام دوست عزیز نوع تناسلی که درمان نشده در بدن فرد باقی بمونه سرطانی هست.

   • شبنم گفت:

    سلام من رکیل تناسلی زدم‌تست پاپ اسمیر واچ‌پی وی دادم های ریسک بود با عدد ۳۵ رفتم پمونه برداری جوابش برای سرطان دهانه رحم منفی بود اما nc1 نشون‌داد
    من رحم وتخمدان هارو ۱۳سال پیش درآوردم‌اما دهانه رحم هست
    میخواستم بدونم باید دهانه رحو رو دربیارم؟

  • مهدی گفت:

   سلام و خسته نباشید خدمت شما
   ببخشید برای تقویت سیستم ایمنی بدن چه مواردی شما پیشنهاد می کنید؟

   • hpvdarmanAdmin گفت:

    داروهای تقویت سیستم ایمنی که نسبت به شرایط بدنی هر فرد پزشک تجویز میکند

 10. بهاره گفت:

  دکتر از کجا میتونیم بفهمیم کیا اچ پی وی دارن؟؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. ویروس hpv تاثیری روی ظاهر آدم ها نمیگذارد که بتوانید تشخیص دهید که چه کسی دارد و چه کسی ندارد. کسانی که به اچ پی وی مبتلا هستند یا زگیل رو و داخل اندام تناسلی دارند یا فقط ناقل بوده و علامتی ندارند. به طور کل از آزمایشات یک فرد می توان تشخیص داد که اچ پی وی دارد یا خیر.

 11. هدی گفت:

  خسته نباشین
  میخواستم بدونم ممکنه از طریق استفاده حوله مشترکم اچ پی وی بگیریم؟؟ من روی پشتم دون دونای ریزی جدیدن ظاهر شدن

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. احتمالش تقذیبا نزدیک به صفره. لازمه ساداوری کنیم که زگیل تناسلی روی ناحیه دستگاه تناسلی فقط ایجاد میشود و روی بدن شما ظاهر نمیشن. ممکنه به چیزی حساسیت داشته باشید

 12. هانیه گفت:

  سلام خسته نباشین من قبلا هم برای کرایو زگیل پا پسرم واستون پیام گذاشته بودم. گفتین که یا کرایو انجام بدیم یا لیزر که رفتیم پیش متخصص پوست و ایشون کرایو کردن. الان یه پوست خیلی نازکی روش رو گرفته و زیرش قرمز شده. گفتن که اگه دست بزنیم بهش ممکنه به ما هم نتقل بشه ویروس اچ پی ویش و به هرجا بخوره زگیل میگیریم میخواستم بدونم تا کی این موضوع ادامه داره

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز وقت بخیر. تا زمانی که زخم تازه هست امکان انتقال ویروس وجود داره. توصیه میکنیم تا زمانی که برطرف نشده و کاملا زخم خوب نشده پا برهنه داخل خونه راه نره کوچولوتون و حتما پانسمان باشه. توجه کنید که داخل حمام رو بعداز حمام کردنش حتما ضدعفونی کنید.

   • حانا گفت:

    سلام وقت بخیر من مدت ی سالی هست همش درد دارم داخل روده هام حس فشار استرس داررم ک نکنه اچ پی وی باشه یا ن یا ربطی ندارن ب هم زاییده ای هم ندارم

    • hpvdarmanAdmin گفت:

     سلام دوست عزیز این عارضه علامتی از اچ پی وی نیست. میتونید برای اطمینان آزمایش اچ پی وی هم بدهید.

 13. زینب گفت:

  متاسفانه خیلی ویروس بدی هست و باعث خجالته که عده زیادی از مردم حتی جوونا اطلاعی راجع بهش ندارن

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. بله متاسفانه درسته. قصد ما هم اطلاع رسانی به عموم مردم هست.

 14. محمود گفت:

  سلام .
  خسته نباشید . من یکساله با خانمی رابطه دارم که معلوم شده اچ پی وی 18 داره ولی من هیچ علائمی ندارم
  نه زگیل نه چیز دیگه ای می خواستم بدونم من الان ناقلم و اگر ناقلم چه کاری باید بکنم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. باید برای دادن تست اچ پی وی اقدام کنید و در صورت لزوم واکسینه شوید. پس از گرفتن نتیجه به متخصص مردان مراجعه کنید.

 15. سپیده گفت:

  سلام در مرکز شما امکان معاینه و گرفتن نسخه برای آزمایش HPV هست؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. متاسفانه خیر. ما فقط خدمات لیزر و کرایو انجام میدهیم.

 16. Ali گفت:

  سلام اگه کسی دچار ویروس Hpv بشه خطرناکه ؟ تو مطالبتون خوندم درمانی نداره پس یعنی تا آخر همر دچار ویروس میمونه؟؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. بله متاسفانه هنوز درمان قطعی برای این ویروس کشف نشده ولی افراد پیش از داشتن رابطه جنسی می توانند واکسن دریافت کنند که اصلا به این ویروس مبتلا نشوند. همچنین در صورت ابتلا، در نود درصد موارد با قوی شدن سیستم ایمنی بدن ویروس از بین می رود.

   • مری اخوان گفت:

    سلام وقتتون بخیر واقعا به کمکتون احتیاج دارم من رابطه جنسی پر خطر نداشتم همینطور از طرف مقابلم مطمعن هستم اما مشکل اینجاس من اخیرا پریود شدم که اواسط دوران احساس خارش و سوزش کردم که بعد از چک کردم متوجه علائمی مثل تبخال تناسلی شدم ، تنها چیزی که به ذهنم میرسه من از مسواک کسی دیگه استفاده کردم و لثه های حساسی دارم که به شدت خونریزی میکنه و البته از مسواکی استفاده کردم که قبلا برای اون فرد بوده ، واقعا نمیدونم چرا تنها چیزی که به ذهنم میرسه که این علائم تبخال تناسلی باشع فقط این مورده و با خون قاعدگیم علائم خودشون نشون داد … واقعا دسترسی ب پزشک حضوری ندارم لطفا راهنمایی کنید خسته نباشی

  • سامی گفت:

   با سلام ، بنده روی الت تناسلی حدود ۲۰ عدد زیگیل دراوردم و پیش متخصص اورولوژی و پوست رفتم گفتن ک کرایو باید بشه و این ک گفتن جای نگرانی نداره ، ن ازمایش و نه واکسنو اینچیزا نگفتن ک برم ، خاسم بپرسم ک ایا این ویروس و زیگیل ها از بدن مسره کاملا یا خیر، و نکته این که بنده یک جلسه کرایو انجام دادم ک همشون رفتن یک مقدار مونده

   • hpvdarmanAdmin گفت:

    سلام دوست عزیز بله طی یک تا دو جلسه با کرایو زائده ها برداشته میشن و در اکثر مواقع اگر سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید ویروس از بین میرود.

 17. مهتاب گفت:

  سلام..من ۴۰ سالمه و به تازگی با ازمایش متوجه شدم کهhpv16دارم…ایا من حتی اگر چکاپ سالیانه انجام بدم بازم احتمال ابتلا به سرطانهای کشنده دارم؟کسانی که این ویروس رو دارن نمیتونن عمر طبیعی داشته باشند؟دوتا بچه دارم نگران اونا هم هستم…نکنه از من گرفتن…چجوری متوجه بشم اونا درگیر نشدن…بچه هام ۴ و ۸ سالشونه

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. چکاپ دادن هر ماه بدون تحت درمان قرار نگرفتن کمکی به درمان بیماری شما نمیکنه. باید به متخصص زنان مراجعه کنید که ویروس به مرور زمان در بدنتون ضعیف شده و از بین برود. این ویروس فقط از طریق تماس ناحیه تناسلی افراد با یکدیگر و رابطه جنسی منتقل می شود. در نتیجه احتمال ابتلا به کودکانتون وجود نداره.

 18. شایسته گفت:

  یعنی واقعا هیچ جوره نمی شه درمانش کرد؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. با قوی شدن سیستم ایمنی بدن به مرور زمان اکثرا ویروس از بین می رود.

 19. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر
  من اچ پی وی دارم و موقعه رابطه کاندوم پاره شد همون لحظه متوجه شدیم و عوضش کردیم
  ایا ممکنه پارتنر ام مبتلا شده باشه یا خیر؟

 20. عارفه گفت:

  سلام وقت بخیر ممکنه کسی که تا به حال رابطه جنسی نداشته به hpv مبتلا بشه؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز خیر احتمالش بسیار کم است.

  • Masoud گفت:

   سلام من خانومم مبتلا به مدل 58 شده راه درمان داره یا نه….. و اینکه امکانش هست تا سال دیگه همین از بین بره…… واقعا باید چیکار کنم خیلی نگرانم…. ممنونم

   • hpvdarmanAdmin گفت:

    سلام دوست عزیز حتما باید به متخصص زنان مراجعه کنند تا واسشون دارو تجویز بشه

 21. محمد سلیمانی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من پسری 22 ساله هستم که گرایش به فوت فتیش دارم. حدودا 2 -3 سال قبل بود که چندین بار با جوراب و کفش زنان خودارضایی کردم ( یعنی جوراب و کفش زنان را به آلت خود می مالیدم تا تحریک جنسی ایجاد شود ) حال که با دقت به آلت و بیضه هایم نگاه می کنم می بینم یکسری نقاط سیاه بر روی کلاهک آلتم وجود دارد ( حدودا 3 – 4 تا نقطه سیاه بر روی کلاهک آلت وجود دارد که اتفاقا یکی از آن ها دقیقا روی جایی هست که ادرار خارج می شود یعنی نوک آلت تناسلی ) و همچنین 2 – 3 تا دانه سفید رنگ که برجسته هستند بر روی پوست بیضه هایم دیده میشه
  سوال اول : آیا این علائم خطرناک است؟ ( وجود دانه های سفید برجسته بر روی پوست بیضه ها + چندین نقطه سیاه بر روی کلاهک آلتم )
  سوال دوم : آیا ممکنه با مالیدن جوراب و کفش زنان به آلت خود، دچار ویروس HPV شده باشم؟
  سوال سوم : آیا ممکنه با مالیدن جوراب و کفش زنان به آلت خود، دچار ویروس HSV شده باشم؟
  سوال چهارم : آیا ممکنه با مالیدن جوراب و کفش زنان به آلت خود، دچار زگیل تناسلی شده باشم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز این کار از لحاظ بهداشتی به هیچ عنوان درست نیست و ممکنه جدا از بیماریهای جنسی؛ بیماری های پوستی بگیرید. پاسخ تمامی سوالات شما خیر می باشد.

 22. امیی گفت:

  باسلام اگر زگیل روی آلت تناسلی مردانه نباشه ولی در قسمتی که موی زائد دارد باشه باز هم امکان اچ پی وی هست یا خیر ؟؟ من یکبار زگیل داشتم با نخ بستن از بین بردمش الان مجددا دو تا کوچک در همان نقطه پیدا شده ایا علائم اچ پی هست ؟؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز برای تشخیص دقیق حتما باید تست دهید

   • امیی گفت:

    امکانش هست برای شما عکس بفرستم ببنید قبل از ازمایش؟؟

    • hpvdarmanAdmin گفت:

     سلام دوست عزیز بله به شماره 09197715527 در واتساپ ارسال کنید.

 23. احمد گفت:

  سلام دکتر یه چند وقته جوش هایی همرنگ پوست زیر کلاهک آلتم در آمده بنظرتون چیه؟؟

 24. محمدبیگی گفت:

  سلام
  ببخشید این ویروس به غیر از زگیل چه علایمه مشخصِ دیگری دارند؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

 25. احمد گفت:

  سلام وقتتون بخیر من یه پسر سی سالم حدود یکسال پیش چندتا رابطه جنسی غیر ایمن داشتم با سکس ورکرها متاسفانه اونموقع نمیدونستم اچ پی وی چیه الان بعد یک سال هیچ علائم و مشکلی ندارم ولی خیلی ترسیدم که ممکنه گرفته باشم تو توضیحات اول سایت نوشته بودید برای مردان هیچ ازمایشی وجود نداره که بشه فهمید اچ پی وی گرفتیم یا نه چیکار باید کنم ممنون میسم راهنماییم کنید

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز اگر علائمی ندارید میتونید برای تزریق واکسن اقدام کنید

 26. ggg گفت:

  سلام.من با یکی رابطه مقعدی داشتم در سال دوبار حدودا.به دلایلی در سیستان لب مرز کار میکردم اونجا تو حالت غیرطبیعی من التمو به پشت مرغ تماس دادم.
  بعد چند وقت سرالتم غیر طبعی شد.لکه ها سفید و برجستگی سطحی.اول فک کردم قارچ باشه.
  بعد نمونه برداری کردم و پاتولوژی جواب wart داد.
  من فعالیت جنسی ندارم.و مطمینم که از رابطه مقعدی مریض نشدم.ممکنه بخاطر خطاییی که کردم مبتلا به hpv بشم؟؟؟
  خود اون فرد که رابطع مقعدی داشتم باش علایمی نداره.
  بعدم متخصص پوست گفت علایم ظاعری زگیل نداری که بخای hpv,داشته باشی .احتمالا لیکن پلانه
  ولی روم نشد بگم به مرغ مالیدمش😔😑

 27. ggg گفت:

  واکسن از کجا تهیه کنم؟؟؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز میتونید از داروخانه های مطرح کشور تهیه کنید.

 28. نغمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر، من سال گذشته، مهر ماه، آزمایش hpv دادم، نوع ۱۱ مثبت شد، امسال به دلیل لکه بینی بعد از نزدیکی به پزشک مراجعه کردم، کولپوسکوپی و بیوپسی شدم که نتیجه cin1 هست، میشه لطفا راهنماییم کنید؟ مگه نوع ۱۱ کم خطر نیست؟ پس چرا cin1 شد؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز برای بررسی جواب آزمایشتون باید به متخصص زنان مراجعه کنید.

 29. مسعود گفت:

  سلام یک فرد باکره میتونه hpv داشته باشه ؟؟؟ چه زن و چه مرد ؟؟؟

 30. ندا گفت:

  سلام وقت بخیر داخل کامنتها دیدم که فرمودین امکان ابتلای افراد باکره به این ویروس هست خانوم های باکره چه تستی رو برای تشخیص این ویروس میتونن انجام بدن؟🙏

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   میتونن آزمایش خون بدن ولی جوابش به اندازه تست اچ پی وی دقیق نیست.

 31. ستایش گفت:

  سلام وقت بخیر
  من به تازگی متوجه شدم به تایپ ۵۱ و۶۶ مبتلا هستم از طریق تست پاپ اسمیر.خواستم بدونم الزاما من این ویروس رو به همسرم منتقل کردم یا خیر چون رابطه ما همیشه از طریق کاندوم بوده ولی من قبلا رابطه غیر ایمن داشتم و اینکه الزاما به سرطان تبدیل میشه

 32. ناشناس گفت:

  سلام، آیا پس از لیزر درمانی و خوردن دارو امکان بازگشت مجدد زیگیل ها هست یا خیر؟! چگونه می توان از بازگشت مجدد زیگیل ها جلوگیری کرد؟
  و آیا پس از اتمام درمان شخص هنوز ناقل می باشد و یا صرفا زیگیل ها از بین رفته است؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام. دوست عزیز در صورتی که پس از درمان تحت نظر پزشک داروهای تقویت سیستم ایمنی استفاده نکنید ممکن است زائده ها برگردند و امکان انتقال آنها وجود داشته باشد.

 33. سهراب گفت:

  سلام. ممنون از وقتی که برای پاسخ به سوالات میگذارید. همسر من هفته گذشته به پزشک بانوان مراجعه کرده و پس از معاینه، پزشک متوجه زگیل داخل واژن شده و همانجا با لیزر زوائد را سوزانده است. پاسخ تست پاپ‌اسمیر ایشان هنوز نیامده، اما همسرم معتقد است که هر دو به HPV مبتلا هستیم و تا درمان نشدن من (آقا) نمی‌توانیم رابطه جنسی داشته باشیم. آیا این موضوع صحیح است؟ ضمنا روش درمان من (آقا) چگونه است؟

 34. فرناز گفت:

  با سلام و وقت بخیر .
  سی و شش سالمه مجردم…
  تابحال رابطه جنسی نداشتم.
  بخاطر آسیب دیدگی پای سمت راستم در ناحیه کشاله ی ران و هیپ که کاملا نزدیک دستگاه تناسلی و مقعد است، دو جلسه طب سوزنی و دستگاه یو وی ( دستگاهی که مثل سونوگرافی ژل بروی سرش میمالند و اون سر دستگاه رو به کل کشاله ران تا پشت پا ناحیه ی نزدیک مقعد مماس میکشند )…
  طی این دو جلسه که شنبه و سه شنبه انجام دادم، الان احساس سوزش در رحم هنگام ادار و گاهی خارش دارم
  آیا مبتلا به اچ پی وی شدم ؟
  اگر بله،،،، مادر من و من هردو از یک توالت فرنگی استفاده میکنیم ایشون ده ساله پیش تخلیه رحم و تخمدان انجام دادند و با پدرم متارکه عاطفی دارند و رابطه جنسی ندارند.
  آیا از راه فرنگی این ویروس به ایشون منتقل میشه ؟
  آیا اگر هربار بعد از استفاده توالت فرنگی محل نشستن رو با آب و صابون و الکل بشویم ویروس منتقل نمیشه ؟
  اگر بلافاصله مادرم دستانشون رو بشویند دستشون به ویروس آلوده باشه با آب و صابون پاک نمیشه ؟

 35. احمد هاشمی گفت:

  سلام آیا ویروس اچ پی وی در خون هم میتونه وجود داشته باشه؟

 36. Fa گفت:

  سلام
  اگه یه نفر همزمان دو مدل ۵۱ و ۶۲ رو گرفته باشه باید چیکار کنه؟ میشه یه راهنمایی کنید

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز باید به دکتر متخصص زنان مراجعه کنید تا سریع تر تحت درمان قرار بگیرید و واستون داروهای تقویت سیستم ایمنی تجویز کنند.

 37. مریم گفت:

  سلام، وقتتون بخیر
  من امروز یه پیرسینگ فیک بینی و لب خریدم و متاسفانه اونطور که باید، درست ضدعفونیش نکردم.
  برای بینی و لبم ازش استفاده کردم. آیا ممکنه که اچ پی وی بگیرم؟؟؟
  خیلی نگرانم

 38. A گفت:

  سلام
  من‌ یه جوون 17 ساله هستم و تقریبا تا 2 سال با افراد های مختلفی رابطه از طریق مقعد داشتم و وقتی رابطه برقرار میشد پریودی عقب میوفتاد
  و حدود چند ماه پیش از واژن 3 بار رابطه داشتم و هنگام رابطه اولش ی سوزی بوجود می‌اومد
  و هیچ علائمی ک گفته شده ندارم فقط موقع رابطه از واژن سوزش داشتم
  و میترسم‌ الان ب این بیماری مبتلا شده باشم
  و پریودی هم گاهی عقب میوفته اینم ب Hpv ربط داره؟؟؟
  میشه لطفا راهنمایی کنید و این ک نمیتونم این موضوع ب کسی بگم و ب دکتر تنهایی مراجعه کنم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز ویروس اچ پی وی ارتباطی با عقب افتادن پریود نداره و بهم ریختن نظم پریود شما به دلیل داشتن رابطه جنسی هست. برای تشخیص دقیق ابتلا به اچ پی وی حتما باید به پزشک مراجعه کنید

 39. Iliya گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر
  میخاستم بدونم این ویروس حتما باید از شخصی به شخص دیگ منتقل بشه ؟
  یعنی کسی که رابطه جنسی نداشته قبلا احتمال این که مبتلا باشه صفره ؟
  یا اینکه رابطه دهانی یا رابطه مقعدی خودبخود باعث این ویروس میشن ؟!

 40. حسین گفت:

  سلام آیا hpvخارش ایجاد می کنه؟

 41. مارال گفت:

  سلام وقتتون بخیر،من حدودا ۸ساله بودم تو دستم چندتا زگیل دراومده بود که چندین راه اون زمان انجام دادیم و نفهمیدم ۱۰-۱۲سالگی چطور خودش خود به خود از بین رفت،و از اون موقع دیگه هیچوقت مشکلی نداشتم،الان ۳۵ سالمه و یه دختر ۸ساله دارم که از بچگی روی پا و لای انگشتای پاش دونه های خیییلی ریز بوجود اومد و تقریبا یکی دوسالی هست روی انگشت شَست دستش یه زگیل دراومده که خیلی باعث خجالت و ناراحتیه خودش شده.سوالم اینه آیا من این ویروسو از بچگی داشتم و به دخترم منتقل کردم؟آیا دخترمم این ویروسو داره؟من یه دختر ۴ساله هم دارم،اونم ممکنه این ویروسو به صورت پنهانی و بدون علامت داشته باشه؟دست دخترمو چه راهی پیشنهاد میدید که کامل برطرف بشه؟

 42. بهراد گفت:

  سلام وقت بخیر
  ممنون بابت مطالبتون خیلی مفیدن
  سوال داشتم اینکه چطور سیستم ایمنی بدن را میتوان تقویت کرد که از شر این ویروس خلاص شد

 43. مهرشاد گفت:

  سلام
  باورم نمیشه ک میخوام اینو بگم
  من مدتی پیش ی اقایی بهم دست درازی کرد و نتونستم کاری کنم
  الان حدود یک ماه و خورده ایی است ک من قارچ پوستی گرفتم ک دارم پماد میزنم
  اما متوجه شدم ک کنار های مقعدم جوش های سفید ولی جوش نیست نمیدونم چطور بگم . وقتی فشارش میدم درد میگیره و مثل خال هستش
  و اینکه پسر هستم
  لطفا کمکم کنید چ دکتری باید برم متخصص چی چیکار کنم ؟؟

 44. ناشناس گفت:

  سلام ،ایا با آزمایش پاپ اسمیر برای زنان میشه hpv رو تشخیص داد؟

 45. حسن گفت:

  سلام چه آزمایشی باید بدیم برای مشخص شدن اچ پی وی و نوعش رو تشخیص داد

 46. لاله گفت:

  سلام
  ن اچ پی وی دارم.میشه فهمید دقیقا از کی به این ویروس مبتلا شدم؟یعنی چند وقته اچ‌پی‌وی دارم؟
  من علائمی نداشتم تست دادمو متوجه شدم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز با شخصی در ارتباط بودید که ایشون مبتلا به این ویروس بوده

 47. Ali گفت:

  سلام وقتتون بخیر من هیچ مشکلی ندارم یه جوون ۲۱ سالم حتی رابطه جنسی شدید هم نداشتم ، ولی خانمی که باهاش یه نیم چه رابطه ای داشتم یکم زیادی وسواس دارن ، الان کلا دوتا جوش ، یکی تو دهان یکی داخل واژن پیدا شده ، که مکانیزم دفاعیه بدن هر انسان در مقابل کرما سرما و یا کثیفیه برای تخلیه ، گلو درد هم ۱ هفتس دارن ، نظرتون چیه تست بدن یا خیر

 48. الهام گفت:

  سلام من از وقتی ازدواج کردم عفونت مکرر دارم دوبار هم پاپ اسمیر دادم ولی فقط عفونت نشون داده ایا ممکنه من مبتلا باشم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز عفونت واژن ربطی با اچ پی وی ندارد شما برای تشخیص دقیق علت حتما باید توسط پزشک زنان معاینه شوید.

 49. علی گفت:

  سلام
  من چند وقت پیش با دختری که hpv داشت از طریق انگشت لمس واژن را انجام دادم . ایا احتمال ابتلا وجود داره؟ و ایا از طریق بوسیدن هم منتقل میشه؟

 50. ن گفت:

  ببخشید اکع زیگیل زده باشم
  جقدر امکان داره با تقویت سیستم ایمنی و بدون لیزر و کرایو ویروس و از بین ببرم و زمیل از بین بره؟؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   حتما باید اول با لیزر یا کرایو زائده ها رو از بین برده و سپس درمان از طریق سیستم ایمنی شروع بشه

 51. شش گفت:

  سلام ببخشيد كسي ك اچ پي وي داره ميتونه واكسن بزنه ؟
  سوال دوم: اگر كسيكه واكسن زده با فردي ك اچ پي وي داره رابطه برقرار كنه بازم ويروس انتقال پيدا ميكنه؟؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز بله زدن واکسن باعث میشه فرد مبتلا از سویه های دیگر ویروس ایمن بماند.
   در صورتی که فرد سالم قبل از رابطه واکسن زده باشه خیر.

 52. رویا گفت:

  سلام روزتون بخیر-سال گذشته آزمایش hpv مثبت شد. ولی درمانی انجام ندادم. فقط مکمل استفاده کردم و ورزش روزانه و سبک غذایی رو یه مقدار تغییر دادم. هفته پیش ک آزمایش دادم تستم منفی شد. امکان اینکه ویروس کاملا در بدنم از بین رفته باشه هست؟ اگه کاملا از بین رفته باشه میتونم واکسن بزنم؟

 53. ویدا گفت:

  سلام وقت بخیر. من دو سال پیش متوجه شدم که درگیر تایپ ۱۶ شدم. سه دوز واکسن گارداسیل زدم و شش ماه یکبار پاپ اسمیر انجام میدم. و همیشه نرمال بوده. قرص پاورفیت هم مصرف میکنم. ضایعاتی که داشتم با یک جلسه کرایو از بین رفت و بعد دو سال دیگه هیچ ضایعه ای ندارم. شش ماه بعد از اینکه متوجه مثبت بودن اچ پی وی شدم دوباره تست دادم و منفی شد. با فاصله شش ماه یکبار سه بار تست اچ پی وی دادم و هر سه بار منفی شده. این میتونه به این معنی باشه که خطر رفع شده و احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم از بین رفته یا نه؟
  و اینکه من به صورت مکرر طی ده سال گذشته که ازدواج کردم، عفونت و قارچ رحمی پیدا میکنم. میتونه به اچ پی وی ارتباط داشته باشه این مساله؟

 54. زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر.من تست پاپ اسمیر و اچ پی وی همزمان دادم و منفی شدن.ایا این به معنی اینه که اچ پی وی در دهان و مقعد هم وجود نداره یا اونا تست جداگانه دارند؟

 55. زهرا گفت:

  من شب ها خارش بدن شدید دارم،تب هم میکنم.
  چنتا دونه هم روی کشاله رانم زده
  لطف میکنید دلیل رو بگید

 56. B گفت:

  سلام من مبتلا شدم .دیگ نمیتونم ازدواج کنم بااین شرایط؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز در صورتی که درمان بشید میتونید ازدواج کنید ولی در صورت عدم درمان شریک زندگیتون هم مبتلا خواهید کرد.

 57. میس سما گفت:

  سلام ازمایش دادم تو ازمایش زده به نوع ۶ مبتلا شدم
  بعد از اون دکتر برام کولپوسکوپی انجام داد که گفت شرائط دهانه رحمم بیشتر از یه نوع ۶ رو نشون میده ممکنه ازمایش اشتباه باشه یا قبلا به نوع دیگه ای هم مبتلا بودم که الان از بین رفته؟

 58. hpvdarmanAdmin گفت:

  سلام دوست عزیز تا به حال رابطه یا تماس جنسی داشتید؟

 59. علی گفت:

  مطالب نوشته شده آموزنده می باشد ولی اگر دارای رفرنس می بود خوانده با اطمینان خاطر بیشتری توجه به مطالب می کرد

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز 90% مطالب سایت دارای منابع معتبری هستند که داخل متن یا در آخر آن درج شده اند.

  • محمدرضا گفت:

   باسلام اگه زگیل‌ تناسلی‌ درمان‌ نشه میگن خودبه خود‌
   تو مدت‌ ۲‌سال‌ زگیل‌ ازبین‌ میره آیااین‌‌ ادعا درسته‌

   یه‌ مورد‌ دیگه آیا‌امکان‌ داره‌ در صورت‌ پاکسازی‌ بازم‌ احتمال‌
   مبتلا‌شدن‌هست

   • hpvdarmanAdmin گفت:

    سلام دوست عزیز بله در صورت اسفاده از داروهای تقویت سیستم ایمنی احتمالش وجود داره.

   • R گفت:

    سلام.برای مطمئن بشیم hpvنداریم باید چه کاری وچگونه آزمایش بدهیم

    • hpvdarmanAdmin گفت:

     باسلام، برای تست hpv به پزشک زنان یا آزمایشگاهای پاتوبیولوژی مراجعه کنید.

 60. tt گفت:

  سلام اگر کسی ویروس hpv در بدن داشته باشد می تواند واکسن بزند؟ یا باید اول درمان hpv به طور کامل انجام شود و بعد واکسن زده شود.؟

 61. ماما گفت:

  سلام
  جواب تست hpv من مثبت شده،ایا فاکتوری وجود داره که زمان تقریبی درگیر شدنم رو بفهمم؟

 62. سامان گفت:

  سلام
  من آزمایش دادم ، ویرویس LR 89 رویت شده و جوابم مثبت شده برای HPV.
  – میشه در این مورد اطلاعات بدید.
  – چقدر خطرناکه؟
  – چقدر مسریه؟
  – راه درمانش چیه؟

  با تشکر

 63. بابک گفت:

  من چندتا زگیل دور مقعدم دارم این یعنی اچ پی وی گرفتم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز بله احتمالش وجود داره ولی برای تشخیص دقیق حتما باید آزمایش دهید.

 64. اسد گفت:

  خیلی ویروس خطرناکیه اگه کاندوم استفاده بشه کمتر احتمال انتقالش هست ولی بازم با کاندوم ممکنه منتقل بشه

 65. لادن گفت:

  واقعا تشکر از وقتی که میذارین برای نوشتن این مطالب مفیدی که هیچ جا نیست

 66. ارزو گفت:

  واقعا کامل توضیح دادین چقد خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
تماس واتساپ اینستاگرام