بهترین پماد برای شقاق مقعدی ؛آنتی فیشر، دیلتیژل و تتراسایکلین

عکس پماد برای شقاق مقعدی

شقاق یا فیشر مقعدی یک بیماری بسیار دردناک و طاقت فرسا می باشد که افراد زمان ابتلا به آن درد زیادی را متحمل می شوند که این درد روز به روز در صورت عدم اقدام به درمان بیشتر می شود و خروج مدفوع را بسیار سخت یا غیر ممکن می کند. یکی از روش های درمان، استفاده از پماد برای شقاق مقعدی می باشد که ممکن است بعضی از پزشکان آن ها را تجویز کنند.

در ادامه به بررسی انواع پماد هایی می پردازیم که امروزه برای درمان شقاق کاربرد دارد.

توجه کنید که این پماد ها صرفا جهت معرفی کارایی، روش مصرف و آشنایی با روشهای دارویی هستند و به هیچ عنوان برای خود درمانی بدون تجویز پزشک آنها را پیشنهاد نمی کنیم.

همچنین امروزه بهترین و قطعی ترین روش درمان شقاق، لیزر است که بدون درد و خونریزی در عرض نیم ساعت به صورت سرپایی در کلینیک تخصصی جراح عمومی انجام می شود.

مطلب پیشنهادی: قطعی ترین روش درمان شقاق با لیزر

پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی

پماد تتراسایکلین یکی از پماد هایی است که همواره افراد از آن به عنوان چرک خشک کن، جلوگیری از عفونت زخم و کمک به بهبودی آن استفاده می کنند. ممکن است همچنین از این پماد در کنار دارو های دیگر به منظور بستن زخم و از بین بردن قرمزی استفاده شود. 

این پماد دارای گونه های مختلفی از جمله مینوسایکلین، داکسی سایکلین و اکسی تتراسایکلین می باشد. 

پماد تتراسایکلین به طور معمول یک الی دو بار در روز با تجویز پزشک برای زخم شقاق مقعد استفاده می شود. مصرف این پماد برای زنان باردار یا شیرده ممنوع بوده و حتما باید با پزشک معالج در میان گذاشته شود.

عکس پماد تتراسایکلین برای درمان شقاق

کرم یا پماد آنتی فیشر

یکی از پمادهایی که اکثرا در تمام سایت ها آن را مشاهده می کنید، پماد آنتی فیشر Anti-Fissure است. این پماد از عصاره گیاه بابونه و گل بلوط حلب تشکیل شده است. عصاره بابونه خاصیت ضد التهابی و ضد اسپاسم دارد و به مرور زمان زخم را بهبود می بخشد.

استفاده از گیاه بابونه به صورت خوراکی و دارویی برای درمان بواسیر ، ورم سینه و زخم های پا توصیه می شود.

از طرفی دیگر عصاره خشک بلوط حلب دارای خاصیت ضد درد است. از این پماد برای از بین بردن علائمی مانند التهابات پوستی استفاده می شود.

محتویات دارویی: استاندارد شده: بر اساس وجود ۰٫۰۷۷ تا ۰٫۱۰۴ میلی گرم آپی ژنین(apigenin)۲۲٫۸۵ تا ۳۰٫۹ میلی گرم فنل در هر گرم فرآورده

 • کامازولن، بیزابولول، آگلایکون،کوئرستین
 • آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر پماد شقاق
عکس کرم آنتی فیشر

کرم ام جی MJ

بسیاری از بیماران این سوال را دارند که از زمان ابتلا میشود از این کرم استفاده کرد؟ یا اینکه پماد ام جی MJ برای شقاق خوبه؟ یکی از نکات مهم درباره این دارو این بوده که پماد ام جی از گیاهان دارویی تهیه شده و برای درمان شقاق و زخم های سطحی می تواند موثر باشد.

از مزیت های پماد ام جی می توان به ضد التهاب بودن، ضد قارچ و ضد باکتریایی اشاره کرد. در نتیجه می تواند طی یک دوره استفاده موثر واقع شود.

البته همچنان لازم به تاکید است که این پماد فقط برای زخم های سطحی کارایی داشته و راه حل قطعی درمان شقاق های عمیق فقط لیزر است.

پماد لیدوکائین اچ برای شقاق

اگر درد شدیدی هنگام دفع دارید، ممکن است زمانی که به پزشک مراجعه می کنید، بی حس کننده های موضعی مانند لیدوکائین برای داشتن اجابت مزاج راحت شما تجویز کند. همچنین این پماد به از بین رفتن سوزش و خارش هم کمک می کند.

منظور از داروهای موضعی، دارویی است که مستقیماً به ناحیه آسیب دیده می مالید. درست است که انجام این کار به درمان سریع شقاق کمک نمی کند، اما می تواند به کاهش درد کمک کند.

همچنین پزشک لیدوکایین را برای ترمیم ترک های مقعدی تجویز می کند. این دارو به صورت ژل یا پماد وجود دارد که باید اصولا طی 1 تا 2 هفته استفاده شود زیرا در این مدت باید شکاف بهبود پیدا کند. ولی اگر طی این مدت درمان نشد، باید برای پیگیری روش های بهتر به پزشک مراجعه کنید.

پماد لیدوکائین برای شقاق خوبه؟

همچنین بخوانید: پماد یا ژل لیدوکائین چیست و چه مصرفی دارد؟

پماد دیلتیژل یا دیلتیازم شقاق مقعدی

لازم به ذکر است که بسیاری از پزشکان برای درمان شقاق مقعدی ، دیلتیازم هیدروکلراید تجویز می کنند. دیلتیازم به عنوان یک مسدود کننده کانال کلسیم کاربرد دارد که با اتساع عروق خونی کمک به بهبود شقاق می کند. کلسیم همراه با یک ماده دیگر در بدن باعث انقباض عضله قلب شده و به پمپاژ خون کمک می کند. همچنین ماده کلسیم باعث انقباض یا کوچکتر شدن رگ های خونی می شود. پماد دیلتیازم با بستن مسیر کلسیم، باعث می شود رگ های خونی شل شده و گشاد شوند.

در نتیجه این پماد عضلات اسفنکتر مقعد را شل می کند که درد را کاهش داده و باعث می شود مدفوع راحت تر دفع شود. این دارو با تقویت جریان خون باعث می شود روند بهبودی شروع شود.  از مزیت های دیگر آن می توان به کاهش فشار داخل کانال مقعد اشاره کرد، که درد و اسپاسم را هم کم می کند.

عکس پماد دیلتیازم دو درصد

پماد نیتروگلیسیرین برای شقاق یا گلیسیرین تری نیترات

اگر علائم بیماری طی یک یا دو هفته بهبود نیافتند ، پزشک عمومی دارویی به نام گلیسریل تری نیترات (GTN) یا همان نیتروگلیسیرین را برای شما تجویز می کند.

این پماد شقاق به صورت مستقیم روی دریچه مقعد و زخم اعمال می شود که بیمار باید این کار را 2 بار در روز با فاصله زمانی که پزشک توصیه می کند، انجام دهد.

نیتروگلیسیرین با کمک به گسترش رگهای خونی اطراف مقعد، خونرسانی را افزایش داده و به بهبودی سریع شقاق مقعدی کمک می کند. از جمله مزیت های آن کمک به کاهش فشار در کانال مقعد بوده که درد را تسکین می دهد.

از عوارض شایع این پماد می توان به سردرد، سرگیجه و سبکی سر اشاره کرد که اکثر افراد به محض شروع استفاده، دچار آن می شوند.

عکس پماد نیتروگلیسیرین

رکتول

پماد شقاق رکتول حاوی نیتروگلیسیرین بوده که به کاهش درد و التهاب ناشی از زخم کمک می کند. از آنجایی که پماد رکتول خاصیت ضد التهابی دارد، برای درمان بیماری های مقعدی همچون بواسیر و شقاق کمک می کند. میزان استفاده از این پماد باید طبق نظر پزشک باشد. داخل بسته بندی چند عدد اپلیکاتور همراه با پماد وجود دارد.

روش یا طرز استفاده

حداقل مدت زمان استفاده از پماد نیتروگلیسیرین 6 هفته است و ممکن است تا زمانی که شقاق کاملا بهبود پیدا کند، پزشک توصیه کند که از آن استفاده کنید.

اگر به طور صحیح و دقیقا راس مدت زمان تجویز شده از پماد استفاده شود، به طور معمول زخم طی 6 هفته بهبود پیدا می کند.

پماد نیتروگلیسیرین برای کودکان مناسب نبوده و باید برای زنان باردار یا شیرده با احتیاط تحت نظر پزشک استفاده شود.

اگر دچار سردرد شدید، می توانید با در جریان گذاشتن پزشک، استفاده آن را کم کنید. میزان استفاده از پماد به اندازه نخود باید باشد.

درمان در کوتاه ترین زمان

مشاوران ما برای معرفی بهترین روش درمان متناسب با شرایط شما آماده پاسخگویی هستند.

38 دیدگاه

 1. امیر گفت:

  سلام، پماد دیلتیژل اگر بیرون از یخچال بمونه خراب میشه؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. بستگی به پماد داره و اینکه چه چیزی روی اون درج شده. لطفا دستورالعمل را مطالعه کنید.

   • احمد گفت:

    درود.
    پماد دیلتیازم برای بیرون مقعده یا باید در اصل وارد مقعد بشه؟ روش نوشته فقط برای استعمال خارجی است و در انتها و اطراف مقعد استفاده شود. نوع جمله بندیش جالب نیست و اگر برای داخله باید می نوشت داخل مقعد و همین باعث سردرگمیم شده.

  • فرزاد گفت:

   بله خراب میشه

 2. ali گفت:

  دکتر میشه شقاق مزمنم با این پماد آنتی فیشر درمان کرد؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. خیر این پماد فقط برای شقاق حاد آن هم در مرحله ابتدایی تاثیر دارد.

 3. Zahra گفت:

  سلام.
  برای درمان شقاق مقعد دردوران شیردهی چه مپادی رو پیشنهاد میکنید؟!

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. پیشنهاد میکنیم برای استفاده هرگونه دارو از قبل با دکتر زنان خودتون مشورت کنید.

 4. vahidghasmi گفت:

  باسلام من پماد انتی فیشر استفاده کردم سوزش شدید میگیرم واینکه دور مقعد رو سرخ کرده حالت سوختگی ایا ضرر داره

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز بله استفاده از پماد رو متوقف کنید و برای تجویز پماد مناسب به متخصص مراجعه کنید.

 5. مریم گفت:

  سلام ببخشید پماد انتی فیشر بهتره یا دیلتیژل؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز بستگی به شرایط بیمار دارد.

  • محمد گفت:

   هرچند بستگی به عوامل متعددی داره ولی دیلتیژل بهتر از بقیه هست.ولی برای شقاق بجای درمان موقت باید ریشه یابی بشه و دلیل اصلی بیماری پیدا بشه که تو اکثر موارد استرس ومشکل عصبی علتش هست

 6. امین گفت:

  با سلام. قسمتی از مقعد ورم داشته باشه و بدون درد پماد یا درمان دیگری دارد؟ ممنون میشم از راهنمایتان

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز اگر میخواید خیلی سریع از این درد راحت بشید و پماد هم استفاده نکنید میتونید لیزر انجام بدید.

 7. احمد گفت:

  سلام یکماهی میشه خارش مقعد داشتم تا اینکه هفته پیش متوجه شدم از درون کنار مقعد شبیه غده اندازه لوبیا سفت شده بنابه سنت غلط خجالت کشیدم مراتب را بازگو کنم تا اینکه دیروز متوجه شدم راه رفتم من با سوزش شدید مقعد مواجه شدم داخل جعبه داروها پماددیلتیژل رو دیدم بارهاست بهداشت و شستشوی معقد ژل را درون معقد مالیدم دیشب متوجه شدم خونریزی شدیدی دارم یعنی بند اومده و تمام اون دردها از بین رفته تا جاییکه غده بسیار کوچک شده …با این حال به پزشک مراجعه کنم یا با همین ژل امکان درمان وجود داره….تشکر از شما که پاسخگوی سوالات مخاطبان هستید .

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز بهتره برای درمان سریع تر حضوری مراجعه کنید که در یک جلسه با لیزر به صورت نیم ساعته بیماری درمان شود و از عوارض آن اذیت نشوید. شماره های تماس کلینیک برای تعیین نوبت و مشاوره ۰۹۹۱۸۹۵۴۰۹۱ – ۰۲۱۸۸۶۵۸۴۲۶

 8. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید من دوران بارداری دچار شقاق شده بودم دکتر برام پماد آنتی هموروئید تجویز کرده دوماه که زایمان کردم بازم دچار شقاق شدم این بار شقاق مزمن هستش من اگه بازم هم از پماد آنتی هموروئید استفاده کنم تاثیر خواهد داشت یا نه

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   برای درمان سطحی شقاق میتونید از پماد آنتی فیشر هم استفاده کنید ولی درمان ریشه ای لیزر هست که زخم رو از ریشه ترمیم میکنه. شماره تماس تعیین نوبت و مشاوره ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 9. خاکی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید و وقت بخیر .بنده قسمت خط مقعد کمی از کمر پایین تر و پایین تر و مابین مقعد وناحیه شرمگاهی ام حدودا ۱ماه و اندی است دچار خارش و مزمن و هنگامی که دست به اطرافش میزنم دچار درد میگردم و هنگام اجابت مزاج همینطوره و برابر خاروندن زیاد مدتی پیش کمی خون اومد و زخم شد من هم روم نمیشه دکتر برم آقای دکتر حتی به خونواده هم نمیتونم بگم لطفا بگید چکار کنم چه دارویی استفاده کنم که درمون قطعی شه. درضمن بعضی وقتا هم اطراف مقعد خیسه و مثل عرق سوز ماننده هرچی بشورم هی مکرراً خیس عرق میشه .یه راهی رو بگید که مناسب باشه. باتشکر

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز شما اول باید معاینه بشید که ببینیم دقیقا این عارضه چی هست تا راه کار درمان مناسب انجام بشه

 10. ناشناس گفت:

  سلام
  جراحی فیشر داشتم ۱۶ روز پیش، و دکتر ۲ روز پیش برای درمان سریعتر زخم پماد دیلتیژل دادن اما بعد از یک ساعت استفاده از این پماد خارش خیلی شدیدی می گیرم ک به هیچ وجه آروم نمیگیره.
  میخام بدونم جایگزین مناسبی براش پیدا میشه؟

 11. حسن گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  من مدد هفت ماه قبل میشه که دچار فشر مقعد شدم زمانی به داکتر مراجعه کردم GNT forte پماد استفاده کردم یک مقدار بهبود یافته ولی کاملاً بهبود نیافته است
  لطفاً الان این پماد مناسب است یا خیر

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز در حال حاضر زخم شما به حالت مزمن رسیده و باید برای لیزر آن اقدام کنید. شماره تماس کلینیک برای تعیین نوبت و مشاوره: ۰۲۱۸۸۸۷۱۰۷۸

 12. فرزاد گفت:

  پماد دیلتیازم واقعا معجزه میکنه اکیدا توصیه میکنم استفاده کنید

 13. Barana گفت:

  سلام ببخشید من ۷ روزه تنگی آنال با لیزر انجام دادم ولی درد هنگام دفع دارم دکتر فقط تتراسایکلین و لیدوکائین دادن این دوتا ودیلتیازم رو داخل مقعد هم استفاده کنم یا فقط روی سطح.دکترمم فعلا مسافرت هستن

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   باسلام، لطفا اطراف دریچه مقعد و تا حدود 2 سانتی متر در داخل آن استفاده کنید.

 14. کاووسی گفت:

  سلام دوستان خواستم بگم بهتون از بین این پمادا دیلتیژل بهترینشونه به نظرم من شقاق داشتم همه رو امتحان کردم و اونطوری که از دیلیتژل جواب گرفتم از هیچکدوم نگرفتم

 15. نگین گفت:

  کدوم یکی از این پمادا بهتره؟ من تازه 2روزه که شقاق گرفتم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   با سلام، برای نتیجه گیری سریع میتونید از دیلتیژل یا آنتی فیشر استفاده کنید

 16. مسعود گفت:

  درود
  برای شقاق به کدام متخصص باید مراجعه نمود؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   با سلام، به جراح عمومی یا متخصص گوارش میتونید مراجعه کنید.

 17. مونا گفت:

  سلام وقت بخیر
  دکترجان برای من زخم نشده ولی یک تورم هست که یک ساله همونطوریه

 18. قنبری گفت:

  برای بهترین پماد برای بواسیر و شقاق همین آنتی فیشر خوبه استفاده کنیم؟

 19. ثمیه گفت:

  ببخشید طریقه مصرف دیلتیژل ۲درصد رو میخواستم بدونم

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   با سلام، لطفا طریقه مصرف را در بالا بخوانید تمام نکات ذکر شدند

 20. آجرلو گفت:

  سلام… من بیشتر از دو هفته اس ک بعد از اجابت مزاج سوزش دارم و خارش البته بیشتر از دو هفته هم هست ک پماد رکتول استفاده میکنم اثری هم نداشته تا الان….چندتا دکتر هم رفتم بازم جوابگو نبوده… یه مقدار کنار مقعد رگ های مث واریس هم میبینم… لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم؟

 21. حمیدی گفت:

  پماد نیتروگلیسیرین دیجی کالا هم داره میتونیم بخریم؟ یا حتما باید از داروخانه باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
تماس واتساپ اینستاگرام