بواسیر خونی چیست {درمان خونریزی هموروئید} + علائم و عوارض

عکس بواسیر خونی و علائم آن

بواسیر خونی چیست و بهترین روش درمان آن چه می باشد؟ پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانید که بیماری هموروئید برای برخی افراد، علائمی ایجاد نمی کند. اما برای دیگران، این توده باد کرده می تواند منجر به خارش، سوزش، خونریزی و ناراحتی شود، به خصوص زمانی که برای مدتی نسبتا طولانی می نشینید. بواسیر خونی یکی از عوارض دردناک هموروئید در صورت عدم درمان آن است.

درمان خونریزی هموروئید معمولا بستگی به نوع و علائم آن انتخاب می شود. خونریزی شایع ترین علامت بواسیر داخلی است. این خونریزی معمولاً بدون درد است (مگر اینکه پرولاپس اتفاق بیفتد که در آن بواسیر داخلی از مقعد بیرون زده باشد).

بواسیر خونی چیست؟

بیماری بواسیر خونی که به آن خونریزی هموروئید نیز می گویند، سیاهرگ های بزرگ شده یا به عبارتی ورم کرده در راست روده و مقعد هستند. دو نوع هموروئید وجود دارد:


📞 مشاوره سریع برای درمان بواسیر خونی

از طریق شماره روبرو با مشاوران کلینیک اچ پی وی در ارتباط باشید:


هموروئید داخلی و خارجی می تواند به هموروئید ترومبوزه تبدیل شود. این بدان معنی است که یک لخته خون در داخل سیاهرگ تشکیل می شود. بواسیر ترومبوز شده معمولاً خطرناک نیست، اما می تواند باعث درد و التهاب شدید شود.

در موارد نادر، هموروئید ترومبوز شده می تواند باعث خونریزی جدی رکتوم به دلیل زخم شدن پوست اطراف شود. که این مورد نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

همچنین بخوانید: عمل بواسیر و جراحی هموروئید

علت بواسیر خونی و خونریزی هموروئید

زور زدن یا دفع مدفوع به خصوص اگر سفت باشد، می تواند به هموروئید آسیب رسانده و باعث خونریزی آن شود. خون ناشی از هموروئید روی یک تکه کاغذ توالت قرمز روشن به نظر می رسد.

هموروئیدهای داخلی، خارجی و ترومبوزه همگی می توانند خونریزی کنند که در نتیجه بواسیر خونی را به وجود می آورند. در برخی موارد، اگر هموروئید ترومبوز شده بیش از حد پر شود، ممکن است بترکد.

خونریزی بواسیر ممکن است تحت شرایط زیر اتفاق بیفتد:

 • بعد از اجابت مزاج، به خصوص اگر زور بزنید
 • با اسهال یا یبوست
 • بعد از نشستن یا ایستادن طولانی مدت
 • در دوران بارداری
 • هنگام بلند کردن یک جسم سنگین
 • اگر یک لخته خون مقعد را مسدود کند و منجر به زخم و بافت مرده شود
بواسیر خونی اغلب در داخل کانال مقعد باقی می ماند، اما گاهی اوقات از مقعد به بیرون برآمده می شود و در خارج از بدن قابل مشاهده است. هر نوع هموروئید ممکن است خونریزی کند، اما فقط انواع خارجی دردناک هستند.

همچنین ببینید: عکس انواع بواسیر خفیف، بیرون زدگی و خارجی، شکل واقعی هموروئید ترومبوزه

عکس خونریزی از هموروئید یا بواسیر داخلی

علائم بواسیر خونی چیست؟

بواسیر خونی معمولاً پس از اجابت مزاج های سخت رخ می دهد.

ممکن است فرد پس از پاک کردن، آثار یا رگه هایی از خون را روی دستمال کاغذی یا کاسه توالت ببیند. مقدار این خون می تواند قطره ای باشد. خون ناشی از خونریزی بواسیر معمولاً به رنگ قرمز روشن است. اما اگر این خون تیره رنگ باشد، فرد بیمار باید به پزشک اطلاع دهد، زیرا می تواند نشان دهنده وجود مشکلی در دستگاه گوارش باشد.

سایر علائم خونریزی هموروئید عبارتند از:

 • احساس توده ای یا برآمده در اطراف مقعد هنگام پاک کردن
 • احساس اینکه مدفوع در حین یا بعد از اجابت مزاج در داخل مقعد گیر کرده است
 • مشکل در پاکسازی پس از اجابت مزاج
 • خارش اطراف مقعد
 • ترشحات موکوس مانند از مقعد
 • احساس فشار در رکتوم
انواع بواسیر خارجی و ترومبوزه با عکس

اگر دارای بواسیر خارجی ترومبوزه باشید، با متورم شدن آن، فشار از بافت های اطراف می تواند باعث پارگی و خونریزی آن شود.

خون ناشی از هموروئید ترومبوز شده به رنگ تیره و لخته است. آنها اغلب بسیار دردناک هستند و معمولاً نیاز به روشی برای درمان هموروئید خونی دارند.

درمان سریع بواسیر خونی با روش های پزشکی

درمان های پزشکی برای بواسیر خونی به شدت علائم، داخلی یا خارجی بودن بیماری بستگی دارد.

هموروئیدهای داخلی در داخل راست روده تشکیل می شوند در حالی که هموروئید خارجی در زیر پوست اطراف مقعد تشکیل می شود.

The abscess is a pus-filled bump found near your anus or rectum and can occur when one of your anal glands gets clogged and infected. Symptoms like pain and being uncomfortable can mimic hemorrhoids, but abscesses tend to be more painful, constantly throbbing, and larger than a hemorrhoid.
آبسه مقعدی یا آبسه پری رکتال یک برجستگی پر از چرک است که در نزدیکی مقعد یا راست روده شما یافت شده و زمانی رخ می دهد که یکی از غدد مقعدی شما مسدود و عفونی شود. علائمی مانند درد و ناراحتی می تواند این بیماری را شبیه به بواسیر خونی کند، اما آبسه ها دردناک تر، دائماً ضربان دار و بزرگتر از هموروئید هستند.

https://www.everydayhealth.com/digestive-health/is-it-hemorrhoids-or-something-else.aspx

برای تشخیص علائم بواسیر خونی و مشاوره تماس بگیرید ☎️02188658426 ☎️


گزینه های درمانی برای هموروئید داخلی عبارتند از:

درمان بواسیر خونی با لیزر

این روش مبتنی بر اشعه لیزر برای از بین بردن رگ ها هموروئیدی است. لیزر CO2 که قوی ترین اشعه را دارد، این سیاهرگ ها را جمع کرده، سوزانده و ریشه کن می کند.

این روش نسبت به سایر روشهای پزشکی برای بیمار راحت تر بوده و می تواند پس از عمل به کارهای روزمره خود به راحتی رسیدگی کند. درمان بواسیر خونی با لیزر هیچگونه درد و خونریزی پس از عمل برای بیمار نخواهد داشت.

عکس درمان بواسیر خونی با لیزر
عکس درمان بواسیر خونی یا خونریزی هموروئید با لیزر

از بین بردن درد هموروئید خونی

اگر هموروئید خونریزی داخلی داشته باشد، ممکن است لخته خون در داخل ایجاد شود و توده ای به رنگ آبی ایجاد کند. به عنوان یک هموروئید ترومبوز شناخته می شود و نیاز به مراقبت پزشکی دارد. هموروئید ترومبوزه خونی می تواند باعث درد قابل توجهی شود.
در برخی موارد، بواسیر ترومبوز شده نیز می تواند پاره شده، لخته را آزاد کرده و خونریزی شدیدی داشته باشد. این وضعیت می تواند جدی شود و در صورت ابتلا به هموروئید ترومبوز شده برای جلوگیری از خونریزی زیاد و عوارض باید با پزشک مشورت کنید. بهترین زمان برای مقابله با هموروئید ترومبوز شده 72 ساعت پس از تشکیل لخته است. اگر برداشته نشود، فشار ناشی از هموروئید ترومبوز شده می تواند به بافت های اطراف آسیب برساند.

انواع روش های درمان بواسیر خونی

برخی از روش ها امروزه به ندرت کاربرد دارند که عبارتند از:

 • بستن باند لاستیکی: این درمان شامل قرار دادن یک نوار کوچک در ریشه هموروئید خونی داخلی برای قطع جریان خون به آن است. بواسیر معمولاً 5 تا 7 روز بعد از بین می رود.
 • اسکلروتراپی: این روش شامل تزریق مواد شیمیایی با ترکیب خاصی به هموروئید برای کوچک شدن آن است که فقط برای هموروئیدهای خفیف مناسب است.

گزینه های درمانی برای هموروئید خارجی عبارتند از:

 • برداشتن توده تناسلی در مطب: گاهی اوقات، پزشک میتواند توده بواسیر خونی را در مطب خود خارج کند. برای این کار ابتدا موضع را بی حس کرده و سپس هموروئید خونی را می برد.
 • هموروئیدکتومی: این روش شامل جراحی برای بواسیر های خونی بزرگتر و عود کرده است که اکثرا در بیمارستان انجام می شود. زیرا ممکن است نیاز به بیهوشی داشته باشد.

در مورد جراحی هموروئید بیشتر بدانید.

داروی بواسیر خونی

زمانی که هموروئید به این مرحله خونریزی رسیده دیگر با دارو درمان نمی شود و حتما باید یکی از روشهای جراحی انتخاب شود. ولی اگر بیمار بخواهد به منظور بهتر شدن علائم خود از یکی از داروها استفاده کند، پماد هیدروکورتیزون، شیاف یا پماد آنتی هموروئید به عنوان بهترین دارو شناخته می شوند. همچنین داروهای حاوی ملین باعث شده تا مدفوع نرم تر دفع شده و بواسیر خونریزی نداشته باشد.

درمان بواسیر خونی در خانه

می توان گفت که تمام بواسیرهای خونی نیاز به درمان با روشهای پزشکی ندارند و ممکن است برخی از آنها با روشهای خانگی قابل درمان باشند. به همین دلیل لازم دیدیم که روشهای خانگی را هم به شما معرفی کنیم که عبارتند از:

عکس روشهای درمان خونریزی بواسیر
 • نشستن در وان آب گرم یا حمام سیتز: حمام سیتز یک وان پلاستیکی کوچک است که روی صندلی توالت قرار می گیرد. فرد حمام را با آب گرم پر می کند و حدود 10 دقیقه، دو تا سه بار در روز در آن می نشیند. این کار می تواند به تسکین درد و تحریک هموروئید برای جمع شدن کمک کند.
 • استفاده از یخ: قرار دادن کیسه های یخ پوشیده از پارچه روی نواحی متورم به مدت 10 دقیقه هر بار می تواند به کاهش درد و التهاب هموروئید کمک کند.
 • عدم تاخیر در دفع مدفوع: زمانی که فرد میل به اجابت مزاج دارد ، نباید آن را به تاخیر بیندازد. زیرا این کار دفع مدفوع را سخت تر کرده و باعث تحریک هموروئید می‌شود.
 • استفاده از کرم های هموروئید بدون نسخه: این کرم ها معمولا حاوی استروئید هایی هستند که التهاب هموروئید را کاهش می دهند.
 • افزایش مصرف فیبر و آب: این کار مدفوع را نرم کرده و دفع آن را آسان می کند. زور زدن کمتر در حین اجابت مزاج به توده بواسیر فرصت التیام می دهد.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟

بر اساس آمار و تحقیقات؛ هموروئید شایع ترین دلیلی است که مردم از جراحان کولون و رکتوم کمک می‌گیرند.

علائم و نشانه هایی که یک فرد باید در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کند عبارتند از:

 • درد مداوم بواسیر خونی
 • خونریزی مداوم از هموروئید
 • متوجه شدن بیش از چند قطره خون در کاسه توالت
 • یک توده مایل به رنگ بنفش روی مقعد، که نشان می دهد بواسیر احتمالاً ترومبوز شده است.

اگر فردی مشکوک به هموروئید ترومبوز شده باشد باید در اسرع وقت به پزشک به منظور جلوگیری از ابتلا به عوارض آن مراجعه کند. بدون درمان، هموروئیدهای ترومبوزه می توانند رگ های خونی بافت های سالم اطراف را فشرده و به آنها آسیب بزنند.

عوارض عدم درمان هموروئید خونی

اگر خونریزی هموروئید بعد از یک هفته قطع نشد ممکن است منشا بیماری از چیز دیگری بوده و باید برای معاینه پزشک وقت بگیرید. اگر بواسیر خونریزی داخلی داشته باشد، ممکن است لخته خون در داخل بواسیر ایجاد شود و یک توده بنفش رنگ ایجاد کند.

If a hemorrhoid bleeds internally, a blood clot can form inside the hemorrhoid, creating a bluish colored lump. This is referred to as a thrombosed hemorrhoid and requires medical treatment
این عارضه به عنوان یک هموروئید ترومبوز شناخته می شود و نیاز به درمان پزشکی دارد. هموروئید ترومبوزه می تواند باعث درد قابل توجهی شود.

سوالات متداول

7 دیدگاه

 1. جمالی گفت:

  سلام دکتر من بواسیر داخلی داشتم که به خاطر 2 مرتبه یبوست شدید و مدفوع سفت ایجاد شده بود. یبوستم رفع شد ولی دیروز زمان دفع متوجه شدم که یه قطره خون ازم اومد این طبیعیه و خوب میشه خودش یا من کاری باید انجام بدم؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز. وقتی خونریزی داشتید یعنی که به احتمال بسیار زیاد توده خوب نشده و بهتره برای درمان اقدام کنید که دچار عوارض دیگر نشوید. بهترین دکتر ها برای مراجعه متخصص گوارش و جراح عمومی هستند. همچنین اگر ساکن تهران هستید، می تونید به کلینیک ما هم مراجعه کنید. شماره های تماس برای تعیین نوبت و مشاوره 09197715527 و 02188871078

 2. مجید گفت:

  وقت شما بخیر
  بنده یه سالی میشد که هموروئید خونی داشتم ولی برای دکتر رفتن تنبلی میکردم تا هر روز چند قطره خون روی لباس زیرم میدیدم فهمیدم که انگار یه طرف بواسیرم باز شده میخواستم بدونم میشه تو این شرایط لیزر کرد؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام دوست عزیز بله شما باید سریعا برای لیزر بواسیر خونی خود اقدام کنید که بدتر از این نشود 02188871078

 3. رضا گفت:

  برای قطع خونریزی بواسیر چه باید کرد من دیگه خسته شدم دکتر و فقط میخوام بند بیاد واقعا

 4. مازیار گفت:

  وجود لخته خون در مدفوع نشونه بواسیر خونیه ینی؟

  • hpvdarmanAdmin گفت:

   سلام میتونه گهی اوقات نشانه ای از بواسیر خونی باشه ولی صد در صد نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
تماس واتساپ اینستاگرام