درمان هموروئید داخلی [درجات بواسیر داخلی] + عوارض

عکس درمان بواسیر داخلی در کلینیک اچ پی وی

مشکلات مربوط به مقعد و ناحیه نشیمنگاه اخیرا تبدیل به یکی از معضلاتی شده که ممکن است هر فردی به یکی از این بیماریهای نشیمنگاهی دچار شود. بواسیر داخلی (هموروئیدی که داخل رکتوم است) و بواسیر خارجی یا ترومبوزه از انواع این توده ها هستند که ممکن است منجر به درد، خونریزی یا یبوست مزمن شوند. 

اکثرا بیمار مبتلا به بواسیر داخلی، تا زمانی که دچار خونریزی نشود، نمی تواند متوجه ابتلا به بیماری خود شود. در نتیجه این توده مقعدی شایع تر از بیماری های دیگر مربوط به نشیمنگاه و رکتوم است.

در این مقاله به طور کامل درباره انواع هموروئید داخلی و درجات آن، علائم، روش های درمان و تشخیص صحبت کرده ایم.

هموروئید یا بواسیر داخلی چیست؟

هموروئید یا بواسیر داخلی بافت های عروقی طبیعی در زیر مخاط کانال مقعد هستند و شامل بافت های همبند شل، ماهیچه ای و رگ های خونی با اتصالات وریدی هستند به همین دلیل خونی که از آنها خارج می شود، قرمز روشن است. تصور می شود که هموروئید داخلی به دلیل توده شکل بودن در داخل مقعد، دفع راحت مدفوع را مهار می کند. این نوع درجات مختلفی دارد که نسبت هر چهار درجه بواسیر 1،2،3 و 4 اندازه توده آنها و روش درمان فرق دارد.

آشنایی کامل با: علت بواسیر چیست ؟

تشخیص دقیق و قطعی

در صورتی که حس میکنید به بواسیر داخلی یا بیماری مشابه آن دچار شدید و علائم آزار دهنده ای دارید، با ما تماس بگیرید.

علائم هموروئید داخلی چیست؟

بسیاری از بیماران معمولا تا زمانی که بواسیر داخلی دردی ایجاد نکرده یا خونریزی نداشته متوجه آن نمی شوند. در ابتدا تنها علائم هموروئید داخلی رگه های خونی می باشد که روی مدفوع خود دیده یا زمانی که با دستمال خود را تمیز می کنید، مشاهده خواهید کرد.

اگر این توده مقعدی درمان نشده باقی بماند، می تواند رشد کرده، بزرگ تر شده و مسیر عبور مدفوع را سد کند. آنها گاهی ممکن است تا 3 سانتی متر رشد کنند. توده بواسیر داخلی می تواند به مرور زمان پرولاپس شده و از مقعد بیرون بزند. داشتن احساس خیسی دائم و خروج ترشحات از نشانه های رایج هموروئید داخلی است.

از علائم دیگر آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس دفع ناکامل مدفوع
 • احساس گرفتگی دائم در مقعد
 • خونریزی در صورت رشد کردن و تحریک توسط مدفوع سفت یا رابطه مقعدی
 • درد و سوزش به همراه کمی خارش

حتما بخوانید: لیزر درمان قطعی بواسیر

عکس بواسیر ساچمه ای داخل مقعد

علت خونریزی و درد بواسیر داخلی

کشش و وارد شدن فشار از هر ناحیه به مقعد می تواند باعث تحریک عصب ها و بالشتک های عروقی شود. این سیاهرگ هایی که تحت فشار قرار گرفته اند در گذر زمان ورم کرده و منجر به بواسیر داخلی می شوند. این حقیقت؛ شایع ترین دلیل برای به وجود آمدن هموروئید داخلی است. مواردی وجود داشته که می توانند زمینه ساز تشکیل این توده باشند. که عبارتند از:

 • زور زدن هنگام اجابت مزاج: زمانی که بیهوده زور زده و دفع ندارید، فشار های وارد شده به رکتوم را افزایش می دهید. که باعث تشکیل توده می شود.
 • یبوست مزمن: ابتلا به یبوست مزمن و سفت بودن مدفوع که درمان نشده و بی توجه باقی بماند به کانال رکتوم و مقعد آسیب وارد کرده و سیاهرگ ها را خراش دهد. به مرور زمان این سیاهرگ های آسیب دیده عفونت مدفوع را جذب کرده و متورم می شوند که به آنها بواسیر داخلی می گویند.
 • اسهال مزمن: اسهال بیماری است که در آن مدفوع به دلیل شل بودن زیاد حالت اسیدی به خود می گیرد. در نتیجه باعث آسیب زدن به بافت تحریک پذیر مقعد می شود.
 • چاق بودن و داشتن اضافه وزن: افرادی که چاقی مزمن دارند معمولا هنگام نشستن فشار دو برابری به مقعد آنها وارد می شود. در نتیجه خونرسانی در این قسمت کم شده و توده های بواسیری ایجاد می شوند.
 • ورزش های سنگین: این ورزش ها مانند وزنه برداری، می توانند فشار وارد شده به رکتوم را چند برابر کنند. این فشارها برای ناحیه نشیمنگاه کاملا مضر است.

گرید یا درجات مختلف هموروئید داخلی

درست از زمانی که دچار هموروئید داخلی شدید و تا وقتی که توده رشد کرده و بزرگ می شود به درجات مختلفی می رسد. نسبت به اینکه در گرید 1،2،3و 4 می رسد، روش درمان آن هم فرق می کند. درجات بواسیر داخلی و درد آن عبارتند از:

درجه یک 1

طی این نوع بواسیر داخلی تنها عروق مقعدی کمی ملتهب شده و بیمار هیچ گونه علائمی حس نمی کند. گرید یک هنوز نزدیک به مرحله پرولاپس هم نشده است.

عکس بواسیر داخلی درجه 1

درجه دو 2

در گرید 2 هموروئید داخلی توده بواسیر برجسته تر و بادکرده تر از قبل شده و بیمار ممکن است کمی در دفع احساس مشکل داشته باشد.  این توده ها گاهی بیرون می زنند ولی به داخل برمیگردند.

عکس هموروئید داخلی گرید 2

درجه سه 3

هموروئید داخلی گرید 3 سیاهرگ هایی هستند که به طور دائم از مقعد بیرون مانده اند و با فشار انگشت به داخل برمیگردند. 

عکس بواسیر داخلی درجه سه 3

درجه چهار 4

در گرید چهار بیماری بواسیر داخلی توده مقعدی کاملا به شکل پرولاپس شده در آمده و از مقعد بیرون می زند. در این حالت توده حتی با انگشت هم به داخل نمی رود و تنها برای درمان قطعی جراحی یا عمل با لیزر لازم است.

شکل خونریزی هموروئید داخلی گرید 4

درمان بواسیر داخلی

بعد از مراجعه به یک دکتر هموروئید برای درمان بواسیر داخلی خود مراجعه کردید، پزشک متناسب با جواب آزمایش و معاینه مقعدی یک روش مناسب برای درمان انتخاب می کند که توده را قبل از پیشرفت زیاد از بین ببرد.

لیزر درمانی

هموروئیدوپلاستی یا درمان انواع بواسیر با لیزر یک روش کم تهاجمی برای از بین بردن این توده های مقعدی در نظر گرفته می شود. این روش به بیمار اجازه می دهد تا بهترین نتایج ممکن را با حداقل ناراحتی و بهبودی سریع به دست آورد. بیمار با کیفیت زندگی خوب سریعتر به روال روزانه باز می گردد.

پس از 1 تا 2 هفته، شما باید بتوانید بیشتر فعالیت های عادی خود را انجام دهید. اما کارهایی که نیاز به تلاش زیاد دارند را انجام ندهید. مهم است که در حین بهبودی از بلند کردن اجسام سنگین و زور زدن با حرکات روده اجتناب کنید.

عمل جراحی بواسیر داخلی

هموروئیدکتومی بسته روش جراحی است که بیشتر برای درمان هموروئید داخلی استفاده می شود. این شامل برداشتن دسته های هموروئیدی با استفاده از ابزار تیز مانند چاقوی جراحی، قیچی، الکتروکوتر یا حتی لیزر و به دنبال بسته شدن کامل زخم با بخیه قابل جذب است.

حتما بخوانید: عمل جراحی بواسیر چگونه است؟

درمان خانگی هموروئید داخلی

حمام آب گرم می تواند به تسکین تحریک ناشی از هموروئید داخلی کمک کند. سعی کنید از یک حمام سیتز استفاده کنید – یک وان پلاستیکی کوچک که روی صندلی توالت قرار می گیرد تا بتوانید ناحیه آسیب دیده را غوطه ور کنید یا اگر می توانید در وان حمام کنید. همچنین بعد از هر بار اجابت مزاج به مدت 20 دقیقه حمام آب گرم یا حمام نشسته را امتحان کنید.

تغییر رژیم غذایی

هیدراته ماندن به شما کمک می کند تا مدفوع نرم تر و سریعتر در سیستم گوارش حرکت کند.

خوراکی های مفید فیبردار برای بواسیر داخلی


همانطور که گفته شد، دریافت فیبر بیشتر کلید اجابت مزاج نرم تر و به موقع تر است. مصرف روزانه 20 تا 35 گرم فیبر را توصیه می کند. در اینجا غذاهایی وجود دارد که می توانند به شما در رسیدن به این هدف کمک کنند:

 • نان آرد کامل نان سبوس دار نانی که با آرد سبوس نگرفته پخته باشند.
 • بلغور جو دوسر
 • غلات
 • آجیل
 • لوبیا
 • میوه ها
 • سبزیجات
 • مکمل های فیبر پودری با ماده کلیدی پسیلیوم در صورت نیاز به مکمل فیبر مصرفی به شما کمک می کند.

تفاوت بواسیر داخلی با خارجی

بواسیر داخلی در داخل رکتوم اتفاق می افتد. آنها معمولا قابل مشاهده نیستند و باعث ناراحتی نمی شوند. با این حال، این توده ها می توانند خونریزی کنند و شایع ترین علامت آن خون قرمز روشن همراه با حرکات روده است. همچنین ممکن است با بزرگ شدن روده به دلیل مدفوع سفت دردناک شوند.
گاهی اوقات فشار بیش از حد می تواند بواسیر داخلی را از مقعد خارج کند. معمولاً علت بواسیر داخلی زور زدن در حین اجابت مزاج است، اما ممکن است به دلیل زایمان، بلند کردن اجسام سنگین یا برخی فعالیت‌های ورزشی نیز رخ دهد. هنگامی که یک هموروئید داخلی خارج از مقعد می افتد (پرولپس)، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و ممکن است به طور مکرر خونریزی کند.
هموروئید خارجی در ناحیه حساس مقعد ایجاد می شود و اغلب باعث درد و خونریزی در هنگام دفع می شود. از آنجایی که این بواسیرها در معرض اصطکاک خارجی قرار دارند، حتی با فعالیت های عادی مانند نشستن یا راه رفتن ممکن است خارش، تحریک و دردناک شوند.
گاهی اوقات خون می تواند در هموروئید خارجی جمع شود و باعث ایجاد لخته (ترومبوز) شود. هموروئید ترومبوتیک می تواند به دلیل التهاب و تورم بسیار دردناک شود.ممکن است متوجه یک توده سفت در نزدیکی مقعد شوید که هنگام لمس بسیار حساس است.

همچنین بخوانید: درمان هموروئید خارجی

تشخیص

بواسیر داخلی اغلب با معاینه دیجیتال، آنوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی دارای لوله سفت یا انعطاف پذیر تشخیص داده می شود. معاینه باریم انما با کنتراست دوگانه یک تکنیک نسبتا دقیق برای تشخیص هموروئید داخلی با حساسیت دقیق به ترتیب 83 و 88 درصد است. با این حال، هدف از تنقیه باریم در بیماران مبتلا به هموروئید داخلی شناخته شده یا مشکوک، بررسی کولون برای یک علت جدی تر خونریزی یا درد مقعدی وجود دارد.

از روش های دیگر تشخیص می توان به MRI و عکسبرداری اشاره کرد.

عوارض عدم درمان هموروئید داخلی

هنگامی که درمان نشود، هموروئید پرولاپس داخلی شما ممکن است در خارج از مقعد به دام افتاده و باعث تحریک، خارش، خونریزی و درد قابل توجهی شود. در این موارد درد و خونریزی بواسیر داخلی غیر قابل تحمل است.

هموروئید ترومبوز عارضه ای است که به دلیل غفلت برای درمان به موقع، در داخل خود توده بواسیر داخلی معمولی ایجاد می شود. این بیماری در اثر ایجاد لخته خون در داخل بافت هموروئید ایجاد می شود. آنها می توانند در داخل هموروئید داخلی و خارجی رخ دهند و در نتیجه علائم رایجی مانند موارد زیر را ایجاد کنند:

 • التهاب
 • قرمزی و تورم
 • خارش و درد شدید
 • رنگ مایل به آبی در اطراف ناحیه آسیب دیده

1 دیدگاه

 1. هرمز گفت:

  مردی 47 ساله هستم- توده داخل مقعدی دارم با درد فراوان که بسیار اذیت میشوم در کلینیک شما درمان انجام می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
تماس واتساپ اینستاگرام