برای از بین بردن و درمان زگیل تناسلی چه باید کرد؟

11/14/2020
برای از بین بردن و درمان زگیل تناسلی چه باید کرد؟

ممکن است برای اولین بار باشد که دچار زگیل های تناسلی می شوید یا سابقه ابتلا به آن را قبلا هم داشته اید. معمولا زمانی که افراد برای اولین بار با این زگیل ها مواجه می شوند، نگرانی زیادی دارند و احساس ترس به همراه شرم می کنند و از خود می پرسند: حالا که زگیل تناسلی دارم چیکار کنم ؟ از آن جا که روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارند، جای نگرانی باقی نمی ماند.

شما نباید اجازه بدید که این حس خجالت شما را از روند درمان دور کند. زیرا پزشکانی که تخصص درمان و از بین بردن زگیل های تناسلی را دارند، روبرو شدن با این اتفاق برای آن ها یک امر کاملا طبیعی می باشد و روزانه بیماران زیادی را مداوا می کنند.

پس به محض مواجه شدن با زائده های زگیل تناسلی؛ شرم و خجالت را کنار گذاشته و پس از مراجعه سریع به پزشک متخصص ،  روند درمان را آغاز کنید.

روش های مختلفی برای از بین بردن این زائده ها پیش روی شما قرار دارد. بعضی از آن ها با گذر زمان به خودی درمان شده و از بین می روند ولی اکثر مردم برای خلاص شدن زودتر از این زگیل ها و مشکلاتی که به همراه دارند، ترجیح می دهند سریعا از شرشان خلاص شوند.

هدف از مراجعه به پزشک و درمان زگیل های تناسلی، دوباره سازی شکل ظاهری ناحیه درگیر شده به حالت قبل و از بین رفتن علائم این زائده ها در داخل بدن می باشد.

عواملی که می توانند بر انتخاب شما در ارتباط با روش های درمان زگیل تناسلی تاثیر بگذارند، شامل:

  • اندازه
  • ناحیه مبتلا شده
  • تعداد زگیل ها
  • تغییراتی که در آنها طی مدت زمان کوتاهی اتفاق می افتد
  • هزینه درمان
  • عوارض جانبی احتمالی
  • تخصص ارائه دهنده خدمات بهداشتی کلینیکی که به آن مراجعه کردید

زگیل تناسلی چیست و کجا ظاهر می شود؟

زگیل های تناسلی ناشی از ویروس اچ پی وی HPV عبارتند از رشد زائده هایی در پوست اطراف ناحیه تناسلی اعم از: ولو (اطراف دهانه واژن) ، داخل یا اطراف واژن و مقعد ، گردن رحم و روی آلت تناسلی مردان ، بیضه ، کشاله ران یا ران. آنها ممکن است به شکل زگیل های برجسته یا تخت ، تک یا چندتایی ، کوچک یا بزرگ باشند. برخی از زگیل های ناشی از HPV می توانند به صورت خوشه ای درآمده و شکلی شبیه گل کلم ایجاد کنند.

گزینه هایی برای درمان زگیل تناسلی

اگر به دنبال پاسخ به این سوال هستید که با زگیل تناسلی چه کنیم ، باید این را بهتان بگوییم که درمان قطعی آن ها طی هفته ها طول می کشد و بستگی به روشی که انتخاب می کنید معین می شود که به طور تضمینی از بین می روند یا خیر.

انواع راه هایی که پیش رو دارید به شرح زیر هستند:

از بین بردن زگیل تناسلی

برای مشاهده عکس قبل و بعد از درمان زگیل تناسلی کلیک کنید.

محلول پودوفیلین – پودوفیلوکس (Condyline)

محلول پودوفیلین یکی از روش های درمان زگیل تناسلی است که بیمار برای زگیل های دستگاه تناسلی خارجی استفاده می کند. این محلول فقط برای پوست آلت تناسلی خارجی توصیه می شود زیرا اگر به چین های پوستی مانند زیر پوست ختنه  یا پوست واله (محل اطراف دهانه واژن) اعمال شود، ممکن است حساسیت ایجاد کند.

این محلول در بارداری نباید استفاده شود.

محلول پودوفیلین

کرم یا پماد آلدارا Aldara

پماد آلدارا برای زگیل های دستگاه تناسلی خارجی و پیرامون آن ها استفاده می شود. در صورت رعایت دستورالعمل ها ، استفاده از آن آسان و کاملا ایمن است. آلدارا می تواند در کنار دارو های دیگر با تجویز پزشک مورد استفاده قرار بگیرد ولی در بارداری استفاده آن منع شده است.

پماد آلدارا

کرایوتراپی (انجماد با نیتروژن مایع)

روش درمان کرایو توسط متخصص پوست و جراح برای درمان زگیل تناسلی انجام می گیرد. تری کلرواستیک اسید (TCA) همان ماده شیمیایی می باشد که توسط یک پزشک در سطح زگیل ها اعمال شده و زائده پس از یخ زدن ( انجماد ) از بین می رود.

لیزر درمانی

لیزر زگیل تناسلی ( استفاده اشعه برای از بین بردن زگیل تناسلی )  این مزیت دارد را دارد که یک بار برای همیشه از شر زگیل خود خلاص می شوید. درمان با لیزر می تواند کمی نسبت به روش های دیگر هزینه بیشتری داشته باشد ولی نتایج قطعی تری هم به دنبال دارد. این روش طی مدت زمان نیم ساعت و به صورت کاملا سرپایی انجام می شود. بیمار بلافاصله پس از لیزر می تواند به محل کار خود برگردد.

مهارت و آموزش دیدن کسانی که برای لیزر به آنها مراجعه می کنید، اهمیت بسیاری دارد.

پیشگیری از زگیل تناسلی

لازم است این نکته را یادآوری کنیم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است! زگیل تناسلی که پیشتر ذکر شد ناشی از ویروس اچ پی وی می باشد، با تماس پوستی و از فردی به فرد دیگر قابلیت انتقال دارد. اما روش هایی برای جلوگیری از  ابتلا به این ویروس اعم از تزریق واکسن اچ پی وی گارداسیل یا سرواریکس ، انجام تست پاپ اسمیر ، نداشتن رابطه جنسی با افراد متعدد و داشتن رابطه جنسی ایمن با استفاده از کاندوم .

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
تمام نظرات را نمایش بده

تمامی حقوق سایت محفوظ می باشد.