کاربرد واکسن سرواریکس (Cervarix) چیست؟

واکسن سرواریکس Cervarix

واکسن سرواریکس برای جلوگیری از عفونت ناشی از سرطان ویروس اچ پی وی پاپیلومای انسانی (HPV) کاربرد دارد. این واکسن برای جلوگیری از عفونت ناشی از دو نوع خطرناک این ویروس یعنی انواع 18 و HPV 16 تولید شده است، این دو نوع ویروس عامل حدود 70٪ موارد سرطان دهانه رحم است. همچنین این نوع ویروس ها باعث ایجاد سرطان گردن رحم و ناحیه تناسلی می شوند. به علاوه این واکسن می تواند در مدت زمان طولانی موجب افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن شود. واکسن Cervarix را می توان به عنوان جایگزین واکسن گارداسیل Gardasil معرفی نمود.

کاربرد واکسن سرواریکس 

HPV ویروسی است که معمولاً از طریق رابطه جنسی منتقل می شود و می تواند باعث ایجاد سرطان گردن رحم شود.واکسن سرواریکس است که به منظور پیشگیری از ویروس HPV تولید شده است، و البته نقشی در درمان این ویروس و از بین بردن آن ندارد. این واکسن ایمنی لازم را تنها در برابر نوع خاصی از این ویروس HPV ( نوع 16 و 18) ایجاد می کند و در برابر دیگر انواع آن تاثیری نخواهد داشت. بنابراین همچنان احتمال انتقال عفونت وجود دارد. در نتیجه حتی زنانی که واکسینه شده اند نیز باید در فواصل زمانی منظم برای انجام تست پاپ اسمیر اقدام نمایند. تست پاپ اسمیر یا همان غربالگری منظم می تواند تغییرات سلولی دهانه رحم را مشخص نموده و در پیشگیری از این سرطان موثر است.

واکسن Cervarix برای جلوگیری از بیماری های ناشی از انواع ویروس 16 و 18 تولید شده است، این بیماری ها شامل سرطان دهانه رحم، نئوپلازی داخل صفاق و آدنوکارسینوما (سرطان در غدد) می باشد. این واکسن برای استفاده زنان 10 تا 25 سال تولید می شود، البته این واکسن را می توان تا قبل از سن 45 سالگی نیز تزریق نمود.

نحوه تزریق واکسن Cervarix 

این واکسن تنها به منظور پیشگیری از سرطان دهانه رحم کاربرد دارد، از همین روی مختص تزریق زنان و دختران می باشد و سن تزریق این واکسن از 12 سالگی و قبل از شروع فعالیت های جنسی شروع شده و تا قبل از سن 45 تزریق آن مجاز اعلام شده است.

واکسیناسیون با واکسن Cervarix شامل تزریق عضلانی 3 دوز 0.5 میلی لیتری از این واکسن است که واکسن دوم در فاصله یک ماه و واکسن سوم در فاصله شش ماه تزریق می شود. محل تزریق این واکسن معمولاً بازو است.

محدودیت های اثربخشی

یکی از معایب این نوع واکسن محافظت محدود است زیرا واکسن سرواریکس تنها شامل دو نوع ویروس اچ پی وی HPV 16 و 18 بوده و در برابر سایر انواع این ویروس ها محافظتی ایجاد نمی کند. بنابراین توصیه می شود زنانی که واکسینه شده اند، همچنان به روش های غربالگری سرطان سرویکس بپردازند.

اثرات جانبی

شایع ترین واکنش های جانبی موضعی در کمتر از 20٪ بیماران درد، قرمزی و تورم در محل تزریق است. همچنین شایعترین عوارض جانبی غیر معمول شامل خستگی، سردرد، درد عضلانی (میالژی)، علائم گوارشی و درد مفاصل (آرترالژی) می باشد. همچنین لاتکس موجود در سرنگ های واکسیناسیون ممکن است موجب واکنش های آلرژیک در افراد حساس به لاتکس شود.

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر با مشاوران کلینیک اچ پی وی تماس بگیرید

پاسخگویی در کوتاه ترین زمان

تماس با ما
تماس واتساپ اینستاگرام